כל מה שחשוב ויפה

ברוכים הבאים לפורטפוליו

ספרו לנו על פרויקטים חדשים ומלהיבים. ליצירת קשר ולפרטים נוספים – hi@prtfl.co.il

מגזין פורטפוליו מפרסם מידי יום כתבות, ראיונות, ביקורות וחדשות בתחומי העיצוב, האמנות והאופנה. למגזין, שהוקם בשנת 2005, עשרות אלפי קוראים מידי חודש, והוא משמש בנוסף כפלטפורמת תוכן לתערוכות, לסיורים בארץ ובחו״ל, למפגשים עם יוצרים ועוד.

קראו עוד על פרוטפוליו

אילן הלחמי מתוך כפולות במכללת לוינסקי. צילומים: אבי אמסלם

עבודה בעיניים // אילן הלחמי

בתערוכה ״כפולות״ במכללת לוינסקי לחינוך, אילן הלחמי מציג קומפוזיציות של תמסורת גלגלי שיניים, שנעות במתח בין טכנולוגיה והנדסה לעיצוב ואמנות, בשאיפה ליצור אצל הצופה חוויה מדיטטבית באמצעות תנועה מכנית

הפרטים הטכניים

״כפולות״, מתוך תערוכת יחיד במכללת לוינסקי לחינוך, תל אביב (עד 7.2).

מי אני

אילן הלחמי, יליד 1969, חי ועובד בתל אביב, בוגר לימודי הנדסה מאוניברסיטת בן גוריון (1992) ולימודי ניהול והיסטוריה באוניברסיטת תל אביב. פועל כמעצב פנים מאז 2004, אז סיימתי את הכשרתי. במהלך עבודתי עיצבתי פרויקטים מרכזיים וייחודיים בישראל. בעבודתי אני חוקר את המתח הקיים בין מערכות מסודרות לגורמים המפריעים להן, השוברים את השגרה.

העבודה 

העבודות בתערוכה כפולות מבוססות על סדרת mechanikoo, שנובעת מעולם העיצוב ומציגה קומפוזיציות תמסורת גלגלי שיניים מאלומניום, שנעות במתח שבין טכנולוגיה והנדסה לעיצוב ואמנות. בבסיס הסדרה עומדת תפיסה עיצובית ואמנותית ששואפת ליצור אצל הצופה חוויה מדיטטיבית, באמצעות תנועה מכנית, בין אם כזו שחוזרת על עצמה, ובין אם קופאת והופכת סטטית.

לתנועה המדיטטיבית יש חשיבות מרכזית בעבודות אלו. התנועה מבטאת את פוטנציאל השינוי התמידי של העבודה ומשמרת את המתח הטמון בה: גם כשהקומפוזיציה עומדת במקומה, ללא התנועה שאנו מצפים לראות כשאנו מתבוננים על גלגלי שיניים, וגם כשהגלגלים מסתובבים באופן עקבי או באופן בלתי מסונכרן, מתקיימת אותה ניגודיות פנימית שבין תזוזה לסטטיות, המהדהדת מחשבות על זמן, המשכיות, זהות ושונות.

כפולות הרורשך שמוצגות בתערוכה מתכתבות עם עולם התוכן של המכללה ופועלות על שיווי המשקל העדין שבין סדר לאי־סדר, בין הרמוניה אסתטית להפרעה חופשית ומשחררת. החיבור בין העולם ההנדסי לזה האמנותי מתאפשר באמצעות עטיפת עולם הדימויים החד והנוקשה במעטפת צבעונית רכה ומעודנת.

תעבירו את זה הלאה

הייתי רוצה שהעבודה תוצג בגלריה של רוזנה אורלנדי (Rossana Orlandi) במילאנו, שנותנת במה רחבה לעיצוב אוונגרדי, ותומכת ביוצרים שבוחרים בדרכי ביטוי חדשות ומערערים על המקובל באמנות. בית העיצוב של אורלנדי נחשב לאחד ממוסדות העיצוב הנחשבים ומעוררי ההשראה במילאנו, והוא אתר חובה לכל מעצב המבקש לגבש שפה ייחודית עצמאית.

פלוס אחד

עבודה אהובה עלי היא עבודה שעשוייה מפליז העובר עיבודים וטבילה בחומרים שונים על מנת ליצור פני שטח וגוון שונים ומשתנים. העובדה שבעבודה נעשה שימוש בחומר אחיד, כשכל מרכיב בה נראה שונה בעקבות העיבוד השונה, מוסיפה עומק ורובד ״רציני״, דבר הבא לידי ביטיו בתוצאה אלגנטית ובוגרת.


רוצה להשתתף במדור? שלחו לנו מייל לכתובת hi@prtfl.co.il
לקריאת כל המדורים לחצו כאן

תגובה אחת

  1. אבי לוי

    אומן בחסד עליון , בטוח שמחלנו יעופו עליך 🙏

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
פורטפוליו באינסטגרם
עקבו אחרינו
Silence is Golden