כל מה שחשוב ויפה

מה הולך // הרפסודה של זומו וסרטי דוקו של לקויי ראייה

זומו הרפסודה על גדות הירקון; יצירה והתנסות עם להקת המחול ורטיגו בירושלים; סרטי דוקו של עיוורים ולקויי ראייה בסינמטק ת״א; Input/Output: קומיקס צעיר מהקומה העשירית; לוקיה אלבאנו מגיעה מיוון לאוניברסיטה הפתוחה ברעננה; האקתון קהילתי: הבית הפתוח לגאווה וסובלנות בירושלים

זומו הרפסודה // המוזיאון הנודד על גדות הירקון

זומו – המוזיאון שבדרך, המיזם הנודד של האוצרת מילנה גיצין־אדירם וצוותה, מגיע לנחל הירקון ובשיתוף עיריית תל אביב ישיק ביום רביעי (15.3) כפר צף ענקי. על גבי 15 רפסודות גדולות יציפו כ־350 תלמידי ותלמידות מגמות האמנות מבתי הספר העל יסודיים בתל אביב את עבודות האמנות שלהם. הרפסודות, שנשטפו ממי הירקון והוטלו על המדשאה הסמוכה לגדה יהפכו לחללי תצוגה פתוחים ומזמינים המציפים את המחשבות, התחושות, החששות והתקוות של בני הנוער, אמני העתיד.

הפסטיבל, שיתפרס למשך סופ״ש אחד עמוס בסדנאות לכל המשפחה ואירועי תרבות ואמנות, הוא שיאו של תהליך חינוכי־אמנותי שנמשך כשנה וחצי. במשך התהליך קיבלו המורים, הרכזים והתלמידים השראה והכשרה, הכירו זו את זה, נפגשו, יצרו בסדנאות אמן, יצאו לסיורי השראה בארץ ובעולם והוזמנו לקחת חלק אקטיבי ויצירתי ביצירת פלטפורמה משותפת שבה כולם שווים וחשופים.

פרט לעבודות האמנות של התלמידים, שמתמקדות בנושא ההצפה – חיובית ושלילית – יציע הפסטיבל גם פעולות אמנותיות חיות בהשתתפות האמנים נעם ונקרט, עדן בנט, יפעת זיו ואנטון אברמוב. לצד הרפסודות, על גדות הנחל ממש, תוצב עבודה חדשה של אביטל גבע, שייצר במיוחד לפרויקט הרפסודה מיצב ענק שבו כשלושה טון של ספרים עזובים. הספרים הוטבלו בבטון ויצרו גלעד לספריה הלאומית והתרבות החופשית בישראל, שנמצאות כעת תחת מתקפה בלתי פוסקת. המבקרים בעבודה יוזמנו להוסיף או לקחת ספרים מהשטח שמסביב לספרים שכוסו בבטון.

שמיכת הטלאים, בית ספר גאולה; זומו הרפסודה. צילומים: מ״ל

שמיכת הטלאים, בית ספר גאולה; זומו הרפסודה. צילומים: מ״ל

עירוני ה׳

עירוני ה׳

בית שקפים, תיכון ליידי דייויס

בית שקפים, תיכון ליידי דייויס


הפנינג של ורטיגו // יצירה והתנסות עם להקת המחול בירושלים

להקת המחול ורטיגו תקיים אירוע מיוחד במרחב הציבורי של קמפוס האמנויות בירושלים ובבית העם. האירוע, שיתקיים ביום שלישי (14.3), מביא לידי ביטוי דרכה של הלהקה כגוף המגשים תפיסת עולם המחברת בין אמנות חברה וסביבה ופועל מזה שנים ליצירת קשר אמנותי עם הקהילה והסביבה בה הוא יוצר.

הלהקה מזמינה את הקהל להשתתף ולחוות את פניה המיוחדים ואת מגוון פעילויותיה ויצירתה בסדנת קונטקט משולב עם חי כהן וטלי ורטהיים, הופעה של רקדני סדנת המחול של ורטיגו שיעלו יצירות מתוך רפרטואר הלהקה ויוצרים עכשוויים ועוד. בשיאו של האירוע תתקיים באולם בית העם הופעה של הלהקה שתעלה את ״Makom מקום״, יצירתה החדשה ועטורת השבחים של הכוריאוגרפית נעה ורטהיים – המנהלת האמנותית של להקת ורטיגו.

מקום, להקת ורטיגו. צילומים: אלעד דבי

מקום, להקת ורטיגו. צילומים: אלעד דבי


לראות מבפנים // סרטי דוקו של עיוורים ולקויי ראייה בסינמטק תל אביב

סינמטק תל אביב בשיתוף עם הספרייה לעיוורים יקיים ביום שלישי (14.3) הקרנה מיוחדת של שישה סרטי דוקו על החיים לצד העיוורון. במאי הסרטים הם בוגרי הקורס הראשון בישראל לבימוי לעיוורים ובעלי לקויות ראייה, בהובלתו והנחייתו של הבמאי והמפיק ברק הימן – ראש המחלקה לקולנוע במכללת בית ברל. בסיום ההקרנה יתקיים פאנל בהנחייתו של הימן ובהשתתפות ששת היוצרים.

סדנת הדוקו היא הראשונה בעולם ובישראל שמיועדת רק לאנשים עם מוגבלות בראייה. בסדנה השתתפו שמונה אנשים בכל הגילים, והיא כללה שמונה מפגשים פרונטליים, ביניהם גם סדנה מעשית. לכל משתתף או משתתפת הוצמד צלם מקצועי, פעמים רבות בעל רקע וניסיון בבימוי, לצד יוצרים בולטים נוספים בסצנת הקולנוע הדוקומנטרי הישראלי. גיבורי הסרטים שיוקרנו, כמו גם הבמאים שלהם – עיוורים כולם.

מתוך הסרט של ירון בן יעקב על איציק חנונא. צילום: ספריית העיוורים

מתוך הסרט של ירון בן יעקב על איציק חנונא. צילום: ספריית העיוורים


birds

Input/Output // קומיקס צעיר מהקומה העשירית

Input/Output היא אנתולוגיית קומיקס ראשונה של קולקטיב הקומיקס הצעיר 10th Floor, שיוצאת לאור בהוצאת ברחש. האנתולוגיה, שהושקה בפסטיבל אנגולם לקומיקס בצרפת בינואר האחרון, מאגדת תשעה סיפורים קצרים של תשעה יוצרים מקומיים בוגרי המחלקה לתקשורת חזותית בצלאל. חברי הקולקטיב למדו יחד בקומה ה־10 של הבניין בהר הצופים שכעת יוצא משימוש לטובת קמפוס חדש במרכז העיר. כל סיפור מציג את הפרשנות של הכותב למושגים כניסה או יציאה, ומתארים, באופן מטאפורי יותר ופחות, נרטיבים של מעבר, פרידה, אפוקליפסה, מעמדות ועוד.

האנתולוגיה, המכילה 88 עמודים, תושק ביום שישי (17.3) בשעה 11:00 בחנות הספרים סיפור פשוט בנווה צדק, בהשתתפות חברי הקולקטיב: אור סגל, אתי גרשפלד, ג׳וליה שרר, דור כהן, יובל יצחק, יעל ולובלסקי, נעה פלד, עמנואל זילברשניר ושיר דניאל, ובהופעת אורח מיוחדת של נעה כ״ץ. האירוע כולו יהיה חגיגת קומיקס עם מכירת ספרים ופרינטים, דוכני שירבוטים והקדשות, מוזיקה ואלכוהול, ומחיר מיוחד להשקה.

Input/Output. איור: אורי תירוש

Input/Output. איור: אורי תירוש

עמנואל זילברשניר

עמנואל זילברשניר

ג׳וליה שרר

ג׳וליה שרר

דור כהן

דור כהן


On the Way to Colonus // לוקיה אלבאנו מגיעה לאוניברסיטה הפתוחה ברעננה

לוקיה אלבאנו, נציגת יוון לביאנלה בוונציה 2022, תבקר לראשונה בישראל ותציג שתי עבודות בתערוכה בגלריית האוניברסיטה הפתוחה, קמפוס רעננה. זוהי הזדמנות לצפות בעבודות המציאות המדומה (VR) הייחודיות שלה, לרגל השקת המרכז החדש למדעי הרוח והחברה הדיגיטליים (המרח״ב הדיגיטלי) ובמסגרת אירועי שבוע האישה הבינלאומי.

באירוע ההשקה שיתקיים ביום שני (13.3) תציג אלבאנו קטע קצר מעבודת המציאות המדומה שהציגה בביתן היווני בוונציה – On the Way to Colonus . בהמשך יתקיים שיח עם האמנית בהנחיית ד״ר חוה אלדובי, חוקרת אמנות ניו מדיה מהמחלקה לספרות, ללשון ולאמנויות באוניברסיטה הפתוחה.


האקתון קהילתי // הבית הפתוח לגאווה וסובלנות בירושלים

הבית הפתוח לגאווה וסובלנות בירושלים יקיים ביום חמישי (16.3) האקתון קהילתי במפעל, שיתמקד בתיעוד והנגשת מידע בנושאים שונים הקשורים לקהילת הלהט״ב, לדוגמה: איך מזריקים טסטוסטרון לבד? איך מקבלים אזרחות בזוגיות להט״בית מעורבת? לאן ללכת אם היציאה שלי מהארון התקבלה רע? למה לצפות כשניגשים לוועדה בתל השומר (ואיך מסבירים את זה בערבית)?

מתוך רצון לשמר את המידע החשוב הזה ולהפוך אותו לנגיש ככל הניתן, יתקיים ההאקתון שבמהלכו ינסו לייצר (לבד או בצוותים) מסה של חומרים על שלל נושאים. התוצרים יכולים להיות מדריכים כתובים, סרטונים, חוברות מאויירות, תרגומים, ובכל פורמט אחר. החומרים יועלו לדרייב ארצי וישמשו גם כבסיס להקמת ״ויקיטרנס״.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden