כל מה שחשוב ויפה

ענבל יצחקי חיון // Art to Heart

אחרי 7.10 החלה ענבל יצחקי חיון לבקר נשים יוצרות בסטודיו שלהן, לצלם אותן בשגרת היומיום ולשוחח איתן אודות המצב. את הצילומים והסיפורים העלתה לחשבון האינסטגרם שלה, במטרה לעודד עסקים קטנים מקומיים, בעיקר של נשים, לשרוד את התקופה

בחודש אוקטובר האחרון, שנה וקצת אחרי שחזרתי לארץ עם משפחתי משהות ארוכה בקליפורניה, האור כבה ופשוט קרסתי. מאוד קשה לחוות את השבר הזה, בתוך שנת הסתגלות לארץ, תוך כדי בנייה מחדש של הבית שלי.

מסביבי כולם התרוצצו לתרום דם ולבשל לחיילים ואני פשוט קפאתי, פחדתי לצאת מהבית. חשבתי איך אני יכולה לתרום ולעזור גם. השיחות שלי עם מעצבים, מלפני המלחמה, על המצב הקשה בשוק, המשיכו להדהד בראשי והחלטתי לצאת ולתעד יוצרות ישראליות. לתמוך בעשיה ישראלית, בעבודת יד שנעשית על ידי נשים, בעלות עסקים קטנים. כך נולד הפרויקט Art to Heart.

נעמה בן משה. צילומים: ענבל יצחקי חיון

נעמה בן משה. צילומים: ענבל יצחקי חיון

נטע טסלר

נטע טסלר

רחלי שרפשטיין

רחלי שרפשטיין

תמי אשד

תמי אשד

אביבה זילברמן

אביבה זילברמן

אני ענבל יצחקי חיון, בת 42, מעצבת וצלמת. בשנים האחרונות אני מתעסקת בעיקר בצילום של יוצרים בתחום הקולינריה והעיצוב, מביאה את מאחורי הקלעים ומספרת את הסיפור שלהם.

אני חולה במחלה כרונית גניקולוגית שנקראת אנדומטריוזיס ומאופיינת בכאבים עזים עד לכדי חוסר תפקוד. גיליתי שכשאני מצלמת, שכשאני שמה את הפוקוס שלי במקום אחר שהוא לא הכאב, אני מרגישה טוב יותר. כשאני ממסגרת את החיים שלי ושל אחרים בפריימים, או כשאני עורכת תמונה ומנקה אותה – גם משהו אצלי בפנים מתנקה ונרגע. בימים שבהם אני מרגישה טוב, אני מתעדת רגעים יומיומיים כדי שאוכל לחזור אליהם בימים קשים יותר. זה נותן לי הרבה כוח.

כל שבוע סיפרתי אצלי בעמוד האינסטגרם סיפור של יוצרת אחרת, לצד הצילומים שצילמתי בסטודיו שלה. המטרה היתה להעלות את המודעות לתמיכה בעסקים קטנים של נשים יוצרות, בתקופה הקשה הזו

בחודשיים האחרונים הגעתי אחת לשבוע לסטודיו של יוצרת אחרת בתל אביב, במהלך שעות עבודתה, וצילמתי אותה בשגרה היומיומית שלה. אחר כך ישבנו לשיחה מלב אל לב. דיברנו על המצב והתחושות שעולות בעקבותיו, על העסק בימים אלה, על מקורות השראה ועל הדברים שנותנים להן כוח להמשיך. כל שבוע סיפרתי אצלי בעמוד האינסטגרם סיפור של יוצרת אחרת, לצד הצילומים שצילמתי בסטודיו שלה. המטרה היתה להעלות את המודעות לתמיכה בעסקים קטנים של נשים יוצרות, בתקופה הקשה הזו.

מעניין לראות את השינוי שחשתי אצל היוצרות שפגשתי במהלך חודש אוקטובר – מפגשים שהיו מלווים בבכי ובפחד גדול, לעומת המפגשים שהתקיימו בנובמבר ובדצמבר שאליהם נכנסו גם אופטימיות, תנועה ואמונה. כולן ציינו פה אחד שהיצירה ותשומת הלב לעסק עוזרות להן לעבור את התקופה הזאת. כמעצבת תכשיטים וטקסטיל עצמאית בעברי, הרגשתי שאני מבינה לליבן.

התוצר הסופי הוא פרויקט הכולל תיעוד, צילומים ומילים של עשר נשים יוצרות מתחומים שונים. היצירה שלהן כוללת אסתטיקה ושפה עיצובית נקיה וגרפית – כל יוצרת ועולם היצירה שהיא בוראת. היוצרות המשתתפות מגיעות מתחומי עיצוב הטקסטיל, עיצוב המוצר, עיצוב תכשיטים, עיצוב תעשייתי, עיצוב אופנה וקולינריה. הצילום כלל תיעוד של חלל העבודה עצמו ופרטים קטנים בתוכו, לצד צילומים של המוצרים וגם של היוצרת תוך כדי עבודה.

ענבל יצחקי חיון. צילום:טלי תלמיד

ענבל יצחקי חיון. צילום:טלי תלמיד

איקה כהן

איקה כהן

דורית פרוביזור

דורית פרוביזור

ליאור שחר

ליאור שחר

עירית בירן

עירית בירן

דיקלה עינת

דיקלה עינת

במבט לאחור, הפרויקט הזה הוא מה שהרים אותי מהשבר ומהזעזוע העמוק. ההזדמנות לצאת מהבית מדי שבוע, לפגוש פנים מול פנים יוצרת אחרת, לבכות ביחד, לדבר, להתחבק ולהביט עליהן דרך המצלמה. לתפוס פריימים מחיי היומיום שלהן העניק לי הרבה כוח – גם לתמוך בהן בתקופה הזאת וגם לקבל מהן השראה.

למרות שגם בקליפורניה עבדתי עם המון יוצרים, אחת הסיבות שחזרתי לישראל היתה המפגשים עם יוצרים ישראלים. מדובר תמיד בכאלה שהם מסבירי פנים, מארחים בחום ואהבה ומשתפים בנחישות, בכנות ובאומץ, שיש רק פה בישראל. הפרויקט נוצר מתוך אמונה שלמרות המצב – אנחנו חייבים לחזור לתנועה. להזיז את גלגל החיים ולתמוך בכלכלה הישראלית דרך העסקים הקטנים העצמאיים.

birds

משתתפות בפרויקט: נטע טסלר מסטודיו knots; נעמה בן משה מסטודיו NAMA; דיקלה עינת מסטודיו Kav; מעצבת האופנה אביבה זילברמן; מעצבת התכשיטים תמי אשד; רחלי שרפשטיין מסטודיו reish; הקרמיקאית דורית פרוביזור, עירית בירן מסטודיו Now; ליאור שחר מסטודיו 1220; השוקולייטרית איקה כהן.


מדור הגשות כולל חומרים שהתקבלו במערכת פורטפוליו. שלחו לנו סיפורים חדשותיים, מידע בלעדי ופרויקטים מעניינים ותקשורתיים. פרטים נוספים בעמוד ההגשות שלנו

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden