כל מה שחשוב ויפה
אפרת זיו בן־ארויה, הצלה של הרגע האחרון
אפרת זיו בן־ארויה, הצלה של הרגע האחרון

ילד ירוק: אמני רמת השרון בתערוכה קבוצתית

פורטפוליו Promotion: בתערוכה חדשה מציגים 59 אמני ואמניות רמת השרון את הפרשנות שלהם לצבע הירוק - כסימבול, כחומר מייצג, כאיכות רוחנית טעונה וכאמצעי ביטוי לעוררות רגש ומחשבה. פתיחה: 18.4

״וכל שרציתי הוא הירוק. להתרחק מהאדום הרוחש והמדמם שסביבנו, ולהתאחד כמו שני צבעים ראשוניים: כחול וצהוב הנפגשים לירוק משותף״. בתערוכה הקבוצתית ״ילד ירוק״, משתתפים 59 אמני רמת השרון המבטאים במגוון מדיות אמנותיות, מסר אסתטי־פילוסופי אודות הצבע הירוק – כסימבול, כחומר מייצג, כאיכות רוחנית טעונה וכאמצעי ביטוי לעוררות רגש ומחשבה.

הירוק מכיל מנוחה ושלווה, ירוק של טבע, צמיחה ותקווה, ירוק נעורים בריח הדשא, ירוק בסימן איכות הסביבה, הקו הירוק וירוק מקנאה, ירוק של העושר וצ׳אקרת הלב, צמח הקאנביס וחאקי צבאי, ירוק עץ הזית, התפוח והמרווה ובעיקר ירוק אביבי הבולע בתוכו את כאב האדום שעודנו כאן.

תמר בן שאול; Depression - Relief - Comfort - Green Light - I'm The Universe. צילום: מיקה בן שאול

תמר בן שאול; Depression – Relief – Comfort – Green Light – I'm The Universe. צילום: מיקה בן שאול

אוסי ילון, שג׳אייה. צילום: מ״ל

אוסי ילון, שג׳אייה. צילום: מ״ל

ענת גינזבורג - הרהורים על גן. צילום: מ״ל

ענת גינזבורג, הרהורים על גן. צילום: מ״ל

בשנת 1912 כתב הצייר וסילי קנדינסקי בחיבורו ״על הרוחני באמנות״: ״ירוק הוא צבע סטטי, אין לו שום צליל לוואי של שמחה או עצב או התרגשות, ולכן הוא מקרין שלווה. אבל עד מהרה הוא נעשה משעמם. ציורים בהרמוניה ירוקה מאשרים הנחה זו. הירוק הוא הבורגנות של ממלכת הצבעים. מבחינה מוסרית הירוק קרוב מאוד לאפור. רק כשהירוק מחומם (בצהוב) הוא ניעור לתחייה ומקבל כוח אקטיבי. כשהוא מקורר (בכחול) הוא מקבל כוח אקטיבי בעל אופי שונה, רציני ומהורהר, ולמרות זאת נשמר בו האופי המקורי של אדישות ושלווה״.

ומה הוא הירוק שלך? האמנים והאמניות בתערוכה מספרים: ״עבורי, הירוק – הגראס היה חלק מעידן התמימות״, מספרת תמר בן שאול. ״כשחלמנו על שלום וחופש, שוויון, אהבה, מוזיקה. הגראס שעישנו בשנות העשרים שלנו בבית הספר לאמנות אינו דומה ל׳ירוק׳ החדש – וויד, שהוא בעל השפעות הרסניות. המיצב הציורי שלי מורכב מחמש עבודות אקוורל על נייר המציגות מעקב אחר תהליך ההתמכרות וההרס בעקבות השימוש בוויד, רעל מתוחכם ומסוכן״.

ציורה של אוסי ילון מאזכר ציור פוביסטי, בצבעים עזים ובמשיכות מכחול נמרצות, האמנית מבטאת את שמחת ורעננות הטבע, בערבוביית צבעי הירוק, ורוד, כחול צהוב ואדום, צמחים ועלים מתפרצים ומשתרגים. והנה הם ה״שותלים״, בבגדיהם הירוקים עוד רגע ישתלו זרעים, יצמיחו חיים חדשים באדמת הפרא. אלא שאין מעדר בידו של השותל אלא כלי מלחמה – רובה ביד חייל. ומעל דמותו מרחפת דמות האם השולחת את בניה לקרב, האם המצפה לשובם, האם הבוכייה על מותם.

אצל אפרת זיו בן־ארויה בתצלום ״הצלה של הרגע האחרון״ מופיע עמוד עירוי (אינפוזיה) המשויך לבית חולים, פצעים ומוות בסביבה ניטרלית, מנותק מזמן ומקום, נושא על כפיו המואנשות פרח בשיא פריחתו. העמוד כאובייקט מציל חיים והפרח המייצג את החיים, נגדע בשיא חייו.

בעבודת הוידאו ארט ״ברוך המבדיל״, האמנית טליה אורה יעקב על ההפקה האמנותית מצטטרת מתוך האלבום ״איפה יש מקום״ של היוצרת שושנה היזמי: ״קצת זמן, קצת זמן, חייב להפריד, עד שנבחין, עד שנבדיל, עד שנשוב לראות, ברוך המבדיל, יאיר יחזיר, יבהיר, יגדיר, רק אז, ישוב להזרים, הדם לפנים, נתחיל להפנים, נוכל להרים, את הראש…״

סיגל יער, קנאה. צילום: מ״ל

סיגל יער, קנאה. צילום: מ״ל

birds

בציור של ענת גינצבורג, דמות הילדה, ספק מישירה אלינו את מבטה ספק חולמת בהקיץ, שוכבת בנינוחות, מרוחקת מהצופה ומנותקת מסביבה מזוהה. ברקע, מוטיב צמחייה אורנמנטי, ציפורים וענפים, גם הוא מנותק מהקשר למקום ספציפי, נראה כמו יעד רחוק, קסום ושלו. החיבור בין האלמנטים מייצר ממשות חדשה – הילדה מוטמעת בעולם חלומות, טבע ופנטזיה.

בסצנה של סיגל יער, ברישום ריאליסטי חיוור על מצע עץ, מוצגת לנו חולשה אנושית מייסרת – והרי זו הקנאה. כתמיד, האמנית מיטיבה ללכוד ברגישות, רגע מזוקק מסיפור אישי ובו בעת אוניברסלי. וכך על מצע העץ ״משלוש יוצא אחד״, הדמויות נטמעות ונבלעות, שקופות וכמו מאזכרות זיכרון ישן.


ילד ירוק
אוצרת: נורית טל־טנא
גלריית יד לבנים, המחתרת 3 רמת השרון
פתיחה: 18.4; שיח גלריה: 16.5 בשעה 19:00

*כוכבית מייצגת שדות חובה

2 תגובות על הכתבה

  1. מיה

    אהבתי, ציורים חזקים, הכי הזדה(י)תי עם הציור של אוסי ילון.

  2. מיקה

    צילום עוצמתי ומשתק

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden