כל מה שחשוב ויפה

"מה שבע?" - התבוננות עכשווית בשמיטה

פורטפוליו News: תערוכת כרזות וסרטים חדשה, שתציג פרשנות עכשווית למושג השמיטה של מעצבים גרפים, יוצרי קולנוע, אנשי פרסום ואמנים, תפתח בבית אבי חי ביום רביעי ה-4/2. אוצר: יוסי למל.

דרור צונץ

דרור צונץ

כולנו חולמים על שינוי – על האפשרות לעצור, לשחרר, לוותר על חלק ממה שהחיים העמיסו עלינו, לשמוט מכתפינו את עול הפרנסה, הרכוש, המחויבויות והדפוסים החברתיים. לפני אלפי שנים העניקה היהדות לעולם רעיון חתרני ופורץ דרך – השמיטה. בכל שנה שביעית עוצרים את השגרה, מפסיקים את המרוץ, מחשבים מסלול מחדש. שנת השמיטה מציעה שינוי; בדומה לשבת, יום המנוחה השבועי, היא מזמינה את האדם לנוח, לשבות ממלאכתו, ולתת מנוחה גם לאדמה: ״שַׁבַּת שַׁבָּתוֹן יִהְיֶה לָאָרֶץ״.

מהו הביטוי של שנת השמיטה בימינו? איזו ״אדמה״ אנו שומטים? אילו גדרות נפתחות ב״שדה״ הפרטי שלנו? אילו ״פירות״ אנו חולקים עם העולם? על אילו ״חובות״ אנו מוותרים? בכדי לענות על שאלות אלו, בית אבי חי ביחד עם גופי חינוך ותרבות נוספים, מקיים במהלך כל השנה סדנאות לימוד בנוגע למשמעות האישית והקהילתית של שנת השמיטה, כאשר שיאה של הפעילות היא התערוכה ״מה שבע?״, פרי עבודתם של אמנים, מעצבים גרפיים, אנשי פרסום, אמני וידיאו ויוצרי קולנוע שלמדו יחד על רעיונות השמיטה ותרגמו אותם בדרך מקורית, רעננה וביקורתית לנושאים רלוונטיים לחייהם – לחיינו.

אבירם מאיר

אבירם מאיר

עוד קודם לתערוכה עברו כל משתתפי פרוייקט השמיטה סדנה לימודית על נושא השמיטה ובעקבותיה יצרו כרזות וסרטים. בתום הסדנא התקבלו כרזות מ-12 מעצבים גרפיים, חמישה סרטים קצרים העוסקים בזוויות שונות של שנת השמיטה (שמיטת חובת, יציאה לשנת שבתון, הסרת מחסומים פסיכולוגיים וכו׳) ועוד קליפ ושיציע נקודת מבט שיווקית-מסחרית לרעיון השמיטה.

משתתפים: דב אברמסון, אמנון אילוז, טלי בקשי, נדב ברקן, נועה גוסקוב, יואל גילינסקי, טל גרינברג, איתם טובול, מעין לויצקי, סמדר ליבנה, אלעד ליפשיץ, אבירם מאיר, גדי צדקה, דרור צונץ, אברהם קורנפלד, נדב רוזיאביץ׳, קרן שפילשר, איציק שרון, תמיר שפר, עומר ששון.

לצד התערוכה יעלה אתר בית אבי חי מיזם אינטרנטי גדול העוסק בזוויות חברתיות, כלכליות אמנותיות ואחרות של נושא השמיטה. הפרויקט הוא תוצר של שיתוף פעולה בין בית אבי חי, קרן גשר, קרן אבי חי ומשרד החינוך והתרבות.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden