כל מה שחשוב ויפה

לחם ושושנים 11

פורטפוליו News: תערוכת לחם ושושנים 11, מכירת יצירות אמנות למען פרויקט ״נשים ועבודה״, תתקיים בסוף השבוע בין התאריכים 29־31 בדצמבר, בגלריה של סדנאות האמנים בתל אביב

יעל אורן, ללא כותרת

מעל 350 אמנים ואמניות, יהודים וערבים, תרמו כ־450 יצירות אמנות לתערוכת לחם ושושנים, שהכנסותיה מוקדשות לשילוב נשים ערביות מהפריפריה בעבודה חוקית והוגנת. התערוכה מתקיימת זו השנה ה־11 ביוזמת ארגון העובדים מען ועמותת סינדיאנת הגליל לסחר הוגן. התערוכה זוכה לתמיכה לא רק מציבור אמנים רחב, שתורם 75% מההכנסות מהעבודות לפרויקט ״נשים ועבודה״, אלא גם משוחרי אמנות המשלבים הנאה מרכישת יצירות מקוריות, עם הידיעה שהם תורמים להעצמה של אחד הסקטורים המדוכאים והמוזנחים ביותר בחברה הישראלית – נשים ערביות. מחירי העבודות ינועו בין בין 200 ל־20,000 שקלים.

שיעור התעסוקה הנמוך של נשים ערביות בישראל ותוצאותיו העגומות – עוני קשה בישובים הערבים בישראל, ותל״ג נמוך – עומד במרכזו של דיון ציבורי. אולם תכניות ממשלתיות לשילוב נשים ערביות בעבודה לא השכילו לייצר מקומות עבודה חדשים ולפתח את התשתיות הנדרשות כדי להגיע למטרה של 41% של נשים ערביות עובדות עד שנת 2020. בגלל הצע עבודה נמוך בישובים ערבים, ניצול ושכר מתחת למינימום, העדר תשתיות ותחבורה, העדר הכשרה, וגישות שמרניות, רק 33% מהנשים הערביות בישראל משולבות בעבודה, וכתוצאה מכך, שיעור העוני בחברה הערבית נושק ל50%. במזרח ירושלים המצב מגיע אל סף משבר הומניטרי: רק 11% מהנשים המזרח ירושלמיות עובדות, ושיעור העוני במזרח העיר מגיע ל־80%, כאשר ההכנסה של משפחה פלסטינית ענייה מגיעה למחצית מזו של משפחה ענייה במערב העיר.

מיכל נאמן, אורלנדו

פרויקט נשים ועבודה התרחב בשנה האחרונה, והוא כולל לא רק את עובדות החקלאות מהמשולש ואת עובדות המפעל של סינדיאנת הגליל בכפר כנא, אלא גם קואפרטיב חדש של עובדות נקיון בשם ״תנזיף״, עבודה עם מובטלות ועובדות ממזרח ירושלים, ומרכז מבקרים חדש של סינדיאנת הגליל.

ארגון העובדים מען הינו איגוד עובדים עצמאי, המאגד עובדים ללא הבדל לאום, דת, מין או מקצוע, פועל לארגן את הפועלים הבלתי מאורגנים, המהווים יותר משני שליש מכוח העבודה בישראל, ומייצג פועלים פלסטינים העובדים בשטחי סי (תחת שליטה ישראלית) בגדה המערבית. מען מאגד עובדים ועובדות ממגזרים מגוונים, החל מעובדי מפעלים ונהגי משאיות, וכלה במורים למוסיקה ואמנות במכללות ומוסדות אמנות. מען פועל למתן העדפה מתקנת לעובדים ועובדות בישובים הערבים הסובלים מאפליה, ומשקיע בשילוב נשים ערביות בשוק העבודה. לאתר של ארגון העובדים מען.

סינדיאנת הגליל הינה עמותה המקדמת חקלאות מודרנית ותעסוקת נשים במגזר הערבי, פועלת על פי עקרונות סחר-הוגן, ומשלבת פעילות עסקית עם פיתוח חברתי ובניית גשר בין קהילות. המפעל ומרכז המבקרים של סינדיאנת הגליל בכפר כנא מופעלים על ידי נשים יהודיות וערביות העובדות בשוויון מלא. מרכז המבקרים מארח משפחות, קבוצות ויחידים לפעילות מגוונת, ומקיים קורסים מקצועיים לקליעת סלים מסנסני תמרים לנשים ערביות ויהודיות במהלך השנה. הפרויקטים החקלאיים של סינדיאנה – כרמי הזיתים המשותפים ליהודים וערבים בוואדי עארה ועמק יזרעאל, מהווים דוגמה לשיתוף פעולה חברתי כלכלי ייחודי. כמו גם נקודת מפגש למתנדבים יהודים וערבים המשתתפים בימי התנדבות במהלך השנה ובעונת מסיק הזיתים. לאתר של סינדיאנת הגליל.

 

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden