כל מה שחשוב ויפה
ענת נגב, משוט. צילומים: מ״ל

עבודה בעיניים // ענת נגב

לפני שנה החלה ענת נגב, שרבות מעבודותיה עוסקות בנושאים הקשורים לים, לחתור בקייאק. בתערוכה ״אוביקט מעבר״ בגלריה BY5 היא מציגה משוט, שמחבר את תחושותיה כשייטת, לפליטים שיוצאים למסע ימי שכולל סכנת חיים

הפרטים הטכניים

״משוט״. מוט: אלומינום; כנפיים: פרספקס, תאורת לד. מתוך התערוכה ״אוביקט מעבר״; אוצרת: ענת גטניו. גלריה BY5, בר יוחאי 5 תל אביב, עד 12.1.19

אני

ענת נגב, מעצבת ואמנית, בוגרת המחלקה לעיצוב תעשייתי במכון טכנולוגי חולון, המחלקה לעיצוב קרמי וזכוכית בבצלאל, סטודנטית בתכנית לתואר שני בתקשורת חזותית בבצלאל. עובדת במגוון טכניקות שמשלבות עיצוב ממוחשב והדפסות תלת־ממד, תבניות ויציקות בחומרים פלסטיים וקרמיים, נעה על התפר בין אמנות לעיצוב באיזונים שונים.

העבודה

אני עוסקת בנושאים הקשורים בים כבר כמה שנים. תערוכת היחיד שלי שהוצגה בחודש יולי 2018, ״אסור לשרוק בים״, נעה כולה סביב אמונות ופחדים הקשורים בים. כשייטת, אלה פחדים אמיתיים שאני מתמודדת איתם – אהבת אין־קץ לים ולמרחביו הפתוחים ופחד ויראה מעוצמתו והפכפכותו.

לפני כשנה התחלתי לחתור בקייאק ימי, ועם הירידה מגובה הספינה לגובה המים התחברתי בתחושותיי אל הפליטים היוצאים למסע אל הלא נודע, למרות הסכנות העצומות, בדרכם לחפש מפלט. בניגוד לי, הבאה לחתור לשם הנאה, גם אם בחשש, הפליטים יוצאים למסע שבו סכנת חיים אמיתית, מתוך מצוקה קשה. כשייטת האוהבת את הים וגם חרדה ממנו, זה נראה לי כל כך נורא, מוות בטביעה. הסיוט הנורא הזה, והמחשבה על האומללים שמציאות חייהם בארצות מוצאם קשה כל כך, שאפילו הפחד הנורא לחצות את הים אינו מעכב בעדם.

העבודה ״משוט״ נוצרה בעבור התערוכה ״אוביקט מעבר״. ראיתי חיבור חזק בין מה שהמשוט מסמל בעבורי לבין מה שהמשוט משמש בעבור הפליטים: אוביקט שמעביר ממקום למקום. על כנפי המשוט השקופות, סמל לשקיפותם של הפליטים, צרוב צילום עיתונות של פליטים המצטופפים על סירת גומי. על גוף המשוט מופיעים הנתונים של מספר הפליטים שטבעו בים בכל חודש בחמש השנים האחרונות.

פליטים בדרכם לאי לסבוס, יוון, 2016. צילום: Mstyslav Chernov ,Creative Commons 3.0

תעבירו את זה הלאה

הייתי שמחה אם העבודה תוצג במטה האו״ם בניו יורק, על מנת לעורר מודעות למצוקתם של הפליטים, ולהניע למציאת פתרון עבורם.

פלוס אחד

דפוס נבטי, 2013.

גביע, שתוכנן במחשב והודפס במדפסת תלת־ממד, מעיטור כף תמר שהופיע על צלחת נבטית, ממצא של אבי, הארכיאולוג אברהם נגב. העבודה הוצגה לראשונה במוזיאון ארץ ישראל בביאנלה לקרמיקה ב־2013, ומאז נדדה בתערוכות שונות, האחרונה בהן בארצות הברית, שציינה 70 שנה לעיצוב ישראלי.


רוצות להשתתף במדור? שלחו לנו מייל לכתובת [email protected]

צילום: ליאוניד פדרול

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden