כל מה שחשוב ויפה

שחור צבעוני של מאירה אונא בגלריה פריסקופ

פורטפוליו News: שחור צבעוני, תערוכת יחיד חדשה של מאירה אונא, תיפתח בגלריה פריסקופ ביום חמישי ה-7/1. בתערוכה תציג אונא עבודות קרמיקה תלת ממדיות חדשות, פרי פיתוח של חקירה אישית וטכניקה פרטית, תוך שהיא מעלה נקודת מבט חדשה ואחרת לגבי השימוש בצבע שחור, הן כשהוא עומד בפני עצמו והן כרקע. אוצרת: נעמי כהנא אנדרוס
עף ברוח. צילום: שי הלוי

עף ברוח. צילום: שי הלוי

את העבודה על התערוכה החלה אונא ליצור ולפתח בשנים האחרונות. ״הרעיון להתחיל לעבוד בחומר שחור כרקע מנגיד צבעים שהוא אפקטיבי יותר מהצבע הלבן, נבט במהלך סיור שעשיתי באחד מימי שבת בתחנה המרכזית הישנה של תל אביב״, היא מספרת. ״נמשכתי אחר צליליה של שירה מקסימה, שבקעה מתוך כנסייה תת קרקעית מאולתרת של עובדים זרים המקיימים את תפילתם. הם היו לבושים במיטבם, והאפריקאים שבהם בלטו מכולם משום שהצבעים העזים שעטפו אותם קפצו מהם בזוהר עז. חשבתי שהשילובים האלה ראויים להיחקר, ונדהמתי מהתוצאה.

״black colored הוא מעין פרדוקס – שחור צבעוני; האם שחור או צבעוני? תמיד עבדתי בחומרים בהירים והתפעמתי מהלובן הנקי של הפורצלן, אבל חימר שחור מנגיד את שלל הצבעים הרבה יותר יפה וחם. אני לוקחת חימר שחור מרדדת אותו, מורחת עליו שתי שכבות פורצלן כמצע. כשהפורצלן מתייבש אני עובדת בצבע, ובצבע אני חורטת. אז אני זורקת וחובטת את החימר המצופה בתנופה, כך שהצבע והחריטות נפתחים, השחור החזק חודר את הפורצלן והחריטות הופכות לרישום שחור בתוך הצבע. מהמשטחים האלה אני בונה גופים פיסוליים״.

אבטיחים. צילום: שי הלוי

אבטיחים. צילום: שי הלוי

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden