כל מה שחשוב ויפה
אורית חסון ולדר, כלבים בחזית. צילומים: דניאל חנוך
אורית חסון ולדר, כלבים בחזית. צילומים: דניאל חנוך

אורית חסון ולדר // כלבים בחזית

בעבודה חדשה בתערוכה בגלריה מאיה מאתגרת אורית ולדר חסון את השילוש הקדוש - צבאיות, לאומיות, ביוגרפיה, ושותלת בו הומור ורוח שטות. במקביל היא מתכתבת עם הסביבה שבה מוצגת העבודה - מתחם קריית המלאכה בדרום תל אביב

הפרטים הטכניים

״כלבים בחזית״, עבודה שמוצגת במסגרת התערוכה תחת אותו השם בגלריה מאיה (עד ה־8.7, אוצרת: עופרה חרנ״ם). העבודה משתלשלת מחלון הגלריה בקומה השנייה אל ועל קיר הבניין ברחוב המרץ 2 בקריית המלאכה.

מי אני

אורית חסון ולדר, אמנית בינתחומית, מרצה וכותבת, בוגרת המדרשה לאמנות ובעלת תואר שני בהצטיינות מהתוכנית הבינתחומית באמנויות באוניברסיטת תל אביב. כיהנתי במשך שש שנים כמנהלת וכאוצרת הסדנה לאמנות ברמת אליהו. בעבר שימשתי כמבקרת אמנות בטים אאוט תל אביב ובווינט.

הצגתי בין היתר במוזיאון פתח תקווה לאמנות, מוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית, מוזיאון ינקו דאדא, מוזיאון נחום גוטמן והלובי מקום לאמנות. אני מלמדת במדרשה לאמנות ובסמינר הקיבוצים ויועצת אמנותית של הלובי מקום לאמנות. זכיתי בפרסים של מפעל הפיס, קרן רבינוביץ לאמנות, ובפרס אמן בקהילה. אני מתמחה באמנות חברתית עכשווית ויזמתי פרויקטים אמנותיים בשיתוף קהילות מגוונות. בשש השנים האחרונות הקמתי מאגר שיתופי לאמנות ערבית פלסטינית.


העבודה

על רצועות בד ורודות מודפסים דימויים של כלבי המשפחה – מוצ׳י, כלב שחור בעל שלוש רגליים, ואלכס. שניהם פורעים את הרצינות שמאפיינת את הסמלים הלאומיים שאני מציגה בתוך הגלריה: על רצועות פלנלית לניקוי נשק הדפסתי דימויי מטבעות מהאוסף של אבי ודימויים ביוגרפיים אחרים. הבדים הוורודים עם הכלבים משתלשלים מטה מחלון הגלריה על ציור גרפיטי ענקי של סוס שחור של האמן KLONE.

אורית חסון ולדר, כלבים בחזית, על רקע העבודה של KLONE

אורית חסון ולדר, כלבים בחזית, על רקע העבודה של KLONE

האוצרת עופרה חרנ״ם ואני החלטנו לאתגר את השילוש הקדוש – צבאיות, לאומיות, ביוגרפיה – ולשתול בתוכו קצת הומור ורוח שטות. בין הפלנליות שבתוך החדר תלינו בדים ורודים שיוצאים החוצה מהחלל. שם התערוכה -״כלבים בחזית״ – קורץ לגיבורת הילדות ״עזית הכלבה הצנחנית״, וגם לאתוס הכלבים הלוחמים. הבדים הוורודים משתלשלים החוצה כמו הצמה הארוכה של רפונזל הנשלחת מטה כשהנסיכה הכלואה מנסה לברוח.

במקום מנהיגים חמורי סבר על מטבעות ושלטי ניצחון, ובתגובה לאתגר הפייסבוק ביום העצמאות השנה להעלות תמונה אישית כחייל.ת לחיזוק כוחות הביטחון, החלטנו להציג כלבים מחוילים וייצוגיים, הפונים למצלמה כמו בתמונה משפחתית.

תעבירו את זה הלאה

הייתי רוצה להציג את העבודה אולי בגוגנהיים בניו יורק, עם דימוי פוליטי שיחליף את הכלבים. אחת ההשראות לעבודה הייתה פעילות המחאה לזכר מהסה אמיני, שנהרגה בידי משטרת הצניעות באיראן. קולקטיב אנונימי של אמנים איראניים פרש כרזות ״נשים, חיים, חופש״ על בדים אדומים ארוכים שנתלו ממרומי מבנה המוזיאון. זאת תהיה פעולת מחאה כנגד האלימות הפוגעת בחפים מפשע בחברה הערבית, או סולידריות עם נשים נפגעות אלימות. כאן, בישראל, מחלון גלריה מאיה, בחרתי באסקפיזם.

אורית חסון ולדר, כלבים בחזית, גלריה מאיה. צילומים: דניאל חנוך

אורית חסון ולדר, כלבים בחזית, גלריה מאיה. צילומים: דניאל חנוך

birds

פלוס אחד

הכי מעניינת אותי ביוגרפיה ודרכים לא שגרתיות לספר סיפור יצירתי. לדוגמה, שיר על הביוגרפיה החיפאית שלי שהפך לקליפ עם סולן רוקפור אלי לולאי באירוע באוהאוס חברתי, שאצרה גליה בר אור בחיפה. שאבתי השראה מהמשפחה שלי, שמוצאה מצד אחד בארצות ערב ומצד שני מחברון.

בעבודת האנימציה ״חברון בנה לך בית בנה לך משפחה״, שהוצגה במוזיאון פתח תקוה, התייחסתי לסיפור של המשפחה מחברון. סבא רבא שלי, חנוך חסון, היה אב בית דין של עדת הספרדים בחברון ונרצח במאורעות תרפ״ט. בהשראת משחק המחשב Sims יצרתי אנימציה של סביבות ומשפחות ,שהציעה סוף אחר לסיפור הביוגרפי.

דוד שלי, חנוך חסון, שקרוי על שם הסב, היה מנהל תוכניות בטלוויזיה הישראלית וממייסדי פסטיבל הזמר והאירוויזיון. בזכותו התקבלתי לתפקיד סולנית במקהלה של אפי נצר לצד משה דץ. כיום אני עובדת על קובץ סיפורים קצרים, ממואר שמשלב בין ביוגרפיה לבין מבט מתעד מצחיק־עצוב על המקום הזה, וגם על תערוכה עתידית במוזיאון.


רוצה להשתתף במדור? שלחו לנו מייל לכתובת [email protected]
לקריאת כל המדורים לחצו כאן

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden