כל מה שחשוב ויפה

גלריה ברבור תיסגר? לא כל כך מהר

פורטפוליו News: תערוכה חדשה שתיפתח בגלריה ברבור בירושלים ב-23.2 מפגישה עבודות של האמנית הוותיקה ביאנקה אשל גרשוני והאמן הצעיר אורי הולבן, שניהם עוסקים בניסיון להאט את הקצב. למרות איומי שרת התרבות מירי רגב ועיריית ירושלים לסגור את הגלריה, מאשה זוסמן, ממייסדי ומובילי גלריה ברבור: "אנחנו ממשיכות בראש מורם להביא תוכן איכותי ורלוונטי ולא לוותר מול ניסיונות איום, הפחדה והסתה"

אורי הולבן

בשבוע הבא (23.2) תיפתח בגלריה ברבור בירושלים Slowland תערוכה המפגישה בין האמנית הוותיקה והמוערכת ביאנקה אשל גרשוני לבין האמן הצעיר אורי הולבן. האוצרות מרב קמל ומיקה נשר משלבות פסלים וציורי מחשב של אשל גרשוני במיצב פיסולי של הולבן בחלל הגלריה. לנוכח האיומים לסגירת הגלריה שהושמעו בזמן האחרון, אמרה האמנית מאשה זוסמן, מקבוצת האמנים שיסדו את הגלריה וממוביליה כיום: "אנחנו ממשיכות בראש מורם להביא תוכן איכותי ורלוונטי ולא לוותר מול ניסיונות איום, הפחדה והסתה".

שרת התרבות, מירי רגב, דרשה לסגור את גלריה ברבור, הפועלת בשכונת מזכרת משה בעיר, לאחר שהתקיימה בה הרצאה של מנכ"לית ארגון שוברים שתיקה. ראש העירייה ניר ברקת נענה לדרישתה והורה על פינוי הגלריה ממבנה עירוני בו היא פועלת. זוסמן הסבירה כי איום הסגירה יעמוד למבחן משפטי.

גלריה ברבור הוקמה ב-2005 ביוזמה עצמאית של קבוצת אמנים צעירים בוגרי בצלאל, והיא פועלת מאז ללא מטרות רווח. לצד הצגת אמנות הגלריה מקיימת פעילות תרבותית וחברתית בקהילה. מטרת הגלריה השיתופית לשמש חלל הנותן ביטוי למגוון רחב של יוזמות יצירתיות וחברתיות, במה ומקום מפגש לאנשים ויוצרים בעלי תחומי עניין שונים – אמנות פלסטית, קולנוע, שירה, מוזיקה, מחול וארכיטקטורה. לצד התערוכות מתקיימות בגלריה הקרנות סרטים, אירועי מחול, שירה, הרצאות ופרויקטים קהילתיים וחברתיים.

ביאנקה אשל גרשוני

בתערוכה Slowland שני האמנים עוסקים בהאטה, שניהם משתמשים בעבודותיהם בקיטש ובסמלים תרבותיים. הצבתם יחד מדגישה את הניגוד ביניהם, הקונטרסט שבין אסתטיקת הפופ החיצונית, של הולבן לבין המגנט הפנימי, האורגני, של אשל גרשוני. כותבות האוצרות: "ביאנקה רואה עצמה כצב, היא נושאת תמיד את עולמה בתוכה, עולם פנימי שנע בקצב שאינו כפוף לשעונים ולחוקים חיצוניים. במסורת ההינדית הצב מחזיק את הארץ ואת העולם כולו על גב שריונו, ואילו ביאנקה מחזיקה את העולם כולו בתוך שריונה. יותר מחמישים שנה של יצירה אטית, עמוקה, עקבית. פסליה, על אף שהם מכילים את שיירי העבודה הרבה והאטית שהושקעה בהם, נדמים כאילו הגיחו מעצמם לעולם. יש להם איכות אורגנית, של משהו טבעי ולא מוכר, זן חדש שהתגלה של חיים שקפאו וממשיכים להשתנות".

אורי הולבן

"יצירת אמנות יכולה להקפיא רגע חמקמק, להשהות או להרחיב את הזמן בעבור האמן והצופה כאחד. הקצב המרדני של הצב מוליד שאלות של זמן, האם יש דרך חלופית ללכת בינות לרצים? להאט עד לכדי פנטזיה. עבודותיו של הולבן מתכתבות עם דימוי הצב ועם ציוריה של אשל גרשוני ומנסות להוות להם נוף פראי ושקט, או בית חם, ילדי ומפוכח.

"בעבודת המיצב שלו, אורי שואף לייצר מרחב של דיסנילנד איטי. תחנות במסלול מרוצים אבסורדי. מסלול מרוצים עם תחנת מדיטציה. שלט ניאון צבעוני, עירוני (מחוץ לשריון הצב) מזמין את הצופה לשבת למדוט ולמצוא את דרך האמצע, האיזון", מסבירות האוצרות. "התחנות השונות במיצב של אורי שואפות להעניק לצופה אפשרות להיכנס ולשכון בתוך שריון הצב שלו עצמו".

ביאנקה אשל גרשוני – אמנית וצורפת ישראלית, זוכת פרס מפעל חיים לשנת 2009 של משרד התרבות והספורט. ביאנקה אשל גרשוני הציגה תערוכות יחיד במוזיאון ישראל, מוזיאון תל אביב וגלריות ציבוריות ופרטיות רבות בארץ ובעולם.

אורי הולבן – יוצר רב תחומי שעוסק במיצב, פרפורמנס, כתיבה/הלחנת שירים, ותרגול מדיטציה יומיומי. סיים ב-2015 לימודי תואר שני באמנות באוניברסיטת קליפורניה שבסנטה ברברה, ארה״ב  ותואר ראשון בבצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב ירושלים. הוא הציג והופיע בחללים שונים בארץ ובחו״ל.

בערב הפתיחה יתקיים פרפורמנס של אורי הולבן.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden