כל מה שחשוב ויפה
הצדף הכי יקר. צילום: מ״ל
הצדף הכי יקר. צילום: מ״ל

מיה מיטב // הצדף הכי יקר

סופרת הילדים מיה מיטב החליטה להפוך את ספר השירים הראשון שלה לכזה שמחבר בין שירה לאמנות ישראלית עכשווית. התוצאה היא ספר שבו 20 שירים לצד יצירות שמתכתבות איתם, ותערוכה לכל המשפחה שתפתח בסוף השבוע במוזיאון נחום גוטמן

״הַצֶּדֶף הכי יקר״ הוא מיזם שירה ואמנות לילדים ולילדות. הוא כולל ספר ובו עשרים שירים שכתבתי, לצד יצירות אמנות ישראלית־עכשווית שאצרה רעות ברנע, ותערוכה לכל המשפחה. זהו מיזם רב־תחומי מרגש שכולל ספר ותערוכה שתפתח בשבת הקרובה (15.6) במוזיאון נחום גוטמן בתל אביב.

נעים להכיר, שמי מיה מיטב, ואני כותבת שירים וסיפורים לילדות ולילדים. שמונה ספרים שכתבתי ראו אור, וזהו קובץ השירים הראשון שלי. שירים וסיפורים קצרים שכתבתי התפרסמו בכתבי עת שונים, כמו הפנקס או אדם צעיר. בנוסף, אני יוצרת ומגישה פודקאסט בנושא ספרות ילדים ונוער, בשם: "מה קוראות האיילות?" עם הסופר גור אילני.

לנה גוברמן, ״רמזים״. צילום: מ״ל

לנה גוברמן, ״רמזים״. צילום: מ״ל

תמר טסלר, ״מתמזגת״. צילום: מ״ל

תמר טסלר, ״מתמזגת״. צילום: מ״ל

טל גולני, ״לכת״. צילום: טל ניסים

טל גולני, ״לכת״. צילום: טל ניסים

במשך כעשור כתבתי שירי ילדים והם התגלגלו מכאן לשם, עד שהחלטתי שהגיע הזמן להוציא אותם כספר. אבל לא מצאתי להם בית. כמעט ולא מוציאים בימינו ספרי שירה לילדים וזה פשוט חבל. בתור מי שגדלה על שיריהם של מיטב משוררי ארצנו הקטנטונת, כמו נורית זרחי, לאה גולדברג, מרים ילן־שטקליס, יהודה אטלס, יהונתן גפן, תרצה אתר ועוד, ובתור מי שאהבה לקרוא לילדי שירים כשהיו קטנים, וכמי שכותבת בעצמי שירים  –  אני יודעת כמה שירה חשובה להתפתחות השפה והנפש הילדית, והחלטתי לא לוותר.

השירים כבר היו בעיצומו של תהליך עריכה מול עטרה אופק, אשת ספר, עורכת, מתרגמת ועוד, והחלו להתגבש לכדי יצירה שלמה. אלה שירים בגובה העיניים המובאים ברובם בגוף ראשון, שמשתמשים בדמיון והומור ככלים להתמודדות עם המציאות וכאבי הגדילה. קראנו לקובץ ״הצדף הכי יקר״ על שם אחד השירים, שמזכיר לנו את האמרה לפיה הדברים הכי יקרים בחיים לא בהכרח עולים כסף.

אם כבר שירה לילדים נתפסת כאמנות גבוהה, אולי נחבר אותה עם יצירות אמנות? אם בספרי ילדים האיור נוצר בתגובה לטקסט, אולי נהפוך את היוצרות, ונחבר ציורים קיימים לשירים?

ואז היה לי רעיון. אם כבר שירה לילדים נתפסת כאמנות גבוהה, אולי נחבר אותה עם יצירות אמנות? אם בספרי ילדים האיור נוצר בתגובה לטקסט, אולי נהפוך את היוצרות, ונחבר ציורים קיימים לשירים? עם הרעיון השאפתני הזה הגעתי אל רעות ברנע, עיתונאית ואוצרת עצמאית שמכירה את עולם האמנות המקומי מקרוב. רעות מיד התחברה לרעיון ונענתה לאתגר – למצוא יצירות אמנות פלסטית שיתכתבו עם השירים.

כלומר, הקשר יהיה יותר אסוציאטיבי, רגשי, חומרי, רעיוני – בקיצור, אמנותי! בכך נתווך אמנות לקהל הצעיר ונאפשר לו לחקור את הקשר שבין טקסט לאובייקט. והתוצאה – חיבור בין שני העולמות שיצית קסם חדש.

רעות החלה לחפש יצירות אמנות שיתכתבו עם השירים שלי. החלטנו להתמקד ביצירות אמנות עכשווית של אמנים ואמניות מקומיים, כך שדי מהר הבנו שתהיה חייבת להיות גם תערוכה. עכשיו היינו צריכות תקציב. הגשנו את הרעיון לקרן רבינוביץ׳ לאמנויות ובינתיים התקדמנו עם פתרון התשבץ. רוב האמנים.ות שאליהם פנינו התלהבו מהרעיון והסכימו להשאיל לנו יצירה עבור הספר והתערוכה, וזה רגע טוב לומר שוב (ושוב), תודה! עדיין לא היה לנו חלל לתערוכה, אבל היינו אופטימיות. ואז קרה אסון ה־7 באוקטובר והעולם נעצר.

החיים התהפכו עלינו, שכבתי על הספה שרויה בעצב תהומי. כשראיתי שהשחקנית טלי קרק התחילה להקליט סיפורים כדי ״שהאוזניים הקטנות ישמעו דברים יפים״, שלחתי לה את קובץ השירים שלי. שחררתי אותם לעולם, חשבתי שאם הם ישמחו ילד או ילדה זה יהיה נפלא, וזהו. כעבור כחודשיים קיבלתי הודעה שהספר קיבל תמיכה מקרן רבינוביץ׳ לאמנויות. אמרתי לרעות שאין ברירה, אנחנו צריכות להרים את המיזם. קמתי מהספה והתחלנו לעבוד. (יש לציין שאנחנו עדיין בתוך האירוע, ושלמען עתידנו ובשביל שנשאיר מדינה לילדינו, חובה לסיים את המלחמה ולהחזיר הביתה את מי שאפשר).

רעות יצרה קשר עם אמנים.ות נהדרים.ות והחלה לאצור את הספר והתערוכה, שבה משתתפים.ות 20 אמנים.ות: שגיא אזולאי, נעה אלון, רוני אלמגור, יהונתן בקר, תמר ברניצקי, לנה גוברמן, טל גולני, דליה גל סברדלין, נעם ונקרט, תמר טסלר, מרים יוחבץ, שאול כהן, בעז נוי, רחל קיני, אילת רוזנברג, סיון שטרנבך, אסתר שנידר, קרן שפילשר, רחלי שרפשטיין , וכמובן אלנה צ׳רטי שטיין שיצרה את הצדף היפהפה שמלווה את המיזם.

יהונתן בקר, ״החוף הסודי״. צילום: עידו מרקוס

יהונתן בקר, ״החוף הסודי״. צילום: עידו מרקוס

קרן שפילשר, ״שפריץ״. צילום: שגיא מורן

קרן שפילשר, ״שפריץ״. צילום: שגיא מורן

birds

חברנו אל תמר טסלר, אמנית ומעצבת גרפית (שגם היא משתתפת בתערוכה), והתחלנו לגבש קונספט לספר ולתערוכה, ובמקביל לחפש חלל לתצוגה. פנינו לכמה מקומות, אך ללא הועיל. ואז נפגשנו עם מוניקה לביא, האוצרת של מוזיאון נחום גוטמן. מוניקה אהבה את הרעיון, ופתחה בפנינו את הלב ואת חלל התצוגה במוזיאון, שאין מתאים ממנו לארח תערוכה שמשלבת שירים לילדים ואמנות. קבענו יעד סביב שבוע הספר, ויצאנו מהפגישה נרגשות. והנה שבוע הספר מתקרב, והספר שלנו מוכן, והתערוכה עומדת להיפתח, וזה מאוד יפה ומרגש ונקודת אור בימים אלה.

אתם.ן מוזמנות.ים להגיע עם הילדים.ות לתערוכה שתוצג בין התאריכים 13-29.6. הספר, שהוא יצירת אמנות בפני עצמו, יהיה זמין לרכישה בחנות המוזיאון או ישירות אצלנו. שווה לעקוב אחרינו באינסטגרם, ולהצטרף לפעילויות במוזיאון נחום גוטמן. בשבת ה־22.6 לדוגמה נקיים שעת סיפור ויצירה בעקבות התערוכה, ועוד הפתעות.


מדור הגשות כולל חומרים שהתקבלו במערכת פורטפוליו. שלחו לנו סיפורים חדשותיים, מידע בלעדי ופרויקטים מעניינים ותקשורתיים. פרטים נוספים בעמוד ההגשות שלנו

שאול כהן, ״דיזנגוף״. צילום: מ״ל

שאול כהן, ״דיזנגוף״. צילום: מ״ל

שגיא אזולאי, ״סמי״. צילום: מ״ל

שגיא אזולאי, ״סמי״. צילום: מ״ל

אלנה צ׳רטי שטיין, ״הצדף״. צילום: דניאל חנוך

אלנה צ׳רטי שטיין, הצדף. צילום: דניאל חנוך

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden