כל מה שחשוב ויפה

RCA 2016: הישראלים // אלינור פורטנוי

בחודש יוני התקיימה תערוכת סוף השנה של בוגרי הרויאל קולג׳ בלונדון, בית הספר הוותיק לתארים מתקדמים שדורג השנה בראש רשימת בתי הספר לאמנות ועיצוב בעולם. בתערוכה בקצרה שנמשכה שבוע אחד בלבד הציגו גם שמונה בוגרים ישראלים, שסיפרו לנגה שמשון על פרויקט הגמר שלהם, על תקופת הלימודים ועל התכניות לעתיד

אלינור פורטנוי, בת 31, סיימה במסלול קרמיקה וזכוכית עם פרויקט הגמר שלה, Shifting Sands

בוגרת המחלקה לעיצוב תעשייתי במכון טכנולוגי חולון (2010). אחרי הלימודים הספקתי לגור שנתיים בניו יורק, לעשות שם סטאז׳ ולחזור. בארץ עבדתי בסטודיו אוטוטו, בהתחלה כשכירה ולאחר כשנה בתור פרילנס. בנוסף עבדתי עם סטודיו VE על סדרת שעונים ועשיתי שיתופי פעולה עם סטודיו אפטיט. בשלב מסוים היתה חסרה לי העשייה והמייקינג ורציתי שליטה – על תהליך היצור, על החומר ועל האוביקט הסופי.

פרויקט הגמר

בפרויקט הגמר רציתי לדבר על המקור של זכוכית ועל היסוד שמרכיב את החומר – חול. בהשראת בקבוקי החול הצבעוני שהיינו ממלאים בילדותנו כמזכרת ממצפה רמון, רציתי ליצור שכבות גיאולוגיות מלאכותיות מאבקה וגרגירי זכוכית ולהתיך אותן לכדי כלים וכדים. לשם כך הייתי צריכה לפתח טכניקה משלי שמבוססת על אמנות Patte de verre (משחת זכוכית).

את הזכוכית חיממתי בטמפרטורה נמוכה מאוד, כך שהזכוכית לא נמסה אך הגרגירים נתכים אחד לשני לכדי דופן מוצקה. על מנת לשמור על טמפרטורה אחידה יצרתי תבניות עשויות מקרמיקה ולא מגבס כפי שנהוג באופן מסורתי, ולחלקם גם הוספתי מינרלים טבעיים על מנת לקבל צבעוניות עשירה יותר. הכלים שנוצרו נראים שבריריים וחוליים אך למעשה הם חזקים ויציבים.

elinor2

הלימודים

החלטתי להרשם למחלקה לקרמיקה וזכוכית מתוך כוונה להתמקד בזכוכית כחומר. המשיכה שלי לזכוכית נבעה מהאסתטיקה של החומר ומהאתגר שהוא מציב. מעצבים לרב לא מתערבים בתהליכים בזכוכית או מנסים ליצור בעצמם, מאחר והיא חומר ממש מורכב, רגיש ומצריך ציוד יקר, סבלנות רבה, התמדה והבנה עמוקה. ידעתי שאם ארשם לתואר שני במוסד נחשב אקבל גישה לציוד, ידע ועזרה שלא אקבל בשום מקום אחר, ואוכל לשחק ולהתנסות עם החומר במשך שנתיים במטרה לפתח פרויקטים שאוכל להמשיך ולעשות גם אחרי התואר.

elinor1

לונדון

עכשיו אני מחפשת אפיקים להמשיך ולפתח את הפרויקט הלאה. הייתי שמחה להמשיך לפתח את הצורניות של הפרויקט, להתנסות עם מורכבויות אחרות ולחדד את התוצרים הסופיים. השאיפה היא למצוא סטודיו בלונדון ולקדם את העבודות שלי גם דרך עולם העיצוב, אבל גם דרך עולם הקראפט והזכוכית שמציעים תמיכה והזדמנויות שלא נחשפתי אליהן קודם לכן. מאז תערוכת הגמר קיבלתי התעניינות ופניות, ובשבוע העיצוב הקרוב בלונדון כנראה אציג את הפרויקטים שלי בשני מקומות. זוהי נקודת פתיחה טובה להמשיך את המסלול שלי בלונדון כמעצבת וכיוצרת עצמאית.

elinorportnoy.com

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. Miss V

    מחכה לראות את העבודות שלך בשבוע העיצוב בלונדון!

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden