כל מה שחשוב ויפה

מנופים 2016: הניפו את העיר

פסטיבל מנופים הירושלמי חוגג תשע שנים ומתפשט לשכונות וחללים בלתי צפויים ברחבי העיר שחוברה לה יחדיו. פתיחות תערוכות, פרפורמנס נוסע ודו"חות מיוחדים לשב"כ, מפגשים פרטיים עם אמנים וכנס אמנות חדש, צמחו מהיוזמה והנחישות של האמניות רינת אדלשטיין ולי היא שולוב
יונתן גולד

יונתן גולד

פסטיבל האמנות הירושלמי מנופים יוצא לדרך ב-15 בספטמבר, זו השנה התשיעית, ומקיף עשרות פעילויות יצירתיות ותערוכות חדשות, שנפתחות ברחבי הבירה. במשך שבוע ימים יתמקדו אירועי הפסטיבל בכל יום באזור אחר בעיר. בערב הפתיחה יעבור בין האתרים שירות הסעות (שאטל), שבעצמו הוא חלק מהעשייה האמנותית – פרויקט פרפורמנס מיוחד של גליה עיני, בוגרת בית הספר לאמנות חזותית, המבטיחה לנוסעי השאטל חיבור בין הסביבה הירושלמית לתת-מודע, ב״נסיעה אקסקלוסיבית, מטאפיזית ומפנקת״.

בין אירועי מנופים נכללים מופעי מוזיקה, תרבות ואמנות בגלריות, ברחובות ובבתים פתוחים בשכונות שונות, ימי סטודיו פתוח ומפגשים עם אמנים, בשיתוף וחשיפה לקהל של קהילות ויוצרים ממגזרים שונים הפועלים בעיר. השנה יתקיים לראשונה כנס ירושלים לאמנות, בשיתוף עם ערב רב. הכנס יתקיים בבית הנסן ובמוזיאון לאמנות האסלאם ויעסוק בנושא ״חתימה״: תיאוריה ופרקטיקה של מושגים כמו אותנטיות, שייכות, זהות וייחודיות.

״מנופים״ הוא מיזם עצמאי שייסדו האמניות לי היא שולוב ורינת אדלשטיין, והן משמשות כמנהלות אמנותיות לאירוע שהפך למסורת. השתיים הצליחו לסחוף ולהניע לפעולה מאות אמנים, גלריות, מרכזי תרבות וקהילה, מתוך רצון להכיל את העשייה היצירתית המגוונת שמתרחשת בירושלים, וחלקה אינו זוכה לחשיפה. בערב הפתיחה (15.9) יתקיימו ברחבי העיר פתיחות חגיגיות של עשרות תערוכות חדשות בין היתר בבית האמנים, בסדנת ההדפס ובגלריות העצמאיות.

ערב פתיחה שאטלים

גליה עיני

מופע הפתיחה של אמן המוזיקה הערבית זיו יחזקאל יתקיים ב-15.9 בחצר בית ספר מוסררה. באותו ערב יפתחו תערוכות ברבות מהגלריות והאתרים המשתתפים ו״מנופים שאטליינס״ יטיילו ביניהם ויסיעו את הקהל ברחבי העיר. ביום שישי 16.9 יתקיימו במרכז סדנאות האמנים בתלפיות, באצטדיון טדי וב׳סטודיו משלך׳ מפגשים פרטיים, אחד על אחד, עם אמנים במסגרת ״תור לאמן״. מתוך תפיסה של תפקיד האמן בחברה כמעין שמאן בעל כוחות ריפוי ונתינה, (מושג שטבע ג׳וזף בויס בשנות ה-70) יארחו האמנים את הקהל למפגשים אישיים – כל אחד על פי סגנונו ותפיסתו.

בכל אחד מהמרכזים תוצג תערוכה מיוחדת. בגלריה תאעשייה שבסדנאות האמנים בתלפיות מוצגת תערוכת יחיד של רעיה ברוקנטל ולצידה תערוכה של טל יזרעאל, שאצרה עינת עריף גלנטי. ברוקנטל מתעדת בעין ביקורתית את האסתטיקה של העולם החרדי-חסידי. בעבודת וידאו מרשימה היא יוצרת ריטואל כמו-פגני, שבו נערות רוקדות עם שרשראות קריסטל ממנורת שנדליר גדולה, כשהן ״מתאמנות״ בריקוד מצווה (מיצווה-טאנץ) השייך למנהגי החתונה החסידית. יזרעאל משלבת באמנותה את שדה המחקר, ומתבוננת בעבודותיה בתהליכים בטבע ובחלוף הזמן, כשהיא יוצרת הקבלה בין חפצים דוממים לסימני חיים אנושיים.

האמנית השוויצרית פלורנס יונג, המתארחת בתכנית שהות-אמן הבינלאומית של סדנאות האמנים, גייסה פילוסופים שישתתפו ב ״סוכנות ריגול״ בדיונית. משימתם תהיה לעקוב אחר פסטיבל מנופים, המופעים והקהל ולשלוח דיווחים פואטיים, שיעלו לאתר האינטרנט של סדנאות האמנים ויישלחו במקביל לשרתי המייל של השב״כ. מה יעשו בהם שם? אין לדעת, אך זוהי דרך להציג עמדה אירונית וביקורתית על הפיקוח של גופי ביטחון המלווים את ההוויה האזרחית, בעולם ובארץ.

אלעד רוזן

אלעד רוזן

צבי טולקובסקי - בקבוקים ודיוקנאות עצמיים, אוסף מצטבר

צבי טולקובסקי

באמצע השבוע יתקיים ערב של סיורים ומפגשים, בבתים ובמרחב הציבורי של שכונת אבו טור. ברחוב עשהאל בשכונה עובר גבול בלתי נראה. הרחוב סלול על תוואי הקו הירוק – קו הגבול בין מערב ומזרח העיר, עד 1967. בצדו האי-זוגי של הרחוב גרות משפחות ישראליות ובצדו הזוגי גרות משפחות פלסטיניות. סיפור המפגש בין האוכלוסיות וחיי היומיום בשכונה יעמדו במוקד מפגשים עם התושבים, הקרנות וידאו בחוצות ובבתים פתוחים ותיאטרון רחוב.

במרכז האמנות קובייה שבשכונת ניות מתארחת תערוכת אוספים של אמנים, יוצרים ואספנים מושבעים. בתערוכה בסדנת ההדפס ״תחת מכבש ההיסטוריה״, משתתפים האמנים עילית אזולאי, מאיה ז״ק, גיל יפמן, מירב סלומון, משה רואס ורות שרייבר. הם מנסים לענמות על השאלה איך נוצר זיכרון ואיך יוצרים היסטוריה. בגלריה רוזנבך תוצג תערוכה של שי אזולאי ויונתן גולד, העוסקים במקורות ובהיסטוריה האישית שלהם, וגם במציאות שמקיפה אותם, בשאלות של אמונה והיעדרה. בגלריה אגריפס 12 מציגים האמנים אליזבט הזיידנר ומקס אפשטיין בעקבות המושג ״סינסתזיה״ (מיזוג של חושים: מצב נוירולוגי נדיר בו גירוי של אחד החושים מעורר תגובה של חוש אחר – שמיעת מוזיקה מעוררת תחושת צבעוניות מסויימת וכד׳).

בבית האמנים בירושלים נפתחת תערוכת עשור לפרס לציור ע״ש אסנת מוזס לאמנים צעירים. בתערוכה קבוצתית ישתתפו הזוכים עד כה: שגיא אזולאי, שי אזולאי, עלמה יצחקי, אבי סבח, אלון קדם, אלעד רוזן, אלהם רוקני, נטעלי שלוסר, פרל שניידר לצד תערוכת יחיד לצייר טל ברויטמן, זוכה הפרס ל-2016. בסדרת נדבך יציג המעצב רמי טריף תערוכת יחיד.

טל ברויטמן

טל ברויטמן

 

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden