כל מה שחשוב ויפה
קרקס הבריחה: שבוע העיצוב ירושלים 2021

שבוע העיצוב טוקיו 2013: נורית בן שטרית

חמישה מעצבים צעירים הציגו בשבוע העיצוב של טוקיו, שהתקיים בתאריכים 26/10-4/11/2013. החמישה מגיעים מתחומים שונים – עיצוב תעשייתי, תקשורת חזותית, עיצוב קרמי ועיצוב אופנה. חלק מהעבודות נוצרו במיוחד לשבוע העיצוב, חלק אחר הוצג לא מזמן בתערוכות הבוגרים שהתקיימו בארץ בקיץ האחרון. שלושה מהם, בוגרי בצלאל – שירה קרת, עודד גוב וזמר פלד – השתתפו בתחרות בפרס אסיה למעצבים עד גיל 30, שכללה 30 מעצבים שנבחרו מתוך 2,000 בסך הכל. קרת וגוב עלו לגמר ואילו פלד זכתה לבסוף בפרס TDW corporate award. השניים האחרים – נורית בן שטרית וליאת ברנדל-גילאון – ייצגו את בתי הספר שבהם למדו עד לאחרונה: ויצו חיפה ושנקר. במהלך השבוע יתפרסם בפורטפוליו פרויקט מיוחד, שבמהלכו יוצג בכל יום אחד המעצבים לצד העבודה שהציג בשבוע העיצוב.

מי אני

נורית בן שטרית, בת 25, בוגרת המחלקה לתקשורת חזותית בוויצו חיפה (2013).

 nuritbs

מה הצגתי

פרויקט הג׳ינג׳ים נעשה במסגרת פרויקט הגמר שלי. נושא התערוכה בטוקיו היה "שלום עתיד" (Hello Future), ולכן הקונספט התבסס על כך שחוקרים טוענים שבעוד כ-50 שנים אוכלוסית הג'ינג'ים תיכחד ובעתיד הקרוב לא יהיו יותר ג'ינג'ים. במהלך הפרויקט צילמתי מאות ג'ינג'ים, ובספר שהצגתי בתערוכה הצגתי תמונות של 150 ג'ינג'ים שצילמתי וציטוטים שלהם אודות חייהם כג'ינג'ים. כמו כן הצגתי שמונה פוסטרים ענקיים שבהם ניתן לראות כל נמש וריס ג'ינג'י. הצגתי גם סרטון של שתי דקות שפירט על תהליך העבודה.

במהלך העבודה למדתי להכיר מקרוב ובאופן אישי את המשתתפים שצילמתי ושמעתי איך עברה עליהם הילדות בתור ג'ינג'ים ומה השקפתם על היותם ג'ינג'ים כיום. את המשתתפים גייסתי דרך עמוד פייסבוק שפתחתי במיוחד לפרויקט – פרויקט הג'ינג'ים היפים – דרכו קיבלתי אלפי פניות מאנשים ג'ינג'ים המעוניינים להשתתף. במשך כמעט חצי שנה צילמתי כל יום כשלושה אנשים, עד שפרסמתי בפייסבוק את תאריך יום הצילומים האחרון ואמרתי שהכניסה לביתי פתוחה ליום צילומים, וליום זה הגיעו 70 ג'ינג'ים ומשפחותיהם מכל מכל הארץ החל מרמת הגולן עד באר שבע.

nuritbs5

nuritbs2

התגובות שקיבלתי

במהלך שבוע העיצוב קיבלתי תגובות שונות ומשונות. מכיוון שהיפנים לא ממש מכירים ויודעים מה זה ג'ינג'י, חלקם שאלו האם זה צבע מלאכותי או פאה. כפי שאנו לפעמים מתבלבלים וחושבים שכל היפנים דומים – היה יפני ששאל אותי אם תמונות שונות של כמה בחורות שונות המוצגות זו אותה בחורה. רב היפנים אמרו שלדעתם הג'ינג'ים יפים והתלהבו מהמראה המיוחד. קיבלתי המון השראה, לא רק משבוע העיצוב אלא מיפן עצמה, שכולה מאוד אסטטית ומעוצבת.

YouTube Preview Image

מה עוד

שבוע העיצוב בטוקיו היה מאוד מגוון, הוא נתן במה למעצבים, סטודנטים, אמנים וחברות מוכרות. התצוגה כללה מגוון עצום, החל ממותגים מוכרים בעולם וחברות גדולות של רכבים ומוצרים טכנולוגים, מעצבים מתחילים או מוכרים שמכרו פריטים, כמו תכשיטים, תיקים, עד לאסלות מעוצבות, ארונות, ועוד. התערוכה של הסטודנטים ובתי הספר התחלקה לשניים: האחד hello future (שבו אני השתתפתי) והשני festival. ההתרשמות הכללית היתה מהמגוון העצום, הקידמה הטכנולוגית של היפנים – שרוב העבודות שלהם התאפיינו בדברים המכילים מסכים, גאדג'טים ומוצרים טכנולוגים אחרים.

העבודות שאני אישית אהבתי במיוחד היו העבודות שדווקא היו נראות על פניו מאוד פשוטות, בלי איזה חידוש טכנולוגי חדשני או משהו שיקפוץ מתוך מסך, אך האסתטיקה שלהן היתה מאוד גבוהה. לדוגמה, מבנה העשוי כולו מפסים לבנים מבד, שכשאתה נכנס דרכו אתה עובר תחושה מעורפלת עד שאתה מגיע למרכז, שם אתה פוגש את כל שאר האנשים שנכנסו.

 nuritbs3

תכניות לעתיד

אני רוצה לעבור לתל אביב ולהתחיל לעבוד בסטודיו לעיצוב. בעיקר אני מתעניינת בצילום, בעיצוב אריזות ובמיתוג.

לקריאה נוספת

ליאת ברנדל-גילאון | עודד גוב | שירה קרת | זמר פלד

 nuritbs4

*כוכבית מייצגת שדות חובה

3 תגובות על הכתבה

  1. חנן

    נו, הג'ינג'ים נכחדים אז בואו נתעד את קיומם. קצת חסר מעוף בעיניי ומאוד ראשוני. לפחות עוד צעד אחד או שניים עם החומרים שנאספו היו עשויים להפוך את העבודה הזאת למעניינת ועמוקה בהרבה.

  2. שירה

    קראתי בשקיקה ואז הגעתי לתוכניות לעתיד… ואז הכל ירד : לעבור לתל אביב? חשבתי לקבל ממך השראה בתור סטודנטית שלומדת עיצוב גרפי. הפרויקט שלך מגיע כך כך רחוק ואז את רוצה לעבור לתל אביב? אין לך חלומות? קצת מאכזב. בהצלחה בכל מקרה

Comments are closed.

הוסיפו תגובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden