כל מה שחשוב ויפה
שי איפרגן, בלב ג׳ונגל עבות
שי איפרגן, בלב ג׳ונגל עבות

שי איפרגן // בלב ג׳ונגל עבות

קוף מקוק ענק בתאילנד, שגנב את האננס של שי איפרגן, היווה את נקודת המוצא לספר המאוייר ״בלב ג׳ונגל עבות״, שעוסק ברצון ״להיות הכי״ ובשאלה כמה רחוק אנחנו מוכנים ללכת כדי להיראות מושלמים

בשנת 2016 נסעתי עם בן זוגי לביקור משפחתו בתאילנד. בדרך לכפר שבו הוא גר, עצרנו בשמורת הטבע הלאומית KHO YAI. טיפסנו לאיטנו בעליות על קטנוע ישן, מוקפים בג׳ונגל מכל העברים. הכל ירוק עד קצה האופק, מסביב עננים, רעשים שונים ומשונים ולהקות עצומות של פרפרים. 

פתאום, מתוך הסבך, קפצה עלינו סערה אפורה של צווחות, שיניים וגפיים. אני צרחתי, בן זוגי ניסה להשיב מלחמה, אבל אחרי כמה שניות ישב מולנו על הכביש קוף מקוק ענק, מרוצה מעצמו ומנסה למצוא פתרון איך לפתוח את שקית הפלסטיק שבתוכה היה האננס שלי.

כל חיי אירועים קטנים מציתים בדמיון שלי עלילות גדולות. לרוב הן נרקמות בצורת ציורים. בפעם הזו, המקרה הקטן הזה נרקם עוד באותו הערב, כשהקמנו את הקמפינג: סיפור ילדים. 

הסיפור קיבל השראה ממקבץ מעשיות שבטיות שקראתי; מעשיות שמתארות תהיות בסיסיות שעולות לאדם כשהוא משקיף על הטבע, על החיות: למה שריון הצב מחורץ? למה לטיגריס יש פסים? מה הסיבה להתנהגות של בעלי חיים? רבות מהמעשיות האלו עירבו אלמנטים מיסטיים, כשפים ואלים, וכך גם בסיפור שלי על העולם מפקחות רוחות עצים.

לכבוד רוחות העצים הללו נערך נשף מפואר וכל החיות מוזמנות ומתרגשות. מייד הן מתחילות לשפר ולשפץ את הופעתן כדי שיגיעו לנשף במראה מושלם. אבל אז, מתחילה להתרחש סדרה של גניבות: יום אחד פסים, למחרת נוצות….החיות לא יודעות מה לעשות. מהר מאוד החיות מגיעות למסכנה שבג׳ונגל מסתובב גנב. כאן מתחילה התעלומה: מיהו הגנב? מה קורה בליל הנשף? היכן רכושן של החיות?

העלילה מתכתבת עם המציאות שבה אנו חיים היום ואליה ילדים נחשפים וגדלים. החשיבות הגבוהה שיש לנראות בחברה, ההשוואה הבלתי פוסקת לאחר, הרצון ״להיות הכי״ ולייצר תצוגה מושלמת של חיים. כמה רחוק אנחנו מוכנים ללכת כדי להיראות מושלמים ומה המחיר לכך? בסוף הסיפור היה לי חשוב שהלקחים יהיו נתונים לדיון ויעלו שאלות; שישקפו את המורכבות של מצבים מסוימים. 

birds

תהליך יצירת הספר היה הפוך מהמקובל, בהתחלה כרצף איורים, ואחר כך במילים. רציתי לאייר ספר שמקנה תחושה של ג׳ונגל, מלא בדקויות ופרטים, ירוק מכל הכיוונים, שבכל פינה מסתתרים בעלי חיים; ספר שיעורר את הסקרנות ויסחוף את הקורא למסע בעולם מופלא. סיפור שאני הייתי נהנית לקרוא כילדה וגם כיום, ספר שאשמח להקריא לבת שלי.

רעיונות יצירתיים יש לי בשפע, אבל לוקח להם זמן להפוך למציאות. איור הספר לקח לי שנים, חמש ליתר דיוק. התחלתי באיור אחד, טיגריס שיושב עצוב ליד גדת הנהר. כשבן הזוג שלי שאל אותי מה אני עושה, סיפרתי לו את העלילה בקצרה. העובדה שהסיפור שעשע אותו על אף שהעברית שלו בזמנו לא הייתה טובה כלל, עודדה אותי והמשכתי לסדרה של חמישה איורים נוספים.

היה לי חשוב, לאייר חיות, שאף על פי שהן ״מואנשות״ בעלילה, הן אינן אנושיות מידי מבחינה ויזואלית, או בעלות מאפיינים מקטינים וחמודים. דמויות המשנה – טיגריס, טווס, שועלה – נעשו על פי תצלומי טבע, והשתדלתי לשמר את הפיזיולוגיה של חיות המודל. בכל איור פרטים רבים. לפני הביצוע ערכתי חיפושים ואגרתי תמונות של נופים ובעלי חיים.

במשך השנים הללו הפרויקט נגנז ושב לחיים מספר פעמים. היה לי קושי לגייס זמן, ולפעמים גם מוטיבציה או אמונה ביצירה שלי. לפני שנה נולדה הבת שלי, מה שנתן לי את הדחיפה הנדרשת לסיים את העבודה על העמודים האחרונים. 

אז עכשיו, סוף סוף, הספר ״בלב ג׳ונגל עבות״ גמור. הספר מיועד לגילאי 5-9, כתוב בחריזה ובשפה גבוהה. אני מאמינה שכל מי שאוהב טבע, חיות ואמנות יהנה לקרוא בו, גם הקטנים וגם הגדולים. בימים אלו פתחתי קמפיין מימון המונים, שמשמש פלטפורמה למכירה מוקדמת ולמימון ההוצאה לאור של הספר.


*כוכבית מייצגת שדות חובה

הוסיפו תגובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden