כל מה שחשוב ויפה
ערן נוה (מימין) ודוד גינתון בטכס הענקת פרס רפפורט במוזיאון תל אביב. צילום: יוסי מסה

הוכרזו זוכי פרס רפפורט לשנת 2019

פורטפוליו News: דוד גינתון הוא הזוכה בפרס רפפורט לאמן ישראלי בכיר לשנת 2019, על סך $85,000. ערן נוה הוא הזוכה בפרס לאמן צעיר על סך 35,000$

קרן ברוך ורות רפפורט ייסדה בשנת 2006 פרס המוענק מדי שנה לשני אמנים, בכיר וצעיר, שמתגוררים ופועלים בישראל. הפרס מוענק מאז בכל שנה במהלך חודש מרץ, לציון יום הולדתו של ברוך רפפורט ז״ל, שנפטר ב־2010. בשנת 2018 לא הוענק הפרס עקב פטירתה של רות רפפורט, וכעת, בתום שנת האבל, חוזרים בני המשפחה להעניק את הפרס ע״פ מורשתם של ברוך ורות רפפורט ז״ל.

השנה זכו בפרס רפפורט לאמן בכיר דוד גינתון ובפרס לאמן צעיר ערן נוה. הפרס לאמן הבכיר על סך $85,000 – כולל 35,000$ שיוענקו לאמן עצמו ו־50,000$ למימון תערוכה מלווה בקטלוג. הפרס לאמן הצעיר ע״ס 35,000$ – כולל 15,000$ שיוענקו לאמן עצמו ו־20,000$ למימון תערוכה מלווה בקטלוג. חבר השופטים בוועדת פרס רפפורט לאמנות לשנת 2019 כלל את עירית רפפורט – נציגת המשפחה; דורון רבינא – אוצר ראשי, מוזיאון תל אביב לאמנות; דורון סבג, רבקה סקר, סוזן לנדאו, דלית מתתיהו ופרופ׳ מיכל נאמן.

דוד גינתון, צד אחורי של ציור, 1995. צילום: אבי חי

גינתון נולד בשנת 1947 בתל אביב. תחילת דרכו האמנותית בשנות ה־70 עמדה בסימן מובהקות הציור כמדיום מרכזי הנושא את האמנות. בהמשך, בהשפעת האמנות המושגית שהתעלמה מההבדלים המדיומליים, נעשו עבודותיו בעזרת צילום, טקסטים ואוביקטים. האמנות ועשייתה כנושא של העבודה (ארס פואטיקה) הייתה ללב עשייתו. באופן זה, גינתון מיקם את עצמו ביחס לאמנות המערבית על מנת להדגיש את המחויבות שלו להיסטוריה של האמנות ובה בעת את העמדה הפריפריאלית שלו כאמן ישראלי.

בראשית שנות ה־90 הפך גינתון את הצד האחורי של הציור לנושא העיקרי של עבודתו. תחילה בסדרת צילומי ״צד אחורי״ של ציורים מתוך האוסף הישראלי והבין־לאומי של מוזיאון תל אביב לאמנות, ובהמשך בציורי צד אחורי במסורת ציור ״הטעיית העין״, שהיו לנושא הבלעדי של עבודתו עד היום. בעבודות אלה שהוצגו כקבוצות מתקיים יחס דיאלקטי בין יש ואין. גוף העבודה של גינתון מגלם את כושרה של היצירה להתקיים במישור אחד עם הפרשנות אודותיה, ובכך הופך המעשה הפרשני לבשר החי של הציור.

ערן נוה, מורה דרך, 2018

נוה, יליד רחובות 1979, בוגר תואר ראשון ושני בתוכנית ללימודי אמנות בבצלאל. עבודתו של נוה רב־מדיומלית ופועלת בתחום הציור, הפיסול, הרישום, הווידאו והפרפורמנס. חומרי הגלם שאיתם הוא עובד הם לרוב חומרים זמינים ויום־יומיים, ולצדם חומרי השראה מטאפיזיים כמו זמן וחלל. עבודתו מורכבת ממערכות מאולתרות הנראות כהרהור אודות מצבים נפשיים ופיסיים כגון דעיכה, דיכאון, ריקבון ואימה, לצד שאלות מסורתיות מודרניסטיות כמו יחס בין צורה ותוכן והעדפת עמדה גבולית בין המקצועי לחובבני, המתוכנן והאקראי.

נוה נוגע בשאלות פנים אמנותיות, מעלה תהיות הקשורות לאופני מבע, סגנון, גבולות השפה, מדיום ודרכי ביצוע. עבודותיו משופעות בהומור שחור ובדיחות פנימיות המחזירות את מעשה האמנות אל המציאות הבנאלית ואל עמדה המפנה גב אל המונומנטלי. הלך הרוח השורה בעבודות נסחף אל עבר מחוזות של אסקפיזם חלומי וסוראליסטי ללא ויתור על הנוכחות החומרית ומגע היד.

במקביל להענקת פרס רפפורט לאמנות, מוענקים פרסי רפפורט למצוינות במחקר הביו־רפואי בשיתוף מכון רפפורט למחקר, ופרס לעשייה נשית פורצת דרך ומחוללת שינוי בחברה הישראלית, המוענק ע״י קרן ברוך ורות רפפורט בשיתוף גלובס.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden