כל מה שחשוב ויפה

האמדראם ואמני קומיקס ישראלים באנגולם 2018

פורטפוליו News: האנתולוגיה שיצרה קבוצת הקומיקס האמדראם במהלך שבוע האיור 2016, מועמדת לאנתולוגית הקומיקס האלטרנטיבי הטובה ביותר לשנת 2018 של הפסטיבל הבין־לאומי לקומיקס שייפתח ביום חמישי 25.1 באנגולם שבצרפת. חברי הקבוצה - עומר הופמן, קרן כץ, דן אלון, הדר ראובן, עובדיה בנישו והילה נועם - יציגו את האנתולוגיה בפסטיבל לצד ספרים נוספים שיצרו ולצד אמני קומיקס ישראלים נוספים: ניר לוי, עינת צרפתי, גפן רפאלי, ליאב צברי ורוני פחימה

הספר Gang, שיצא לאור בהוצאת ברחש, מציג שישה סיפורים גרפיים מאת חברי קבוצת האמדראם: עומר הופמן, קרן כץ, דן אלון, הדר ראובן, עובדיה בנישו והילה נועם. בסיפורים מתוארות עלילותיהן של כנופיות נבחרות בישראל ומחוצה לה: כנופיית השש־בש, כנופיית האופניים הלבנים, כנופיית יתומי בגדד, כנופיית סוף הדרך, כנופיית החמין השרוף, כנופיית נחשי הים העליזים, כנופיית השבת ועוד.

העבודה על הספר החלה בשבוע האיור 2016, כשחברי קבוצת הקומיקס האמדראם הציבו שולחן גדול בגלריה בנימין בתל אביב ופצחו במרתון עבודה של עשרה ימים רצופים על סיפורי הקומיקס. התוצאה הסופית היא עיבוד של עבודת הכתיבה והאיור מאותם עשרה ימים. מאז הדפסת הספר הוא הוצג בין השאר בפסטיבל MOCCA בניו יורק, ובשבוע הספר בתל אביב, ונמכר בחנויות ספרים בברלין, בניו יורק ובתל אביב. השנה מועמד Gang לאנתולוגית הקומיקס האלטרנטיבי הטובה ביותר לשנת 2018 של פסטיבל אנגולם. בנוסף יציגו חברי הקבוצה את אנתולוגית הקומיקס הראשונה שלהם, הכוללת חמישה סיפורים המתייחסים לחמש כתובות שונות בארץ, בתי ילדותם של היוצרים.

גאנג של האמדראם

קרן כץ, השעה האקדמית

קרן כץ תציג במהדורה מוגבלת לפסטיבל את ״פרופסורים מתים מול סבים מתים״ מאת שחר סריג וקרן כץ: פרופסור מינץ, מר פוקס בלי, סטודנטית בשם בברלי ושתי ג׳ירפות נמצאים בשלבים שונים של ריגול ומוות. בנוסף היא תציג את ״השעה האקדמית״ שיצא לאור בהוצאת Secret Acres:  סיפור אהבה אפיסטולרי בין מרצה מתוסכל לארכיטקטורה לבין תלמידתו, בבית ספר שמורכב מחדרים שמשנים את צורתם, קומה שנייה מסתורית שהמדרגות אליה נעלמו, וחדר 1001 המתרחק תמידית מכל המנסים להגיע אליו. לבית הספר מתקבלים רק תלמידים שהיו מעורבים בעבר בתאונות דרכים אך לא נגרם להם נזק, והם מסיימים את לימודיהם כשכל מה שהיה אמור להישבר בעת התאונה- אכן נשבר. על רקע השינוי הגופני והארכיטקטוני המתמיד הזה מתפתחים יחסיהם הבלתי אפשריים של המרצה לתלמידתו.

גפן רפאלי, שתתארח באנתולוגיה השלישית של האמדראום תציג שלושה ספרים. ״החלקיק האלוהי״ מספר על מסעותיו בג׳ונגלים של מדען מבוגר וערירי, שמוצא חלקיק פלאי. בין השניים נרקמת החברות שלה ציפה הפרופסור הזקן כל חייו: טיולים בפארק, מסיבות תה, הרכבת פאזלים ובילויים בקולנוע. ״פלורה״ הוא  קומיקס על מערכת היחסים הטרגית/קומית בין הראש הביקורתי מדי והגוף הכנוע של ילדה־אישה. הראש העצמאי של פלורה תובעני, ציני, חריף ותמיד יורד ומשפיל אותה. הגוף שלה אנושי, מגושם, חסר מעצורים, ביישן והיא נגררת תמיד אחרי הראש בשתיקה, מבינה אולי את חוסר הבטחון של הראש בעצמו. ככה הן חיות יחד במרירות אך בהומור ולא יכולות אחת בלי השניה. ולבסוף, ״סיפור קורע לב״ שיצרה ביחד עם קרן כץ.

גפן רפאלי, פלורה

הילה נועם, הגפרור השוודי

הילה נועם תציג את The Swedish Match, גרסת קומיקס לסיפורו של אנתון צ׳כוב, הגפרור השוודי: רוסיה של סוף המאה ה־19, שני חוקרים מתחקים אחר פרשיית רצח סבוכה הכוללת בין השאר ניאוף, וודקה ותרנגולות קופצניות עם ראשים כרותים. הסיפור ייצא לאור באנתולוגיה The Graphic Canon of Crime and Mystery בהוצאת Seven Stories Press האמריקאית.

ניר לוי יציג שלושה ספרים. Mycelium Seep הוא סיפור מדע בדיוני המספר את סיפורו של קהלק, נער החי בעיר תת קרקעית, שמקור המזון היחיד של תושביה מופק משורשים החודרים מפני הקרקע. כשהוא מגלה מחלה מסתורית באחד השורשים, קורה דבר מוזר – התודעה שלו מתמזגת עם זו של לורה, מעצבת בחברת רכבים בעולם ההווה, בפרוור הקרוב לעיר הגדולה. התודעה המשותפת החדשה יוצאת במסע להבין את הקשר בין העולם של קהלק לעולם של לורה בניסיון למנוע את המחלה המאיימת.

ספרו השני, Outskirts of Vision, מספר את סיפורו של בן, אדריכל צעיר שמופיע באופן פתאומי בעולם אפוקליפטי מסוכן. האדם היחיד שהוא מצליח לתקשר איתו ולהתחבר אליו הוא טיפוס אנרכיסט מרדן ואלים, ובמהרה מתגלה כי הם חולקים ידע משותף על העיר: היא משתנה. התכנון העירוני, הבניינים, הכבישים, הדרכים – הכל מתחלף, נעלם ומופיע במיקום אחר – בנקודות זמן לא צפויות. באופן מפתיע, אף אדם לא מתייחס לשינוי מלבד שניהם.

ולבסוף, ״מתוכנן/לא מתוכנן״ הוא רומן גרפי על ערים שעוסק בשאלות מה היא עיר ״טובה״? האם יש למתכנן שליטה על איכות המקום? האם ישנה דרך לתכנן עיר ולטייל בה לפני שהיא נבנית? והאם יש דרך לדעת איך העיר תתפתח לפני שנבנתה?

ניר לוי, Outskirts of Vision

עומר הופמן, הזר

הדר ראובן, ספר קר

עוד יציגו ביריד:

 • עומר הופמן יצג את ״זר״ (Foreigner) , קומיקס בפורמט מיוחד של מגילה באורך ארבעה מטרים (הוצאת ברחש), סיפור פואטי במרחב מופשט, על רובוט משוטט בחיפוש אחר שלג.
 • הדר ראובן תציג את ספר האמן ״מה שהתרחש בקוביה הלבנה״: בתוך חלל הגלריה הריק האמנית מחכה לרעיון שיגיע; ואת ״ספר קר״ הכולל שני סיפורים: ״רשימות מבית המוות״ בהשראת ספרו של דוסטוייבסקי ו״תנועה טקטונית״.
 • הילה נועם ועינת צרפתי יציגו את Omnibus, שני סיפורים על שתי נשים שבעזרת מסע באוטובוס מנסות להחלץ משגרת חייהן הכיאותית והקלסטרופובית.
 • רוני פחימה תציג את מיסטר יואינג, רומן גרפי מאת אורי אמיתי., המתאר אפיזודות סוריאליסטיות ממסדרונות בית החולים של צעיר החולה בסרטן ומאושפז במחלקת ילדים.
 • ליאב צברי יציג אסופה מתורגמת של המדור שלו במוסף מעריב, אב הבית.

  ליאב צברי, אב הבית

  הילה נועם ועינת צרפתי, omnibus

  רוני פחימה, מיסטר יואינג

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden