כל מה שחשוב ויפה

מה הולך // פרידה ממשכן הספריה הלאומית ויצירה בצל דיקטטורה

אפילוג: הספרייה הלאומית נפרדת מקמפוס גבעת רם; SCE Tech Fest 23: פסטיבל טכנולוגיה בדרום; אי ציות אמנותי: שיח מקוון במקרר; תורה שבעל פה: מפגש בארטפורט; בציר 2023: מופע מוזיקה ומחול בהיכל התרבות

אפילוג // הספרייה הלאומית נפרדת מקמפוס גבעת רם

אפילוג, אירוע פרידה של הספרייה הלאומית ממשכנה המיתולוגי מזה 63 שנים בקמפוס גבעת רם, יתקיים ביום רביעי (21.6) ויציע סיורים, הופעות, מיצגים ומפגשים עם אמנים, אנשי ספר, מוזיקאים וחוקרים ברחבי המבנה ההיסטורי המיוחד שנחנך ב־1960 ונחשב ליצירת מופת באדריכלות בישראל.

בין האירועים השונים: סיור אדריכלות עם מיכאל יעקובסון, סיור אמנות בהדרכת דוד איבגי; גלעד כהנא במופע מיוחד וחד־פעמי; איה זהבי פייגלין בהופעה אינטימית בחצר; דנה מודן, יאיר ניצני, קובי פרג׳ ושיר ראובן מזמינים לקריאה מחודשת בספרים המכוננים בחייהם; שיחה אישית עם חיים באר. באירוע נעילה יארחו להקת עוזי נבון והחוויות את אבנר גדסי.

קבוצת התיאטרון רות קנר. צילום: אפרת מזור

קבוצת התיאטרון רות קנר. צילום: אפרת מזור


SCE Tech Fest 23 // פסטיבל טכנולוגיה בדרום

Tech Fest SCE – פסטיבל הטכנולוגיה הגדול בדרום יתקיים השבוע (18-22.6) בקמפוס המכללה האקדמית להנדסה ע״ש סמי שמעון בבאר שבע. הפסטיבל יכלול מגוון של אירועים בנושאי חדשנות, טכנולוגיה, סביבה, קיימות וחברה, בהשתתפות אנשי תעשייה, סטודנטים, אנשי אקדמיה וחוקרים מובילים מהארץ ומחו״ל בתחומי ההנדסה, המדעים, התקשורת החזותית והאדריכלות.

אורח הכבוד של הפסטיבל הוא פרופ׳ ברנבאס וויטון מבית הספר לעיצוב קולדינג, שבדנמרק, שיפתח את הכנס בהרצאה בנושא ״עיצוב ממוקד אדם״. פרופ׳ וויטון יספר בין השאר על המיזם עטור הפרסים שלקח בו חלק בשיתוף נאס״א, שבחן כיצד לתכנן את תנאי השינה של האסטרונאוטים במשימה להגיע למאדים.

סתיו מדר

סתיו מדר


אי ציות אמנותי // שיח מקוון במקרר

״אי ציות אמנותי״ – ערב של שיח מקוון – יתקיים ביום שלישי (20.6) בחלל המקרר, ובו יספרו יוצרים ויוצרות מהעולם על יצירה בצל דיקטטורה. מה מקומה של האמנות במשטר דיקטטורי? איך אמניות ואמנים ממקומות שונים בעולם מתמודדים עם ניסיונות השתקה וצנזורה של השלטון, ומה אנחנו יכולים.ות ללמוד מהם.ן?

זוהי נקודת זמן קריטית ונדרש מאיתנו להמשיך לדבוק במטרה – עד שתהיה פה דמוקרטיה, ולחקור את חוסנה של האמנות מול הדיכוי ההולך וגדל. זה הזמן להקשיב וללמוד מאמנים ואמניות, אוצרים ומנהלות אמנותיות ממקומות שונים בעולם, שיחלקו איתנו מניסיונם.ן לפעולה ועשייה תחת שלטון פוליטי מגביל, לא יציב ואלים. משתתפים.ות: מריה קוליקובסקה – אוקראינה; מארק וסילבסקי – פולין; זולטן סג׳די־מאשק – הונגריה; מוראט פאלטה – טורקיה; מאשה זוסמן – ישראל.

מריה קוליקובסקה. צילום: Swab Barcelona

מריה קוליקובסקה. צילום: Swab Barcelona


birds

תורה שבעל פה // מפגש בארטפורט

מפגש נוסף בסדרת ההרצאות שעושה היסטוריה (תרתי משמע) – ״תורה שבעל פה: ההיסטוריה הטריה של אוצרות אמנות עכשווית בישראל״ – יתקיים הערב (18.6) בארטפורט (עורך הסדרה: יהושע סימון). במפגש תשוחח אוצרת וחוקת האמנות עדי אנגלמן עם עמי שטייניץ, אוצר, חוקר ופעיל בשדה האמנות הישראלית.

למעלה מ־40 שנה שטייניץ פועל באופני אוצרות אלטרנטיביים לייצוג המקובל במוזיאונים ובגלריות וליחסי האמנות עם הקהל, בעיקר בחיזוק המזרחיות באמנות ובציבוריות הישראלית ובהובלת שינוי חברתי באמצעות תהליכים משותפים עם גורמי חינוך, תושבים וקהילות. בשיחה ידונו השניים במהלך האוצרותי המיוחד ששטייניץ פיתח ומיישם, באופני הפעולה שלו – הכוללים עבודה בשטח וכתיבה תיאורטית, תחנות מרכזיות ומשמעותיות במהלך עבודתו, ותכניות לעתיד.

תערוכת מחאה מול מחנה המעצר אנסאר בנגב, 1989; עבודה מוצגת: ג׳ניפר בר לב

תערוכת מחאה מול מחנה המעצר אנסאר בנגב, 1989; עבודה מוצגת: ג׳ניפר בר לב


בציר 2023 // מופע מוזיקה ומחול בהיכל התרבות

סדנת המחול ורטיגו ירושלים, בשיתוף עם סטודנטים ממסלול קומפוזיציה לאומנויות המסך והבמה של בית הספר רימון ועם תזמורת המהפכה, בניהולם האמנותי של זהר שרון ורועי אופנהיים, יעלו ביום חמישי (22.6) בבכורה את המופע ״בציר 2023״ – שכולו יצירה ישראלית מקורית של מוזיקה ומחול.

המוזיקה במופע תבוצע בנגינה חיה על ידי תזמורת המהפכה ובניצוחו של רועי אופנהיים והיא כוללת יצירות חדשות לתזמורת ואלקטרוניקה שיצרו שישה סטודנטים מבית הספר רימון, שלהן נוצרו יצירות מחול מקוריות. את היצירות ירקדו רקדני הסדנה להכשרת רקדנים של להקת המחול ורטיגו בניהולה האמנותי של קרן בגון חורש. בנוסף יבצעו הרקדנים קטעים נבחרים מתוך הרפרטואר של הלהקה, בליווי פסקול בנגינה חיה של התזמורת.

ורטיגו, בציר 2023. צילום: נעמה מור

ורטיגו, בציר 2023. צילום: נעמה מור

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden