כל מה שחשוב ויפה

סדרת כרזות חדשה של האקדמיה ללשון העברית לרגל יום העברית תשע״ח

פורטפוליו News: סדרת כרזות לאקדמיה ללשון העברית שעיצבה מיכל שפירא ואייר יונתן פופר ייתלו ברחבי תל־אביב-יפו לרגל יום העברית תשע״ח שחל היום (8.1.2018)

מילים כמו איור, תקשורת, מונית, קניון, כתובית, מודיעין, תאגיד, מדיניות, טיסת שכר ועוד רבות – שלא היו קיימות בשפה העברית ושולבו בה רק במהלך 70 השנה האחרונות – מופיעות במרכז סדרת כרזות חדשה שעיצבה מיכל שפירא ושאייר יונתן פופר בעבור האקדמיה ללשון העברית, לרגל יום העברית תשע״ח. בשנה שעברה עיצבה שפירא כרזות שהעבירו את פורמט המילון המודפס אל כרזות, וסיפרו את סיפורן של מילים עבריות שחודשו בשנים האחרונות. לשם כך היא גייסה למשימה מאיירים שלעבודתם נחשפה באינסטגרם.

״בשנה שעברה עיצבתי את סדרת הכרזות כך שיתנו במה וידגישו מילים בודדות: ביטוי חזותי מעודכן במרחב הציבורי למילון הקלאסי״, היא מספרת. ״השנה הדגש היה על השפה עצמה, על העושר הלשוני, על מגוון המילים והתקופות, על החלוקה לנושאים וכל זאת על רקע – איך לא – חגיגות ה־70 למדינה.

״כבר בשלב הראשון היה לי ברור שהשימוש באיורים יעניק ביטוי מדוייק לאווירה ולסגנון שרציתי להעביר. הבחירה ביונתן פופר לא הייתה מקרית – חיפשתי מאייר שיצור סדרה אחידה אבל מגוונת, ויידע לתרגם את העושר של השפה לעושר ויזואלי: איור עם רבדים ועומקים, בניחוח של פעם אבל חדש ומעודכן – בצבעוניות, בסידור האלמנטים על הדף, בבחירת הדימויים ובדרך שהם מסוגננים. בחירת הפונטים נבעה גם היא מאותה כוונה: שילוב בין פונטים האופיינים לתקופת קום המדינה לפונטים עכשווים המגדירים יחד את האז ואת היום״.

״לפני שהתחלנו לעבוד שוחחנו והחלטנו שהכיוון שאליו ניקח את איור הכרזות יהיה כזה ששואב השראה מכרזות ישנות מישראל ומהעולם״, מוסיף פופר. ״ביקשנו ליצור כרזות בניחוח נוסטלגי שיש בהן גם אמירה עכשווית. המגבלה היחידה שעמדה בפני הייתה שבכל כרזה היה עלי להכניס חלק מהמילים שמופיעות ברשימה של נושא הכרזה.

״האיור הפך למאתגר במיוחד בנושאים שבהם היו הרבה מונחים מופשטים שהייתי צריך למצוא להם דימוי. אחד החלקים המהנים בתהליך העבודה היה התחקיר החזותי שבמהלכו נחשפתי להרבה כרזות יפהפיות ולמעצבים/מאיירים שלא הכרתי״.

סקיצות של יונתן פופר לכרזות

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden