כל מה שחשוב ויפה
הרפתקאות עם סושי בארץ המחשבות, ידיעות ספרים
הרפתקאות עם סושי בארץ המחשבות, ידיעות ספרים

הרפתקאות עם סושי בארץ המחשבות: כשעולם הפנטזיה הופך לאמיתי

פורטפוליו Promotion: אדוארד שיפרין מעביר את הקוראים הצעירים לעולם שלא חלים עליו כללי המציאות, ומלמד אותם כמה חשוב להגן על עמדה מוסרית, למרות הקושי והסיכון העצמי

הרפתקאות עם סושי בארץ המחשבות מביא את סיפורם של סטלה ואהרון, אח ואחות המבלים בחופשת קיץ משפחתית שבה לפתע מתרחש מעבר פנטסטי, לעולם שלא חלים עליו כללי המציאות כפי שהיא מתווכת על ידי המבוגרים.

הקוראים הצעירים, מעכלים את האינפורמציה המשונה ביותר שניתנת להם באותה מהירות שבה הילדים הגיבורים בספר – שאיתם הם מזדהים בקלות – נדרשים לקחת תפקיד משמעותי בכל מה שקורה בסיפור. הדבר היחיד שברור בחוויית המסע של האחים, הוא שבעולם האמיתי והפנטסטי, יש הרבה יותר רבדים ממה שהעין פוגשת. 

בעולמות הפנטזיה, יש פיות קסומות, מפלצות מתחת למיטות וארצות דמיוניות שבהן חוקי הטבע המוכרים לא קיימים. הילדים עוברים מסע התבגרות שבו הם נכונים להתמודד עם הפחדים שלהם וללמוד כמה חשוב להגן על עמדה מוסרית, למרות הקושי והסיכון העצמי.

למשל, כשהם משוגרים לארץ הפחד – שום דבר חיצוני לא מאיים עליהם, הם צריכים להתגבר על הפחדים הכי פרטיים שלהם בשביל להתמודד עם כל מה שבחוץ. או לאחר שאחד מהם מצליח ״להציל את העיירה״ וההמונים מריעים לו במהלך חגיגות הניצחון, חיילי מיליציה חוטפים אותו לארץ הגאווה.

אם חשבתם שיכלאו אותו בתא כלא מעופש יש לכם טעות. להפך, בארץ הגאווה מחלקים תארי אבירות באולמות מקושטים ויוקרתיים והופכים אותו ל־VIP, כי בארץ הגאווה כולם אנשים חשובים מאד. גיבור הספר מצליח להבין בעזרת חברים, שלהיות שבוי בתוך הגאווה שלך זה גם סוג של כלא והוא יבחר לברוח משם במהירות.

פנטזיה? חוקים מטורללים שנראים בלתי אפשריים? לא. ״הרפתקאות עם סושי בארץ המחשבות״ מפזר את הקוראים שלו בזמן ובמרחב. לגיבורי הספר ניתן כפתור אדום שיכול להחזיר אותם בלחיצה אחת למסעדת הסושי. רוצה לומר – גם את הקוראים

במאי הקולנוע הצרפתי ז׳אן לוק גודאר, אמר פעם שככל שהרעיונות שאתה מנסה להעביר מורכבים יותר, ככה הסיפור שאתה מספר צריך להיות יותר פשוט. ״הרפתקאות עם סושי״ בהחלט לוקח את ההצעה הזאת ברצינות. הספר מעביר את הילדים לארץ המחשבות, שפועלת על פי חוקי פיזיקת הקוונטים. התפיסה של הכל היא על פי היהדות העמוקה. 

המלכה השחורה שרוצה לחסל את ארץ המחשבות לא נצפתה על ידי איש. היא נמצאת בכל מקום באותו הזמן. בשביל לראות איזושהי צורה הגיונית שלה, תצטרך למדוד את הרוע שלה. זה מסובך, כי חלק מהרוע שלה נמצא בכל אחד. שני העוזרים שלה בהפצת הרשע – אחד אחראי על חנופה ואחד על הצדקה עצמית, יכולים להופיע ולהיעלם בכל רגע. חלקיקים נמצאים בכל רגע נתון, בכמה מצבים ובכמה מקומות בו זמנית. 

פנטזיה? חוקים מטורללים שנראים בלתי אפשריים? סליחה. לא. ״הרפתקאות עם סושי בארץ המחשבות״ מפזר את הקוראים שלו בזמן ובמרחב. לגיבורי הספר ניתן כפתור אדום שיכול להחזיר אותם בלחיצה אחת למסעדת הסושי. רוצה לומר – גם את הקוראים.

הרפתקאות עם סושי בארץ המחשבות, ידיעות ספרים

הרפתקאות עם סושי בארץ המחשבות, ידיעות ספרים

עולם המדע מיוצג באמצעות שני הגיבורים של הספר, הם לא מבינים. גם המדענים לא ממש מבינים ומכאן הם ממשיכים הלאה בניסיונות להעמיק בדרך אל הפתרונות. 

ארץ המחשבות מאוימת על ידי שליטים של גאווה, פחד ואדישות. עמים מוכנים לרצוח אחד את השני רק בשל הרגלי אכילת סושי שונים ולוחמי וואסבי מוציאים לפועל מדיניות שגויה. הדימוי הוא כמובן רק מהתלה, הוא נועד להדגים לקוראים הצעירים שהסיבות למלחמה, לשנאת האחר או לביטול חופש הביטוי הן לא ראויות. 

הסופר אדוארד שיפרין הופך את עולם הפנטזיה לעולם האמיתי. הוא מזמין את הקוראים הצעירים לקרוא את המציאות; לא את הספר שלו. הפנטזיה מאפשרת להם להתבונן פנימה ולהתמודד עם הקונפליקטים שמכילים חיי היום־יום.

בדרך כלל בספרי הרפתקאות ומסעות, צריך להיאבק בשביל לחזור הביתה או לעבור תהליך דרמטי אישי משמעותי, בשביל להבין למה היית צריך את כל זה בכלל. שיפרין מוליך את הקוראים בדרך הפוכה – בחזרה למציאות, אחרי שהנחנו את הספר, התהליך רק מתחיל. 

הספר ״הרפתקאות עם סושי בארץ המחשבות״ מאויר להפליא בידי האמן הקרואטי טומיסלב טומיק. באיורים המלווים את הספר, ניכרת השפעתם של סיפורי עם ואגדות ילדים, והם מוסיפים קסם, עומק ודמיון למילים הכתובות.


הרפתקאות עם סושי בארץ המחשבות | אדוארד שיפרין
תרגום מאנגלית: אורה דנקנר
מחיר שבוע הספר: 39 ש״ח (במקום 78)
הוצאת ידיעות ספרים

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

 1. נירה כלב

  נהדר, להפוך את המציאות לפנטזיה,משדר קדימה ואחורה,מרשה לנו להראות כמה
  המציאות עולה על כל דימיון. הופך את הרגשות לכוחות פיזיים שיש להלחם בהם לפעמים,
  וכן בתכונות האופי. להשוות לעולם היהדות בו האדם נלחם ביצר הרע כאילו זה גוף זר
  בתוכו אך למעשה זה חלק שקיים בנו. ולבסוף השחור והלבן באיורים כאילו מלחמת אור
  בחושך. רעיון יפה, ונותן הרגשה שאפשר להפוך את המציאות למה שרוצים.

Comments are closed.

הוסיפו תגובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden