כל מה שחשוב ויפה
גבי טרטקובסקי, ספריית הקומיקס בבית אריאלה
גבי טרטקובסקי, ספריית הקומיקס בבית אריאלה. צילומים: מ״ל

גבי טרטקובסקי: אף אחד לא אוהב להרגיש מבוגר, וקומיקס מוריד לך 20 שנה מהחיים

נערות המנגה, גיבורי העל או אלה שבאים בשביל קומיקס ישראלי בעברית: אוסף הקומיקס בספריית בית אריאלה הוא ״נס גלוי״, אומר האחראי על האוסף, גבי טרטקובסקי

שתי נערות יושבות על אחד מספסלי הקריאה באולם הקטן בקומה מינוס אחת של בניין הספרייה בשדרות שאול המלך, אוחזות בחוברות קומיקס יפניות באנגלית. לידם מסתובבים כמה מבקרים שסוקרים את המדפים של אוסף הקומיקס בספריית בית אריאלה של עיריית תל־אביב-יפו: ארונות ומדפים מלאים בחוברות וספרים תוצרת ארצות הברית, יפן ואירופה – וגם רומנים גרפיים וחוברות עצמאיות מישראל.

בעמדת הספרן יושב גבי טרטקובסקי, אחראי אוסף הקומיקס בספרייה שנפתחה בחודש מאי האחרון. ״המטרה היא שהאוסף יהיה כמה שיותר מגוון ויתאים לכמה שיותר קוראים״ הוא מסביר את בחירת הספרים באוסף. ״יש אנשים בכל מיני רמות: כאלה שמרגישים בנוח להכניס את הרגל לתוך המים, עכשיו כשאוסף הקומיקס זמין לרשותם בחינם.

״יש אנשים שאוהבים קומיקס ובאים לכאן כדי להשלים קלאסיקות שעדיין לא קראו. הרבה קוראים ראו איזושהי סדרה ורוצים לקרוא את הקומיקס שעליה היא מבוססת, כמו ׳השומרים׳ או ׳סוויט טות׳׳ שעלתה בנטפליקס. יש לי גם ספרי עיון שחלקם זמינים לקריאה כאן בלבד, ונועדו לשרת קהל יותר בוגר ומתמצא. אני מקווה להביא גם יותר ספרי עיון ואז סטודנטים שירצו לכתוב עבודה על קומיקס, ז׳אנר או יוצר יוכלו להשתמש במאגר״.

את הבחירה של ספריית בית אריאלה להקדיש אולם שלם לספרי קומיקס בלבד הוא מגדיר כ״נס גלוי״. ״חלל הרי יוצר משמעות, והעובדה שזה חלל שמיועד אך ורק לקומיקס נותן למדיום את הבמה הראויה. גם מבחינה פיזית, הוא יכול להתפתח ולא להיכנס למלחמות מדף עם ספרי מתח ועיון. 

״אבל זה גם מסר לקהל המבקרים והמנויים, שקומיקס הוא תחום עניין לגיטימי. זה לא משהו זניח שעומד בצד, זה לא משהו שניצב ליד מדפי הילדים והנוער, אלא זה עולם שלם. קומיקס לילדים בעברית עדיין מוצג בספריית הילדים והנוער בקומה למעלה, אבל אנחנו מכוונים לקהל בוגר יותר – נוער ומעלה.

״אנחנו חיים במציאות שהסרט הכי גדול של הקיץ הוא סרט קומיקס עם השחקנים הכי גדולים בהוליווד. קומיקס הוא חלק אינטגרלי מהתרבות היום, לא כמו בילדות שלי שזה היה ג׳וק של אנשים. לאור כל הדברים האלה זה פשוט מתבקש שיהיה מקום כזה בספרייה עירונית ובתל אביב, שהיא מרכז תרבותי״.

אנחנו חיים במציאות שהסרט הכי גדול של הקיץ הוא סרט קומיקס עם השחקנים הכי גדולים בהוליווד. קומיקס הוא חלק אינטגרלי מהתרבות היום, לא כמו בילדות שלי שזה היה ג׳וק של אנשים. לאור כל הדברים האלה זה פשוט מתבקש שיהיה מקום כזה בספרייה עירונית ובתל אביב, שהיא מרכז תרבותי

אל עמדת הספרן ניגש צעיר בשנות העשרים בשם פבל, שמחזיר ערימה של עשרה ספרים וחוברות. ״קומיקס זה עולם שיחסית חדש לי, התחלתי לקרוא לפני בערך חודשיים״, הוא מסביר כשהוא לוקח ערימה חדשה הביתה. ״כשהייתי ילד קטן קראתי את ספרי זבנג של אורי פינק ולפני כמה זמן זה עניין אותי שוב. היו כמה ספרים ששמעתי עליהם ולא יצא לי לקרוא, אז חיפשתי באינטרנט וראיתי שיש כאן הרבה מבחר״.

״פבל הוא אחד הקוראים הקבועים שלנו״, אומר טרטקובסקי. ״אמנם בחופש הגדול היו כאן המון אנשים שלא מנויים לספרייה ולא מתל אביב, וחלק ממש באו לכאן לשבת ולקרוא כחלק מיום כיף בעיר הגדולה. אבל בהחלט יש גם קהל של קוראים קבועים, לפחות תריסר אנשים שבאים באופן קבוע ואני זוכר את השמות וההעדפות שלהם. הדבר הכי כיף בעבודה שלי הוא לראות איך נוצרים הרגלי קריאה של אנשים״. 

birds

הרגלי הקריאה של הקוראים גם מעצבים את האוסף החדש, שכרגע מונה כ־2,000 כותרים. ״חלק מהאוסף מגיע מהמלצות או בקשות של הקוראים. זה חלק מהריקוד שלנו ושינוי מהותי מחווית הספרייה בעבר, כשלא הייתה לקוראים שום יכולת לקבוע.

״חשוב לי שהאווירה תהיה אחרת, לשמוע מקהל איזה עוד סדרות הם היו רוצים להמשיך ולקרוא אפילו שאין לנו עדיין את כל הכרכים. זו גם עדות לזה שאנשים שמרגישים בנוח, שזה משהו קהילתי שלהם – לא של מוסד בית אריאלה או הטעם האישי שלי. אנשים מרגישים שזו ספרייה של העיר וכולנו חלק מזה״.

דרוש ספרן עם זיקה לקומיקס 

טרטקובסקי, בן 40, עבד בעבר ככתב ועורך חדשות בערוץ i24NEWS ובתאגיד השידור הציבורי. לפני כן עבד גם בארכיון קול ישראל, בימיה האחרונים של רשות השידור. ״זו הייתה חוויה מדהימה עם כל הקושי של התקופה, כשהיה ברור שהולכים לסגור. התעסקתי שם בקטלוג ובסיוע לעורכים מוזיקליים שחיפשו דברים מסויימים. הייתי מסתובב בתוך התקליטייה ואומר לעצמי שאם הייתי צעיר יותר הייתי הולך ללמוד ארכיונאות. ואז אמרתי לעצמי: אתה עדיין יכול לעשות את זה״.

לפני שלוש שנים למד תואר שני בניהול מידע וידע באוניברסיטת חיפה שכלל בתוכו גם לימודי ספרנות וארכיונאות. ״בשלהי הלימודים ראיתי מודעה שבבית אריאלה מחפשים ספרן עם זיקה לקומיקס. ככה הגדירו את זה, אפילו לא ציינו שהולכים לפתוח מדור כדי לא להלחיץ את האנשים שיבואו. זה היה רגע קסום שבו הידע הפורמלי והלא פורמלי שלך מתחברים יחד. אני חובב קומיקס מגיל צעיר, קראתי כל הזמן גם כשהיה קשה להשיג. אז אמרתי שזיקה בוודאי יש לי ושלחתי קורות חיים״. 

ראיתי מודעה שבבית אריאלה מחפשים ספרן עם זיקה לקומיקס. ככה הגדירו את זה, אפילו לא ציינו שהולכים לפתוח מדור. זה היה רגע קסום שבו הידע הפורמלי והלא פורמלי התחברו. אני חובב קומיקס מגיל צעיר, קראתי כל הזמן גם כשהיה קשה להשיג. אז אמרתי שזיקה בוודאי יש לי ושלחתי קורות חיים

חלק מהספרים באוסף הגיעו מתרומות של אספנים שרצו לצמצם מקום במדף, אחרים הגיעו ישירות מיוצרים ישראלים. ארגז שלם של חוברות שעדיין לא נפרק נתרם על ידי ארגון המנגה והאנימה בישראל, שישמח לשמוע שכמעט מחצית מההשאלות בספרייה היו של יצירה יפנית. טרטקובסקי מאמין שאחת המטרות של האוסף החדש היא לעשות סדר בהצע העצום.

״קל מאוד לטבוע בהיצף של מידע וכאן הספרייה עוזרת לך. מעבר למזגן, כשאתה מגיע לכאן נעים לך – אתה לא מרגיש בכאוס של ׳מאיפה אני מתחיל׳. אני רואה שהרבה מהקהל שמגיע לכאן מהר מאוד מתביית על פינה משלו: יש את נערות המנגה שישר מזהות את המדף וניגשות, יש קוראים שמחפשים את גיבורי על או כאלה שבאים בשביל קומיקס ישראלי בעברית״

רותו מודן, מנהרות. הוצאת כתר

רותו מודן, מנהרות. הוצאת כתר

מישקל קישקה, הדור השני. הוצאת מודן

מישקל קישקה, הדור השני. הוצאת מודן

״אני חושב שהספרייה באה להקל עליך לבחור ואני מאוד משתדל לנהל את הדיאלוג הזה עם קהל המנויים והקוראים. יום אחד הגיעו ילדה קטנה ואמא שלה. הן ביקשו באופן מפורש ׳קומיקס עם דמויות נשים מגניבות׳. מצאתי והבאתי להן כמה חברות שונות. זה היה רגע כל כך יפה, כי כמה שתמיד כיף שמשהו קורץ מהמדף בשיטוט אקראי – היה נפלא לדעת שהן באו מכוונות מטרה והיה לנו מה להציע להן. אני מקווה להמשיך בזה״. 

אתה חושב שגם קהל מבוגר יותר שלא קרא קומיקס בעבר יכול להתעניין באוסף?

״אמא שלי קראה בהנאה מרובה את הדור השני של מישל קישקה. גם הנכס של רותו מודן היה להיט מאוד גדול בקרב קהל קוראים בוגר יותר, ואלו רק הדוגמאות הישראליות. גם דור ההורים כבר מבין שקומיקס זה לא רק פופאי ודני שובבני, אלא אפשר לקרוא בקומיקס על ישראל, על המזרח התיכון, על היסטוריה פופולרית.

״יש כל מיני נושאים שעוברים יותר חלק בגרון בקומיקס כמו להט״ב או זוגיות. דברים שגם קהל צעיר היה מסתייג אם הוא היה מקבל אותם בטקסט בלבד. חוץ מזה שאף אחד לא אוהב להרגיש מבוגר, וקומיקס מוריד לך 20 שנה מהחיים״.


אוסף הקומיקס, ספריית בית אריאלה
שדרות שאול המלך 25, תל אביב

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. רוני

    אלוף!! ככ משמח שהקימו דבר כזה, הקהל הישראלי מחכה לזה כבר שנים וזה מבורך שזה קורה ומנגיש את התחום בצורה יותר זולה ופתוחה :)))

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden