כל מה שחשוב ויפה
מוטי רייף
מוטי רייף. צילום: רונן אקרמן

בחירות 2018: מוטי רייף

ההצעה שקיבל מחולדאי, הפעילות ההתנדבותית בעמותת רוח נשית, התובנות שקיבל מלינור אברג׳יל ומבר רפאלי, פרויקט ״אמץ קשיש״ שהוא רוצה להוציא לפועל. מוטי רייף על ההחלטה להתמודד על מקום במועצת העיר ת״א ברשימה של רון חולדאי

את הדברים שמוטי רייף אומר לקראת הבחירות העירוניות בשבוע הבא, אפשר לקרוא בשתי דרכים. האחת היא לקחת בחשבון את הכריזמה, המראה, הנוכחות, המודעות לתקשורת, החברים (והחברות) המקושרים והמפורסמים, חשבון האינסטגרם עם 62 אלף העוקבים, התדמית, האגו, ההיסטוריה כדוגמן, כסוכן דוגמניות, כמפיק טלוויזיה (הישרדות, הרווק, היפה והחנון), כיוצר (כולל מועמדות לפרס האמי), כיזם (שבוע האופנה הישראלי). ואז, באופן טבעי, לפקפק במניעים מאחורי ההחלטה שלו להצטרף לרשימת ת״א אחת שבראשה עומד רון חולדאי, ולהתמודד על מושב במועצת העיר תל אביב.

הדרך השנייה היא לנסות ולהשאיר לרגע את הציניות בצד; לנסות ולהתמקד באדם שמאחורי התדמית, הלעתים שנויה במחלוקת. אחרי הכל, אפשר להניח שלרייף היו דרכים טובות יותר למשוך תשומת לב מלהתמודד על מקום – לא ברור עד כמה ריאלי – במועצת העיר.

ולמרות שהוא מספר שהוא מכיר את חולדאי כבר 20 שנה, ואת אשתו, יעל חולדאי, הוא מכנה ״חברה טובה שלי״, ושהוא מוסיף ואומר ש״הרבה מאוד מהעשייה הציבורית שלי ב־20 השנה האחרונות באה ממנה. היא אדם צנוע, לא מעניין אותה להיות בפרונט, והיא מפעילה הרבה אנשים. אני מוקיר לה תודה״ – ההחלטה לקפוץ ראש לבריכה העירונית התקבלה תוך זמן קצר.

שבע דקות, אם להיות מדוייקים, זה כל מה שזה לקח. שבע דקות ו־54 שנים.

״לפני חודשיים פנה אלי רון״, רייף מספר. ״הוא התקשר, הגעתי לפגישה שנמשכה משהו כמו שבע דקות. הוא הציע, אמרתי לו כן, ׳אני חייל שלך׳. התחבקנו, התנשקנו. בשנים האחרונות כל דבר שביקשתי ממנו, לא לעצמי כמובן, קיבלתי התגייסות מלאה שלו, כך שזה היה לא רלוונטי אם זה מתאים לי או לא״.

חייב להירגע

כשאנחנו מתיישבים בבית קפה, השאלה הראשונה שאני רוצה לשאול אותו, היא מה פתאום. הוא בן 54, אב לתאומים, נועה ועומרי, בני 25, אחד האנשים המקושרים בתעשיית האופנה והזוהר המקומית. למה לו כאב הראש הזה של פוליטיקה?

אבל תוך כדי שאני שואל, אני מבין שזה לא פתאום. מי שקצת עוקב אחרי הפעילות של רייף, יודע שבשלוש השנים האחרונות הוא מכהן כנשיא עמותת רוח נשית, שפועלת להעביר נשים ממעגל של אלימות אל מעגל של עבודה; ושהאג׳נדה שהוביל בשבוע האופנה האחרון, שרייף יזם, מנהל ומפיק, הייתה לשנות את מודל היופי ולהשתמש בדוגמניות בכל המידות והגדלים; ושבעשר השנים האחרונות הוא פעיל בקהילה הלהט״בית ומפיק את מצעד הגאווה.

אבל אני שואל אותו בכל זאת, מה פתאום. למה עכשיו.

״אני לא קורא לזה פוליטיקה אלא עשייה ציבורית״, הוא עונה מיד. ״מהיום שאני זוכר את עצמי אני עוסק בעשייה התנדבותית, בעיקר עם נשים וזקנים. לפני שלוש שנים רואה החשבון שלי והשותפים שלי אמרו לי ׳מוטי, אתה חייב להירגע. עם כל הכבוד, אנחנו צריכים להתפרנס׳. זה קרה כשההתנדבות הגיעה לכמעט 60 אחוזים מהעשייה שלי. זה מסתכם תמיד בהפקה ובגיוס כספים, שאני טוב בזה כשמדובר באנשים אחרים. לעצמך לא תבקש שום דבר.

https://www.instagram.com/p/BozF95LBr71/?taken-by=mottyreif

״אז החלטתי להתמקד במה שהכי עניין אותי, אלימות נגד נשים. אחרי ׳המסלול של מיס עולם׳, הסרט שהפקתי יחד עם ססיליה פק על הסיפור של לינור אברג׳יל, הבנתי שהיכולות שלי לשנות לאנשים את החיים גדולה יותר ממה שאני יכול לעשות בהפקה של תכנית כמו הישרדות (שגם בהפקתה הוא שותף). היינו מועמדים לפרס האמי, ואתה קולט שהעשייה שלך גורמת לעשרות או מאות אלפי נשים לדבר על אונס בקול רם, הרבה לפני metoo. הרגשתי מבורך, שקיבלתי מתנה. אתה פתאום מבין שאתה משתמש בכישורים שלך כדי לעשות שינוי חברתי״.

בחודשיים האחרונים, הוא מספר, הצלילה לפוליטיקה העירונית שינתה את סדר היום שלו והיא כוללת בין השאר סיורי שטח, שמגלים לו פנים אחרות של תל אביב: אמהות חד הוריות שלא יכולות לממן חינוך לילדים שלהן, קשישים שאין להם איך לצאת מהבית. ״זה המקום שאני רוצה לקחת בו חלק ולפתור את הבעיות: שלא יהיה ילד אחד בתל אביב בלי מימון לצרכי חינוך״, הוא אומר בלהט, אבל גם כמי שהפנים את כללי הדיבור שמצופים ממנו. הוא רוצה ליזום פרויקט של ״אמץ קשיש״, בדומה ל״אמץ חייל״. ״בגלל שאני בא מעולם של הפקה, אני מנסה לחשוב על רעיונות שלא ידרשו עוד תקציב מהעירייה״.

מאיפה זה בא?

״יש משפט בסרט חיזור גורלי שגלן קלוז אומרת, ׳זה מעבר לשליטה שלי׳. יכול להיות שבגלגול קודם עשיתי משהו רע. ולעשות היום משהו בהתנדבות או להרוויח ממנו כסף, זו אותה הנאה. אני נהנה מעשייה שלי כל בוקר, כל חיי״.

נראה כמו איש עשיר

שעה לתוך הראיון עולה שוב עניין התדמית של רייף. ״אני תמיד אומר שאני נראה איש עשיר״, הוא מחייך. ומספיק להסתכל על חשבון האינסטגרם שלו: בר רפאלי, נועה תשבי, שגב משה, מיקי בוגנים, דוגמניות ועוד. ״כילד כל יום צילמתי. לא היה יום שלא צילמתי ואחת ליומיים שלושה עשיתי אלבום. יש לי אלבומי תמונות בכמויות שאתה לא מאמין. היום אינסטגרם הוא אלבום התמונות שלי. אני אוהב לצלם ובשבילי להעלות תמונה זה כאילו הרווחתי בפיס; אני נורא נהנה מזה.

״אז נכון שזה גם כלי עבודה. עד האינסטגרם הייתי בן אדם מאוד פרטי. אפרופו לוסי אהריש, אני יכול להגיד תודה לכל העיתונאים ששמרו עלי, שכולם ידעו שאני גיי בארון ולא סיפרו. האינסטגרם שחרר אותי. אני דור אחר: אתה יודע מה זה בשבילי להגיד שאני הומו גאה? בתור ילד הייתי מפחד מזה פחד מוות. היום הבן שלי אומר ׳די כבר, יצאת מהארון כל כך הרבה פעמים. מספיק׳. אבל מבחינתי זה ניצחון, גם אם זה 20 שנה אחרי״.

אפרופו נראה כמו עשיר, מה אתה עונה על הביקורת שחולדאי טוב לעשירים?

״המילה הראשונה שאני רוצה להגיד היא אבסורד. רון הוא צנוע, איש עשייה רציני שלא מפחד מאף אחד, שמה שמעניין אותו זה החזון והדרך. לבוא ולומר עליו שהוא מחובר לעשירים? החברות שלו עם אנשים זה מעל 50 שנה. כראש עיר במשך 20 שנה הוא הפך את העיר. צ׳יץ׳ ורוני מילוא השאירו לו עיר עם גירעון של מיליונים. איך אתם חושבים שהעיר הזו הגיעה למה שהיא היום?

״אני איש עשייה ואני מעריץ אנשים שעושים, שפחות מדברים ולא מבטיחים. ואתה רואה את התוצאות. אתה שומע צעירים שמחפשים שינוי: שינוי על מה? יש משהו מצוין, שעובד.  קחו אחריות ותפסיקו עם כל השטויות שלכם

״אני איש עשייה ואני מעריץ אנשים שעושים, שפחות מדברים ולא מבטיחים. ואתה רואה את התוצאות. הן מדברות בעד עצמן, חד משמעית. הגינות ויושרה זה משהו שפחות מקובל היום, ורון הוא מנהיג. הוא לא מתבלבל. לא סתם הוא נבחר לאחד מעשרת ראשי העיר הטובים בעולם״.

והגיל של חולדאי? זה לא פקטור?

״ניהלת פעם עסק? כשאתה מחפש מנכ״ל אתה מחפש מישהו עם קבלות. אתה שומע צעירים שמחפשים שינוי: שינוי על מה? יש משהו מצוין, שעובד. בכל קדנציה הוא שיפר ושיפר. לנהל עיר כמו תל אביב זה לא משחק ילדים. אז אני אומר קחו אחריות ותפסיקו עם כל השטויות שלכם. נורא קל להבטיח הבטחות, אבל כל מה שהוא אמר שהוא יעשה הוא עשה ויותר מזה. אני גאה להיות חלק מהרשימה שלו. באמת״.

מפזר גליטר על נושאים קשים

רייף ממשיך לדבר בלהט, מספר איך הוא מתרגש מהאנשים שהוא פוגש במסגרת הפעילות ההתנדבותית שלו, אם זה במרכז יום לקשיש ביד אליהו או יום צילום לחולי סרטן, ותוך שהוא מדבר בגרון חנוק, אני קולט שיש מילה אחת שלא נאמרה עדין, באופן מפתיע (או לא?): ״אופנה״. האם תעשיית האופנה יכולה לסמוך עליו שייצג את האינטרסים שלה, ומה הקשר בין העשייה שלו בתחום לפעילות ההתנדבותית שלו?

״במשך שנים הייתי שואל את עצמי למה אתה בעולם הזה של האופנה, זה הרי לא מעניין אותך. ותמיד היה קול קטן שאמר ׳מוטי, חכה׳. גם המיזם הזה שנקרא שבוע האופנה, בחזון שלו, הוא לייצר עולם טוב יותר״.

תסביר.

״תעשיית האופנה בעולם אחראית לדרך שבה אנחנו תופסים את עצמנו. השנה הרגשתי מספיק חזק ובטוח כדי להתחיל ליצור שינוי. הדרך שבה אנחנו מקבלים את עצמנו ואוהבים את עצמנו קשורה לאופנה. תעשיית האופנה מקדמת מודל יופי אחד: גיל 16-17, מטר שמונים, מידה 30 (ולא 32), והיה לי ברור שתפקידי לייצר את השינוי הזה. שיתפנו פעולה עם הרשות למעמד האישה בתהליך ראשון של שינוי אידיאל היופי. חלק גדול מהמעצבים שהקשיבו לי השתמשו בדוגמניות שמקבילות לקהל הלקוחות שלהם, וזה השתלם להם כלכלית. הסטודיו של גדעון אוברזון לא עבד כמו אחרי שבוע האופנה. עידן לרוס. דרור קונטנטו. 24/7 של רנואר.

״זה נתן לגיטימציה לכל מראה וזה לא גימיק. אני מקווה ששבוע אופנה הבא נעלה מדרגה. וזה משהו שאני יכול לעשות רק כי אני 33 שנים בעולם הזה. היום יש לי כוח והשפעה וזה וזה לא פחות חשוב מדברים אחרים שאני עושה״.

אתה חושב שזה יעבוד?

״כל חיי התביישתי בגוף שלי שלי, לא הורדתי חולצה עד גיל 40. אני עובד עם הנשים הכי יפות בעולם, וגם הן לא מרוצות מהגוף שלהן. בתכנית הראיונות חדשה שלי בערוץ האופנה שאלתי את בר רפאלי, ׳את אוהבת את הגוף שלך?׳. החוצפנית הזאת אומרת ׳כן׳, אבל אז מוסיפה שגם לה יש בעיות איתו״.

בום.

״ומה זה אומר? שכל מה שאנחנו מקדשים הוא פייק, ואני שמח שאנשים התעוררו. חלאס. אתה מסתכל על אידיאל היופי הנשי לאורך ההיסטוריה שהשתנה, ותמיד היו גברים שהובילו את המהלך. אני לא אוהב לבוא בטענות, אני אוהב לפתור בעיות. זה חייב להשתנות ומבחינתי זו עשייה חברתית לחלוטין.

״גם בלינור ׳השתמשתי׳: אני מפזר גליטר על נושאים שקשה לשמוע עליהם. לינור לא רצתה לעשות את הסרט, אף אחת לא רוצה לדבר על אונס, ותוך כדי העבודה על הסרט גיליתי שכל החברות והקרובות שלי עברו סיפורי אונס. אונס. לא הטרדה. והן שתקו. היה לי חשוב שלינור תדבר לנשים אחרות בגילה שנאנסו, כדי שהן יוציאו את זה. וזה עבד וזה עובד״.

https://www.instagram.com/p/BozvZLSh2jC/?taken-by=mottyreif

אתה נהנה בחודשים האחרונים מההרפתקה החדשה שלך?

״כן, גם כשבאים ואומרים לי שפוליטיקה זה להתלכלך. אני לא מקבל את זה. יש אנשים בעולם עם יושרה וכבוד ומוסר וערכים. אתה רואה אנשים שעושים את זה ממקומות של אגו וכוח וכאלו ממקומות של אמת ועשייה.

״תבין שגם הם חששו כשנכנסתי, מה מביאים להם פתאום את מלכת היופי הזו. אלה אנשי שטח, עבודה, שלא מענין אותם לא פרסום ולא שום דבר. כן, יש אגו, כל אחד אוהב לקבל הוקרת התודה. אבל מילת תודה מספיקה. לא צריך אורכידאות ושמפניות״.

אם לא תצליח להיבחר ולהיכנס למועצה?

״אני לא שם בגלל מספר, אני בגלל עשייה שהיא בלאו הכי חלק ממה שאני עושה. זו הזדמנות לעשות משהו עם תמיכה גדולה יותר. עם גב. אם ראית את הסרטונים שאני מעלה באינסטגרם, אני אומר שם שזו פעם ראשונה שאני מבקש לעזור לי. אף פעם לא כתבתי משהו כזה. אז כן, בצורה מאוד גלויה, מכל האנשים שמבינים עשייה מהי, אני מבקש את היכולת לעזור גם מפנים״.

 

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden