כל מה שחשוב ויפה
סטודיו Knob, כנפי חווה. הביאנלה במוזיאון ארץ ישראל. צילום: מ״ל
סטודיו Knob, כנפי חווה. הביאנלה במוזיאון ארץ ישראל. צילום: מ״ל

סטודיו Knob // כנפי חווה

את העבודה ״כנפי חווה״ יצרו בני הזוג עדי עזר ויותם שפרוני במטרה לייצר אינטראקציה עם קהל הצופים, שיתמזגו בה ויהפכו לשכבה נוספת ביצירה. עכשיו הם מעמידים אותה למכירה לטובת תמיכה בניצולי הטבח ומשפחות החטופים

הפרטים הטכניים

״כנפי חווה״, עבודה של סטודיו Knob (עדי עזר ויותם שפרוני); הוצגה בביאנלה השנייה לאומנויות ולעיצוב במוזיאון ארץ ישראל, שננעלה בפתאומיות בשל המלחמה הנוכחית.

מי אנחנו

עדי עזר, בוגרת המחלקה לתקשורת חזותית בשנקר; יותם שפרוני, בוגר המחלקה לעיצוב פנים במכון טכנולוגי חולון, מרצה במכללת ההנדסאים של שנקר. בני זוג בחיים ויוצרים במסגרת המותג Studio Knob פריטי עיצוב, ריהוט ותאורה. הסטודיו משמש מובלעת בין שיגרת העולם הרגיל ובין המרחב האינסופי של הדמיון.

החפצים הנוצרים בסטודיו הם הזמנה לבחון מחדש את האוביקטים המוכרים ודרכם את העולם שסביבנו. חפצים שביצירתם נשזרו דימויים וסיפורים, בדיוניים ואמיתיים; מסיפורי אגדה דרך סיפורים אישיים ועד סוגיות אקטואליות והיסטוריות.

סטודיו Knob, כנפי חווה, גלריה החווה. צילומים: אנטון סברדלוב

סטודיו Knob, כנפי חווה, גלריה החווה. צילומים: אנטון סברדלוב

העבודה

העבודה ״כנפי חווה״ עשויה בטכניקה המשלבת שכבות של מגזרות שמנתבות את התאורה שמאחוריהן. יצרנו אותה במקור לתערוכת היחיד שלנו ״בוגר מאוד״, שאצרה תום כהן בגלריית החווה בחולון בשנה שעברה. היצירה מתחה את החומר והטכניקה לקצה גבול היכולת והיא אחת הגדולות והמורכבות ביותר שעשינו עד כה, הן טכנית והן רעיונית.

הדימויים מבוססים על אלמנטים שנדגמו וצולמו בסביבת הגלריה – אזור התעשייה חולון ובית הספר החקלאי הסמוך לה. על שולחן העבודה בסטודיו התחברו פרטי המקום לקומפוזיציה חדשה שצידה האחד מתמסר לדמיון הילדי הפרוע, והשני מחפש יופי בין המציאות והמשמעות המוכרת למבוגרים. הפרטים מונחים זה על זה בשכבות מוארות, ויוצרים יחד כנפי מלאך ענקיות המזמינות את הצופה להתמזג בעבודה ולהפוך לשכבה נוספת ביצירה.

תעבירו את זה הלאה

היינו שמחים לראות את העבודה במקום שבו עוברים אנשים רבים שיוכלו לנצל לזמן קצר או ארוך את ההזדמנות לאינטראקציה, לצילום, להתבוננות ולגילוי פרטים ביצירה. בית חולים, בית ספר, ספרייה, בית מלון, לובי של בניין או חברה, מוסד ציבורי, מוזיאון או גלריה – כולם עולים בעיני רוחנו.

birds

טבח השבעה באוקטובר נגע בנו במקום מאוד אישי. יותם גדל בקיבוץ נירים שבעוטף עזה, משפחתו ניצלה, אך מספר בלתי נתפס של חברים ומכרים נפגע קשות. החלטנו להציע את העבודה למכירה ולתרום את מחצית הסכום לניצולי הטבח ומשפחות החטופים. אנחנו מזמינים אתכם להפיץ את העניין לפילנתרופים, אספנים, אוצרים, יועצי אמנות, מעצבי פנים וכן הלאה. זו תוכל להיות עזרה ענקית.

Both Matters ביחד עם אמיר רווה. צילומים: אורי גרון

Both Matters ביחד עם אמיר רווה. צילומים: אורי גרון

פלוס אחד

עבודת שכבות מוארות המבוססת על צילומי ארכיון של קיבוץ נירים ומותאמת למסגרת חלון ישן, כשאת מתג התאורה מחליפה ידית החלון.

היצירה מחזירה אותנו היסטורית אל תוך האידאל הציוני וכל הקשריו לנוף והטבע המקומיים; הסמלים שליוו את הקמת היישוב קשורים לטבע ולבנייה החלוצית. תהליך בניית היצירה המרובדת מחזיר אותנו אל הבנייה הארצית שהתרחשה אף היא בשכבות של גיאוגרפיה היסטוריה וחברה. החיבור המתבקש בין תמונה למסגרת יוצר דיאלוג זורם בין החומר החדש לישן ומשקף את החיבור האורגני בין המלאכה הדיגיטלית למלאכת היד בעבודה על הפרויקט.

זוג הדמויות בתמונה הם אביו של יותם (יובל שפרוני – צלם וחקלאי בשדות נירים) וחבר ילדות מהקיבוץ, שאיבדו באותה שבת ארורה משפחה, פרנסה וחלק משמעותי מזהותם. העיר שברקע היא חאן יונס. היצירה היא פרי הקולקציה המשותפת Both Matters שיצרנו עם אמיר רווה ליריד צבע טרי 9, וזכתה בפרס פרויקט נבחר מטעם היריד ומוזיאון העיצוב חולון.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden