כל מה שחשוב ויפה
דניאל פלוצקי, מרחב מוגן. צילום: אביגיל יעבץ
דניאל פלוצקי, מרחב מוגן. צילום: אביגיל יעבץ

״בולמי הזעזועים של הטלטלה״: מיזם תרבות בחירום של תנועת תרבות

למעלה מ־1,000 אמניםות ואנשי תרבות מתנדבים בשבועיים האחרונים ברחבי הארץ במסגרת היוזמה ״תרבות בחירום״ של תנועת תרבות. ״מצבים שונים דורשים מענים שונים״, מסבירה מאיה פרת, אחת היוזמות

למעלה מ־15 שנה שתנועת תרבות, ארגון ארצי של אמנים, אנשי תרבות ומחנכים, פועלת ברחבי הארץ – בעיקר בפריפריה. היא מונה אלפי חניכים ותלמידים במסגרות החינוך השונות, אלפי אמנים ופעילים ב־25 רשויות מקומיות, ומאות צעירים וצעירות שהתיישבו ברחבי הארץ. ״עשינו בחירה להתמקד בפריפריה, כי תרבות ואמנות הן דבר שאנשים זקוקים לו בכל מקום״, מסבירה מאיה פרת – מנהלת אמנותית, אוצרת ופעילה בתנועה מזה כעשר שנים. בשבע השנים האחרונות היא חיה ועובדת בנהריה, יחד עם קבוצה של 25 אמנים ואמניות נוספים.

כבר ביום הראשון שבו פרצה המלחמה החלו אנשי התנועה לדסקס ביניהם ולקבל החלטה להתחיל לפעול. הם הקימו את ״תרבות בחירום״ – מיזם שמטרתו לחבר בין צרכים שעולים מהשטח לבין עולם האמנות והתרבות. אנשי ונשות תרבות, אמנות, טיפול ומורשת מגיעים למוקדים שונים ברחבי הארץ כדי לחזק את החוסן הנפשי והרגשי של כל מי שצריך בתקופה הקשה הזו.

גל אקשטיין בבית אבות עדן. צילום: מ״ל

גל אקשטיין בבית אבות עדן. צילום: מ״ל

מאיה בליזצמן, מופע זום. צילום: עדן בר יוחאי

מאיה בליזצמן, מופע זום. צילום: עדן בר יוחאי

מאור כהן ופיטר רוט. צילום: טלי סעדה

מאור כהן ופיטר רוט. צילום: טלי סעדה

מאיה פרת. צילום: שחר טישלר

מאיה פרת. צילום: שחר טישלר

״כמו כולם היינו המומים וכואבים ברגעים הראשונים״, מספרת פרת. ״אבל כבר כמה שעות אחרי הבנו שאנחנו נכנסים למערכה ארוכה. שאלנו את עצמנו מה התפקיד שלנו כאמנים שיודעים להתחבר לקהילות במצב שכזה. התחלנו לייצר רשת חירום שתוך כמה ימים הגיעה ל־1,000 אמנים ואמניות שכבר פעילים היום בהתנדבות מלאה. מדי יום יוצאים לשטח 100-150 מתנדבים במסגרת יוזמות שונות״.

היוזמות, מסבירה פרת, הן מגוונות ומותאמות ספציפית לצרכי הקהל. ״מצבים שונים דורשים מענים שונים. פלוגה של חיילים צריכה שירימו לה, לעומת קיבוצים מפונים מהעוטף שצריכים מענה ארוך טווח יותר. במאגר שלנו יש אמנים ואמניות מכל סוג, וגם הרבה כאלה שהם מטפלים באמנות או עובדים על התפר שבין אמנות וטיפול. הם יוצאים להופעות, לסדנאות, וגם למשלחות של כמה ימים שבמסגרתן הם מבלים במחיצתם של מפונים בבתי המלון והקיבוצים שקלטו אותם, לטובת פעילות מעמיקה יותר״.

מדובר במודל שפיתחנו כששלחנו משלחות לגבולות אוקראינה, וגילינו כמה השפעה וכמה חוזקה יש בזה שלצד הסיוע ההומניטרי – יש גם סיוע תרבותי. הוא חיוני והוא נחוץ והוא מאפשר לאנשים לראות ולשמוע – אבל גם להיראות ולהישמע

בין המוזיקאים שהתנדבו עד כה להופיע בפני הקהל אפשר למצוא לדוגמה את מאור כהן, איה כורם, שי המבר, מאיה בלזיצמן, אקו ואחרים. ״ההופעות מאוד מרגשות ומחיות, ואנחנו מקבלים תגובות של אנשים שמלטפות את הלב ומחזקות גם אותנו. יש פעילה אחת מצוות החירום, שמונה כעשרה א.נשים, שאחראית על הופעות המוזיקאים ומלווה אותם גם להופעות עצמן.

זו לא הפעם הראשונה שתנועת תרבות מוציאה משלחות תרבות לסיוע. ״מדובר במודל שפיתחנו כששלחנו משלחות לגבולות אוקראינה״, מספרת פרת. ״לשם גייסנו יותר אמנים דוברי רוסית, וגילינו כמה השפעה וכמה חוזקה יש בזה שלצד הסיוע ההומניטרי – יש גם סיוע תרבותי. הוא חיוני והוא נחוץ והוא מאפשר לאנשים לראות ולשמוע – אבל גם להיראות ולהישמע. זה צמא אדיר שיש לאנשים במצבים כאלה״.

עוד דוגמה ליוזמה של תרבות חירום היא פעילויות שמתקיימות במקלטים ובמרחבים מוגנים ברחבי הארץ. ״אנחנו מגיעים לאזורים שיש בהם כוננות גבוהה ומתחברים לקהילות במקום בכל מיני דרכים. סדנאות אמנות, מוזיקה, פעילויות לילדים ולנוער ועוד. במקביל יש גם סדרה שלמה של פעילויות מקוונות תחת השם ׳תרבות מהבית׳. בכל יום יש לו״ז שלם לילדים ולנוער של סדנאות, מופעים וכיתות אמן מקוונות, שנשמח אם כמה שיותר אנשים יצטרפו אליהם״.

האופרה הישראלית ואביחי קטן במלון מפונים בלביא. צילום: ענת קרטן

הצגה של תיאטרון אהל. צילום: מאיה שטרק

איה כורם מופיעה לחיילים בשטח. צילום: מתן יעקב

איה כורם מופיעה לחיילים בשטח. צילום: מתן יעקב

birds

גם על הרגע שאחרי חושבים כבר אנשי תנועת תרבות: ״עכשיו אנחנו מעניקים מענה בחירום, אבל אנחנו נכנסים לשיח גם על שיקום. ההבנה היא שאחרי התקופה הזאת ניכנס לתקופה נוספת, ארוכה, שיידרש בה שיקום – לא רק ברמה האישית אלא גם ברמה החברתית והלאומית. יצטרכו אותנו בשדרות, יצטרכו אותנו באופקים, יצטרכו אותנו לקיבוצים. רוח ההתנדבות לא תהיה אותו הדבר כי הרבה אנשים יחזרו לשגרת החיים שלהם, אבל הצורך יישאר.

״המעמד של אנשים יוצרים בישראל חייב להיות מעמד של עובדים חיוניים. אנחנו תמיד בפעולה ואנחנו כוח אדיר, אנחנו בולמי הזעזועים של הטלטלה שאנחנו עוברים. אנשי האמנות, התרבות והרוח הם אלה שנמצאים כאן כדי לספר לעצמנו וגם לעולם את הסיפור הזה. זה דבר שהוא חסר תחליף״.


אמניםות ואזרחיםות שמעוניינים להתנדב מוזמנים להרשם בטופס באתר תרבות בחירום, וגם מי שזקוק לסיוע מוזמן לעשות זאת בטופס ייעודי באתר. על הפעילויות של תרבות חירום אפשר להתעדכן בעמוד הפייסבוק או בעמוד האינסטגרם של תנועת תרבות.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden