כל מה שחשוב ויפה

כמו לחרוט על עץ את השם שלנו, להשאיר מנעול על גשר, לצייר ציור גרפיטי או לשים פתק בכותל

מעבר לרעיון המגניב, מה שיותר מכל תפס את תשומת הלב שלי באפליקציית Drops (חינם באפסטור של אפל) היה שמי שפיתח אותה הם ארבעה סטודנטים מהמחלקה לאדריכלות בבצלאל – הלן וקסלר, עתליה גרינברג, ראם ראובן וניר שווקה. מה לסטודנטים לאדריכלות ולאפליקציות שאלתי את עצמי? אבל לפני שקיבלתי תשובה, נתחיל בכמה מילים על הרעיון הנחמד שמאחורי האפליקציה, כפי שמספרים היזמים הצעירים.

האפליקציה פותחה במסגרת קורס ליזמות וטכנולוגיה בהנחיית רולי אליעזרוב. וואטסאפ, פייסבוק מסנג'ר, אימייל – כולנו טובעים תחת עומס המידע שזורם אלינו ממכשיר הסמרטפון, הם מספרים. הבעיה היא שבהרבה מהמקרים המידע הזה אינו בהכרח רלוונטי באותו הרגע שבו אנחנו מקבלים אותו, וכך הוא נשכח מאיתנו, מעיק עלינו, או סתם משמש כרעש רקע ביום יום שלנו.

Drops רוצה לשנות את חוקי המשחק, בכך שהיא מתעלמת מאלמנט הזמן, ומציבה את המקום בראש סדר העדיפויות. ההודעות שנשלחות ומתקבלות דרך האפליקציה הן מבוססות מקום, ללא קשר לזמן. כלומר, אם בהודעה רגילה אנחנו בוחרים למי מאנשי הקשר לשלוח את הודעה, כותבים את תוכן ההודעה ושולחים – ב-Drops אנחנו בוחרים גם לאיזה מקום לשלוח את ההודעה. באופן הזה, רק כשאותו אדם יגיע פיזית אל המקום שהוגדר, הוא יקבל את ההודעה, ויוכל לראות את תוכנה.

הקונספט הזה של העברת מסרונים (ובגרסה הבאה גם תמונות ווידיאו) מבטיח שהמידע המגיע למשתמש יהיה אקטואלי ויצור צורת תקשורת עמוקה יותר בין המתכתבים, מכיוון שהוא מבוסס מקום, ולא זמן. עם Drops המשתמש עשוי לקבל הודעה היום, אולי מחר, ואפילו שנה מרגע שהיא נשלחה. אך שההודעה תגיע היא תהיה רלוונטית ומפתיעה מתמיד.

אז איך קרה שסטודנטים לאדריכלות מפתחים אפליקציה?

"לסטודיו היו שתי מטרות שהנחו והגדירו את התהליך. האחת, הרחבת הגבולות של מקצוע האדריכלות, והשניה להרחיב את הגבולות שלנו הסטודנטים. בנוסף, הצבנו לעצמנו אתגר – ליצור מוצר אמיתי, ממשי ומסחרי תוך ארבעה חודשים בלבד. הרעיון של הסטודיו היה לאפשר להתנסות בעולם הייזמות וההיי-טק, לצאת ממסגרת האקדמיה שנשארת לרוב תיאורטית בלבד ומרוחקת מהמציאות, ולאפשר את ההזדמנות לפעול ׳בעולם האמיתי׳, בפרקטיקה.

״בעולמנו כיום לא מספיק להיות אדריכל טוב ומוכשר. בכדי לבלוט ולהיות בעל יתרון אמיתי וממשי, עליך להיות בעל סט כישורים וידע רחב ככל הניתן. הסטודיו יצר מסגרת של עבודה איטנסיבית שאיפשרה התנסות במגוון רחב של תחומי ידע ואחריות, כמו למשל תיכנות, שיווק, לוגיסטיקה, קופירייטינג, עיצוב, חווית משתמש, יצירת שיתופי פעולה רבים, מציאה וגיוס של אנשי מקצוע, תהליך רישום מול אפל, מסמכים משפטיים, מודל כלכלי ועוד ועוד… העבודה נעשה בעבודת צוות משותפת, כשלכל אחד הוגדרו תחומי אחריות ראשיים ועליו הייתה מוטלת האחריות שהדברים ׳יקרו׳״.

drops1

מה היה התהליך? מה הרעיון מאחורי האפליקציה?

״תחילה הועלו לאוויר רעיונות רבים ומגוונים. זה היה שלב הקונספט שבו זרקנו לאוויר את המחשבות, שוחחנו עליהו ופסלנו מסיבות כאלה ואחרות. הרעיון הסופי שנבחר הגיע מתוך הרעיון והרצון לחזק את הקשר בין האדם לבין המקום והעיר, וליצור פלטפורמה המגשרת בין העולם הדיגיטלי לבין המרחב הפיזי.

״כבני אדם טבוע בנו הצורך להשאיר סימנים ועקבות מאחור, כמו לחרוט על עץ את השם שלנו, להשאיר מנעול על גשר, לצייר ציור גרפיטי או לשים פתק בכותל.המרחב שלנו מלא בסימנים של האנשים שהיו פה לפנינו, ו-drops מגשרת בין אותם עקבות פיזים ומאפשרת להשאיר אותם במרחב הדיגיטלי, אך באופן תלוי מקום. הרעיון של השארת מסרים, תמונות או וידיאו במרחב העירוני באופן תלוי מקום קסם לנו והרגיש ומרענן וחדש. drops מציעה דרך חדשה להתכתבות ושואלת את המשתמש בצורה הזאת מה יותר חשוב, זמן או מקום, ומשאירה לו את הבחירה. כמובן שמדובר בכלי פונקציונלי ויעיל״.

drops2

האם העבודה שאתם מגיעים מאדריכלות שינתה את התהליך? את נקודת המחשבה?

״כמובן. הכישורים של אדריכל נושקים בנקודות רבות לאלו של מפתחי אפליקציות, כמו ראייה אנליטית, ירידה לפרטים הקטנים ביותר, ועוד. אך העובדה שאנחנו אדריכלים תרמה מאוד לאפליקציה ולמוצר. לאדריכל יש שילוב בין קו מחשבה פרקטי ויעיל לבין יצירתיות ורמת אסתטיקה גבוהה, כך שהעובדה שאנחנו אדריכלים רק תרמה לפרויקט ולתוצאה הסופית״.

ולסיום, כמה מילים על איך זה עובד? מנווטים על המפה, מוצאים את המקום הרצוי, ומשאירים Drops ברחבי העיר. ניתן להשאיר הודעת לעצמי, לחבר או לכמה חברים. בגרסה הבאה יהיה אפשר גם להשאיר הודעות ציבוריות. את היסטוריית ההודעות רואים על גבי המפה עצמה, ובקלות ניתן ליצור רשימה של מקומות מועדפים, ולמיין את ההודעות שלי על פי איש קשר או על פי מקום.

drops3

Drops יכולה להיות שימושית ויעילה:

ביום שבת בערב נזכרתם במטלה חשובה בעבודה? שילחו הודעה למקום העבודה שלכם, וביום ראשון בבוקר כאשר החבר לעבודה יגיע, הוא יקבל את ההודעה ויראה שביקשתם לסיים את הדו"ח דבר ראשון על הבוקר. אתם הורדתם מעליכם את התיק בשבת בערב, ואפילו לא הפרעתם לחבר במוצאי השבת.

מבקשים מהחבר בבוקר שיביא מהסופרמרקט קוטג' בערב, והוא תמיד שוכח? תשאירו לו הודעה בסופרמרקט, ורק כשיעשה קניות הוא יקבל אותה, ולא יוכל לשכוח. אתם לא צריכים לנחש מתי החבר הולך לסופר, והוא לא יצטרך לשכוח מה עליו לקנות.

מעבר לפן הפונקציונאלי, הודעות Drops יכולות להיות מרגשות ומפתיעות. שילחו הודעה לשדה תעופה, ואהובכם יקבל אותה רגע לפני שעולה למטוס; או לחנות בגדים מגניבה וספרו לחברה שיש שמלה בדיוק במידה שלה. אפשר גם סתם להפתיע ולשמח את בני ובנות הזוג במקום המיוחד שלכם…

drops4

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden