כל מה שחשוב ויפה

שנות טובות: תולדותיהן של איגרות ברכה לשנה החדשה

פורטפוליו News: תערוכה חדשה במוזיאון העיר חיפה - שנות טובות, ״תולדותיהן של איגרות ברכה לשנה החדשה״ - תיפתח ביום שלישי 20.9. אוצרת: עינבר דרור לקס

במוזיאון העיר חיפה תיפתח ב־20 בספטמבר התערוכה ״שנות טובות״, שבה יוצגו מאות כרטיסי ברכה לשנה החדשה מתחילת המאה הקודמת ועד ימינו. כרטיסי הברכה התמימים הם בגדר מסמכים מהימנים ומרתקים, המאפשרים לבחון את המיתוסים המעצבים של התקופות שבהן הודפסו.

מי מאיתנו אינו מתגעגע אל השנות טובות ההן? פעם, קצת מזמן, נהגנו לקיים את מצוות החג ולשלוח איגרות ברכה איש לרעהו בפרוס השנה החדשה. מדי שנה, בסוף הקיץ, היו הרחובות המרכזיים בכל רחבי הארץ גדושים דוכני מכירה של איגרות ברכה. בעלי הדוכנים ברחוב היו מתקבצים במחסני המפיצים כדי לבחור את הדוגמאות הלוהטות של השנה ובעלי חנויות למכשירי כתיבה ועיתונים, זכו לביקור של סוכן מצויד באלבומי דוגמאות מתוכן בחרו את האיגרות הרצויות.

 כרטיסי הברכה לשנה החדשה שימשו לאורך הדורות כערוצי תקשורת פופולריים ששיקפו ועיצבו את המיתוס, שדרכו חוותה החברה היהודית המודרנית והישראלית את משמעות קיומה. כרטיסי הברכה מיטיבים לצייר – בסגנון עממי וססגוני – את השינויים המדיניים, החברתיים, הכלכליים, הטכנולוגיים והתרבותיים שחלו במהלך השנים.

הגלויות הצבעוניות של תחילת המאה ה־20, המחישו סצנות של חיים יהודיים וקיוו לעתיד טוב יותר באמריקה וגם בארץ. בימי המנדט הודפסו בארץ איגרות רבות הנושאות סמלים ציוניים בשלל צבעים וגדלים עבור האוכלוסייה העברית ההולכת וגדלה. עלייה והתיישבות, חלוץ וחייל הופיעו על גבי כרטיסי ברכה קטנים בשל מחסור בנייר, ושנות טובות בשחור ולבן ייצגו את שנות הצנע. בשנות השישים נוצרו איגרות נפתחות בשלל צבעים כאשר ״זהבים ונוצצים״ יוצרים קיטש מזמין ומקשטים פרחים, ציפורים, סצנות מחיי המשפחה ובאופן כללי את החיים הטובים. בעשורים הבאים ההתפתחות והקדמה הטכנולוגית הובילה לכרסום בפופולריות של כרטיסי הברכה. בהדרגה הם איבדו מחשיבותם עקב התפשטותם של אמצעי התקשורת האלקטרוניים, אך דומה כי תמיד הן יישארו סמל לתקשורת אישית חמה ומקסימה של הבעת ברכות ואיחולים.

 נעילה: 31.1.12

מ.אריה. מצעד צה"ל שנות ה־60, אוסף חיים גרוסמן

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden