כל מה שחשוב ויפה
לימור יוסיפון גולדמן. צילום: אבישר גולדמן
לימור יוסיפון גולדמן. צילום: אבישר גולדמן

לימור יוסיפון גולדמן: אוצרת הגלריה בבית האדריכל

פורטפוליו News: אדריכלית לימור יוסיפון גולדמן מונתה לתפקיד האוצרת של הגלריה בבית האדריכל. תחליף את האדריכלית דנה גורדון, שמילאה את התפקיד בארבע השנים האחרונות

לימור יוסיפון גולדמן היא בוגרת בית הספר לאדריכלות ע״ש דוד עזריאלי באוניברסיטת תל אביב ובוגרת לימודי אוצרות ומוזיאולוגיה באוניברסיטת תל אביב, בעלת סטודיו עצמאי לאדריכלות ואוצרות Limonarc, ומרצה בתכנית הבינלאומית ללימודי אוצרות בעיצוב במכללת שנקר. 

את דרכה החלה כאדריכלית במשרדי אדריכלים בארץ ובספרד, ובמהלכם שילבה גם פרויקטים של עיצוב במרחב העירוני ואוצרות של תערוכות עצמאיות, בדגש על החוויה המרחבית. בהמשך חברה לפסטיבל סרטי הסטודנטים בת״א בסינמטק ת״א, גלריית סאגה ואסופה, סטודיו אאא, גלריית החדר, שבוע האיור תל אביב ופסטיבל אאוטליין בירושלים, עם מטרה ברורה לחיבורים בין־תחומיים, בעיקר בין אדריכלות לתחומי העיצוב והאמנות השונים. 

בין התערוכות שאצרה תערוכת ״מקור אור״ (2014), ״בחירות״ (2015), ״עפרון״ (2016), ״סינדיקט״ (2015), ״יסודות העיר״ (2017), ״אחרי השריפה״ (2017), ״הבית העתידי״ (2018), באוסקייפ (2019), ״מרחב פנימי״ (2020) וב־2021 את Non Voyage, שבהן הפגישה בין יוצרים מתחומים שונים וגם ממדינות שונות, ועבדה עם אדריכלים, מעצבים, אמנים, מאיירים מובילים מהארץ והעולם.

מ־2017 היא יוזמת ואוצרת את תערוכות שבוע האיור בגלריה בבית האדריכל והיא תחליף בתפקיד אוצרת הגלריה את האדריכלית דנה גורדון, האוצרת הראשית של הגלריה בארבע השנים האחרונות. הגלריה בבית האדריכל ציינה בשנה שעברה 20 שנים להיווסדה. במהלך שנות קיומה הגלריה חקרה והביאה לקדמת הבמה נושאים רלוונטיים בעולם האדריכלות והבניה בעבר, הווה ועתיד.

birds

בתגובה למינוי אמרה יוסיפון גולדמן: ״אני מתרגשת להגשים את החזון שלי עבור הגלריה בבית האדריכל כאבן שואבת של התאחדות האדריכלים. אני שואפת שהגלריה בבית האדריכל וההתאחדות האדריכלים יהוו בית שני עבור קהילת האדריכלים בארץ, בדיוק כפי שהיווה עבורי ה־COAM במדריד בשנים שחייתי בספרד.

״בכוונתי היא לשמר את הרלוונטיות של השיח האדריכלי שקיים בגלריה לאורך שנות קיומה ולקרב גם את הקהל הרחב לתערוכות אדריכלות וסביבה בנויה, בעזרת מדיומים מגוונים, ערבי תוכן רלוונטיים וחיבורים בין אדריכלות לדיסציפלינות שונות מהארץ ומהעולם.

״אני מאמינה שחשוב לפתח דיאלוג משמעותי בין אדריכלות מקומית לאדריכלות בינלאומית, שיתוף בין מוסדות בינלאומיים שיכול להעשיר ולהפרות את תכנית התערוכות ולגבש פרויקטים שאפתניים. וכמובן לעסוק במצב האדריכלות העתידי (טכנולוגיות בניה חדשות, אדריכלות וירטואלית) ובמקביל להתרפק על העבר ולהיזכר ביסודות האדריכלות (לדוגמה בנייה נשית מקום המדינה, ציון דמויות ותאריכים חשובים בארץ ובעולם)״.

ויקטור אבקסיס, מ״מ יו״ר התאחדות האדריכלים מסר ש״אנחנו שמחים לקבל את לימור כאוצרת הראשית של הגלריה בבית האדריכל. התאחדות האדריכלים ובוני הערים בישראל חרטה על דגלה את קידום איכות התכנון בישראל והפעילות של הגלריה שמטרתה הרחבת הידע, היצירתיות והדמיון של חברי ההתאחדות והציבור הרחב היא חלק בלתי נפרד ממטרה זאת״.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden