כל מה שחשוב ויפה
רפאל כרמלי, True Colors
רפאל כרמלי, True Colors

מה חדש // True Colors

המעצב רפאל כרמלי יצר באמצעות תוכנת אינטליגנציה מלאכותית קליפ לביצוע המחודש של המוזיקאי דן בילו לשיר האיקוני של סינדי לאופר, True Colors. במקביל הוא עובד על פיצ׳ר קולנועי

מי אני

רפאל כרמלי, בן 38, בעל תואר ראשון בתקשורת חזותית מהמכון טכנולוגי חולון (2009) עם התמחות במדיה בתנועה. מתפרנס בעיקר מעיצוב גרפי, מה שמאפשר לי לשמור את האמנות שלי משוחררת משיקולים מסחריים.

במשפט אחד

קליפ שנוצר בעזרת בינה מלאכותית עבור השיר True Colors של סינדי לאופר, בביצוע מחודש של דן בילו.

מה חדש

בחצי השנה האחרונה צללתי אל תוך עולם ה־ AI (אינטליגנציה מלאכותית) ומגוון הכלים הזמינים לשימוש במסגרתה. בשל חיבתי לקולנוע ווידאו ארט, נמשכתי במיוחד לכלים שמאפשרים לייצר אמנות AI בתנועה. המודל Stable Diffusion שינה את התמונה ואפשר לייצר במהירות יחסית לכלים קודמים וידאו קוהרנטי. יש לכלי הזה מגבלות ברורות אבל ניסיתי לכוון לסוג תוכן שבו למגבלות יהיה חן מסוים, שמהדהד תחושה של חלום או זכרון.  

ה־AI היא כמו חיה פראית שיורה תוכן אסוציאטיבי. אין בכוונתי לשבור את רוחה הפראית ולנסות לכפות עליה לייצר דברים מסוימים, אני נהנה שהיא מפתיעה אותי

פניתי למוזיקאי דן בילו, חבר ילדות קרוב, ושאלתי אותו אם יש לו שיר שירצה שאנסה לייצר לו קליפ נסיוני. הוא שלח לי את הביצוע שלו לשיר True Colors שהוא ביצע במקור עבור סרטו של רני מדין, ״הלהבה הנצחית״. בתהליך העבודה ביקשתי לייצר דימויים בהשראת מצלמות קאנון שהיו נפוצות בשנות ה־80. כך יצרתי כעשרים דקות של חומר גלם בעזרת ה־AI, שערכתי בתכנת עריכה סטנדרטית כך שיתאים לשיר. האתגר היה לנסות ולייצר תחושה סנטימנטלית נוסטלגית בתוך מהלך נרטיבי שתומך בתוכן של השיר.

אני סקרן לגבי הרעיון של ליצור מתוך חוסר שליטה בתוך מסגרת מתוכננת, ולגבי המתח שבין מגבלות לחופש בתור יוצר. אמנות AI, לפחות במצבה הנוכחי, מתיישבת היטב בתוך המשבצת הזו. ה־AI היא כמו חיה פראית שיורה תוכן אסוציאטיבי. אין בכוונתי לשבור את רוחה הפראית ולנסות לכפות עליה לייצר דברים מסוימים, אני נהנה שהיא מפתיעה אותי ומביאה אותי למחוזות שאולי לא הייתי הולך אליהם לבד. במובן הזה, זה באמת שיתוף פעולה בינינו.

מקסים בעיניי גם הרעיון של הדמוקרטיזציה של היצירה הוויזואלית. למרות שציירתי כל חיי, אני לא מרגיש שנגזל ממני שום דבר ואף חושב שיש משהו משחרר בכך שכל אחד יכול לייצר דימויים מהממים. זה מייתר לגמרי את הדיון הטכני ושם את הדגש על מה שתמיד היה הכי חשוב, הבחירה. אלו החלטות היוצרים העתידיים יקבלו כדי לבלוט וליצור דברים חדשים ומשמעותיים בעולם כזה? אני רוצה לגלות.

birds

טיימליין

אני מצייר ויוצר מאז שזוכר את עצמי. אצרתי מספר תערוכות קבוצתיות. יצרתי את הסרט הדוקומנטרי ״איש החרב גבריאל מוקד״ ביחד עם אחותי, שלומית כרמלי, שאותו ביימנו, כתבנו וצילמנו ביחד. בנוסף, עיצבתי גם את האריזה הגרפית לסרט. הקליפ הזה הוא המשך העבודה והיצירה המשותפת שלי עם דן בילו, לאחר שעיצבתי לו את עטיפות האלבומים וערכתי לו מספר קליפים בעבר.

רפאל כרמלי. צילום: שלומית כרמלי

רפאל כרמלי. צילום: שלומית כרמלי

אולי יעניין אותנו גם

האתר lexica.art הוא מנוע חיפוש של דימויים שנוצרו על ידי סטייבל דיפיוז׳ן בשלב הדמו החופשי שלה. אפשר לחפש בו דימויים ולראות מה הטקסט שהנחה את ה־AI בכדי ליצור אותם. זהו כלי שימושי למי שרוצה להבין איך לבנות טקסט כזה.

פרויקט החלומות

בשנים האחרונות אני כותב תסריט לפיצ׳ר עלילתי עם חברי ושותפי לכתיבה, דוד ענבר. יהיה חלום אם נצליח יום אחד לקבל תמיכה מקרנות הקולנוע ולהביא אותו למימוש.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden