כל מה שחשוב ויפה

אורבניזם ואדריכלות כסוכני שינוי בעולם

פורטפוליו ניוז: כנס האדריכלות הבינלאומי של עמותת האדריכלים ב-18.3 במסגרת פסטיבל אישה בחולון שם דגש על השפעת האדריכלות באזורים מתפתחים. הודו – אדריכלות שוויונית ודמוקרטית, המאפשרת ביטוי אישי; ברזיל - אדריכלות ידידותית למשתמש; סין – האורבניזם העתידי, ירוק יותר וחברתי יותר; ישראל -הפוליטיקה בארץ והשלכותיה על ערים בפריפריה ועל חיים משותפים ליהודים וערבים. אוצרת ומנחה: בתיה סבירסקי מלול
קרולינה בואנו, ברזיל

קרולינה בואנו, ברזיל

אורבניזם, אדריכלות שוויונית ומגמות ירוקות יעמדו במוקד ההרצאות בכנס הבינלאומי השנתי של עמותת האדריכלים, שיתקיים ביום שישי 18.3 באולם המדיטק בחולון. זוהי השנה התשיעית בה מתקיים הכנס המקצועי במסגרת פסטיבל אישה בחולון, ובו ניתנת במה חשובה ומרתקת לנשים המובילות מגמות אדריכליות בארץ ובעולם. אוצרת ומנחה את הכנס האדריכלית בתיה סבירסקי מלול.

בתיה סבירסקי מלול

בתיה סבירסקי מלול

האם אורבניזם, אדריכלות ותכנון יכולים להביא לשינויים בעולם המתפתח היום? השנה יעסוק הכנס בתפקידו של האדריכל ומחויבותו החברתית לסביבה עירונית טובה יותר לכול, ללא הבדלים כלכליים, כמו גם הבדלי דת גזע ומין. סביבה המאפשרת הנגשה של איכות חיים, אמנות ותרבות לכלל תושבי המטרופולין ולא רק לעשירים בלבד. תפקיד זה מתעצם במיוחד בכלכלות מתפתחות ובסביבות שיש להן היסטוריה של קיפוח ועם זאת מרכיבים תרבותיים מקומיים, בעלי שורשים חזקים ומשפיעים.ליו ג'יאן, סין

הדמיית פרויקט Shaoxing בסין, אדריכלית

הדמיית פרויקט Shaoxing בסין, אדריכלית ליו ג'יאן

במסגרת הכנס תוצג עבודתן של שלוש אדריכליות הפועלות בעולם אקזוטי המתפתח במהירות, תוך שהן מנסות לשמר, לשדרג ולחדש את הסביבה האורבנית, בסין, בהודו, בברזיל וגם בישראל. האדריכלית הסינית פרופסור ליו ג׳יאן, סגנית הדיקן של ביה״ס לאדריכלות באוניברסיטת צ׳נגואה, מעורבת בפרויקטים של תכנון ועיצוב ערים ויישובים ברחבי סין. היא מובילה אג׳נדה של אורבניזם עתידי ירוק יותר וסוציאלי יותר.

Shimul Javeri Kadri

שימול ג׳ברי קאדרי

האדריכלית ההודית שימול ג׳ברי קאדרי מהכרך הענק מומבאי, המתעניינת במיוחד באדריכלות שוויונית דמוקרטית עם  ביטוי אישי. התוצאה היא שפה אקלקטית השואבת את השראתה מהתרבות ההודית  ומשולבת באלגנטיות מודרניסטית.

האדריכלית הצעירה קרולינה בואנו מברזיל, השותפה במשרד גלובלי וירטואלי בינלאומי, שיש לו עבודות אורבניות מפתיעות בסן פאולו ובפאריז. יחד עם שותפיה ב״טריפטיק״, בואנו מתמודדת עם אתגרים מדעיים, טכניים, סביבתיים, אנושיים, סימבוליים וגאו פוליטיים. היא מנסה לפתח אסטרטגיה יעילה שתוכל לענות למטרות והצרכים המערבים בטיחות, גמישות ואיכות בנייה תרמית ואקוסטית שיספקו איכות חיים למשתמשים.

הזווית הישראלית של הכנס תתמקד במצב בפריפריה המרחבית והמגזרית. בין הדוברים האדריכל סנאן עבד אל קאדר, שבית המשרבייה בתכנונו זכה להד בינלאומי כמו גם מאבקו נגד השהיות ועיכובים בתואנות שונות של תוכניות בנייה שעליהן הופקד במזרח ירושלים, בהזמנת העירייה. התוכניות הציעו תכנון החורג מהאוריינטציה התכנונית-המערבית הנהוגות בארץ ומנסה להתאים יותר לאופי הבנייה, הצרכים וסגנון החיים בחברה הערבית.

פרופ׳ אבישי ברוורמן ינתח את ההיבטים הכלכליים העומדים בפני האתגר הישראלי ליצור חיים משותפים לערבים ויהודים. אדריכל פרח פרח והאדריכלית מירא סאבבא דיב יציגו את עבודתם וההתמודדות שלהם עם בעיות הפיתוח בערים הערביות. האדריכלית ד״ר עינת קאליש רותם, שהתמודדה בבחירות לראשות עיריית חיפה, תדבר על הבעיות וההבטחות של עיר מעורבת.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden