כל מה שחשוב ויפה

שבוע העיצוב טוקיו 2013: שירה קרת

חמישה מעצבים צעירים הציגו בשבוע העיצוב של טוקיו, שהתקיים בתאריכים 26/10-4/11/2013. החמישה מגיעים מתחומים שונים – עיצוב תעשייתי, תקשורת חזותית, עיצוב קרמי ועיצוב אופנה. חלק מהעבודות נוצרו במיוחד לשבוע העיצוב, חלק אחר הוצג לא מזמן בתערוכות הבוגרים שהתקיימו בארץ בקיץ האחרון. שלושה מהם, בוגרי בצלאל – שירה קרתעודד גוב וזמר פלד – השתתפו בתחרות בפרס אסיה למעצבים עד גיל 30, שכללה 30 מעצבים שנבחרו מתוך 2,000 בסך הכל. קרת וגוב עלו לגמר ואילו פלד זכתה לבסוף בפרס TDW corporate award. השניים האחרים – נורית בן שטרית וליאת ברנדל-גילאון – ייצגו את בתי הספר שבהם למדו עד לאחרונה: ויצו חיפה ושנקר. במהלך השבוע יתפרסם בפורטפוליו פרויקט מיוחד, שבמהלכו יוצג בכל יום אחד המעצבים לצד העבודה שהציג בשבוע העיצוב.

מי אני

שירה קרת, בת 29, בוגרת המחלקה לעיצוב תעשייתי בבצלאל (2010), חברה בקבוצת העיצוב ארבע וחמישה.

 shira-keret

מה הצגתי

עבודה חדשה שנקראת מונולית (=צורה טבעית העשוייה מאבן יחידה). הפרויקט כולל סדרה של אובייקטים העשויים שיש קררה: כלים מכילים וכלי הגשה שבוחנים את המורפולוגיה של אבן המעוצבת בידי מים. שחיקת מים היא תהליך טבעי; מים שוחקים את דרכם בסלע במשך אלפי שנים. עוצמת הזרם וסוג האבן מתווים את הצורניות.

הכלים שעיצבתי נוצרו באמצעות שימוש בתהליך תעשייתי של חיתוך בסילון מים (water jet). הגורמים המשתנים במכונה הם מהירות החיתוך ועוצמת סילון המים. על ידי הגברת מהירות החיתוך הצלחתי להגביר את עוצמת השחיקה באבן. באופן זה דרושות מספר דקות כדי לחקות בקנה מידה קטן את התהליך והמורפולוגיה הטבעיים. המעניין בתהליך הוא שעל אף שהשרטוט הטכני למכונה הוא דו מימדי ובסיסי ביותר, באמצעות תהליך השחיקה האובייקטים שנוצרים בלתי צפויים, מורכבים ויחידים מסוגם.

shira-keret2 shira-keret3

shira-keret4

צילום העבודות: הגר ציגלר  

התגובות שקיבלתי

למרות שלא ביליתי הרבה זמן בתערוכה עצמה הרגשתי הרבה פרגון על העבודה שהצגתי מכל מיני גורמים, וזה תמיד כיף. שבוע העיצוב עצמו היה די קטן (ביחס למה שהולך במילאנו למשל), ואיגד בתוכו תערוכות מסחריות ולא מסחריות. במשך תקופת התערוכה היו הרבה אירועי עיצוב ומפגשים מעניינים. בנוסף אני מרגישה שספגתי המון מטוקיו, למדתי להכיר טכניקות מסורתיות יפניות שונות ומרתקות, ראיתי הרבה תערוכות שוות ואכלתי הרבה אוכל יפני טעים.

 shira-keret5

מה עוד

מבחינת העבודות בתערוכה, אהבתי במיוחד שתי עבודות קרמיקה, הראשונה של מעצב טיוואני שעיצב כלי פורצלן דקיקים ועשויים לעילא והשניה היתה העבודה המעולה שהציגה זמר. פגשנו הרבה אנשים מעניינים, אבל ללא ספק הזכיר שביניהם היה אספן אמנות יהודי יפני שאירח אותנו בביתו המרשים שמעוצב בהשראת מלונה (The dog house) שאותו הוא חולק עם הכלב הגדול והחמוד שלו.

kerets

תכניות לעתיד

להמשיך לעבוד במרץ.

לקריאה נוספת

נורית בן שטרית | ליאת ברנדל-גילאון | עודד גוב | זמר פלד

shira-keret8

shira-keret7

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. רונן

    עבודה יפה של מעצבת יפה 🙂

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden