כל מה שחשוב ויפה

שלום שלום בלון אדום

פורטפוליו News: ״שלום שלום בלון אדום״, תערוכת איורים במלאת 40 שנה לספר ״מעשה בחמישה בלונים״, שכתבה מרים רות ואיירה אורה אייל, תפתח ב-12/11 במכללת אורנים, קריית טבעון. אוצרת: נועה יואלי. משתתפים: עירית אביר, עדי אלקין, וולף בולבה, יאנה בוקלר, תמר בן ברוך, אביאל בסיל, נינה בר, רונית דינצמן, אור לבנה, ענבל לייטנר, כריסטינה קדמון, יונת קציר, גל שדה.

עדי אלקין

עדי אלקין

התערוכה היא יזמה של מכללת אורנים, אתר הפנקס וספרית הפועלים, ובחודש יוני האחרון הוצגה באתר הפנקס תערוכה מקוונת של חלק מהאיורים. המאיירים התבקשו לאייר איור חדש ממשיך את סופו המקורי של הספר ומסכם את מסעו של הבלון האדום. למאיירים הותר להתייחס ל-40 השנים שחלפו מאז פורסם הספר ולדמויות הילדים ולהעניק לו פרשנות חדשה.

״בקשתנו איפשרה למאיירים להתנתק מהכבלים שמאפיינים בדרך כלל את האיור לספרי ילדים״, אומרת יואלי. ״כאן לא היה צורך לחשוב על קהל היעד, על ההתאמה לגיל ואף לא להתחשב בשיקולים פדגוגיים, ומסחריים, אלא להפליג עם הדמיון ונטיית הלב.

 התוצאות מרתקות, ומאירות היבטים שונים בספר המקורי. אחדים מהמאיירים בחרו להפריח את הבלון למחוזות של פנטזיה ומשחק, אחרים הדגישו ערכים צורניים המתכתבים עם הצבעים והצורות שבאיוריה של אורה איל. בחלק מהאיורים ניתן למצוא הד לתכנים של אובדן, פרידה והשלמה העולים מהסיפור. ייצוג ההוויה הישראלית לא נפקד אף הוא, באיורה של עירית אביר נתקע הבלון האדום בין אנטנות ודודי שמש ואילו רונית ש. דינצמן בחרה למקם את הילדים שבגרו בבית קברות צבאי״.

עירית אביר

עירית אביר

 

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden