כל מה שחשוב ויפה
סטודיו ארמדילו, צלחת סדר ״תוף מרים״. צילומים: הגר דופלט

עבודה בעיניים // סטודיו ארמדילו

צלחת סדר בהשראת ״תוף מרים״ בעיצוב סטודיו ארמדילו - שמה על השולחן את הגיבורה שנדחקה הצידה בסיפור ההגדה וההיסטוריה. הן ישמחו לראות אותה על שולחנה של השופטת האמריקאית רות ביידר גינסבורג

­הפרטים הטכניים

צלחת סדר תוף מרים – פריט יודאיקה חדש שהשקנו לקראת חג הפסח השנה. הצלחת נמכרת בחנויות האינטרנט שלנו ובחנות המוזיאון היהודי בניו יורק – סטייסי, הקניינית של חנות המוזיאון, היא ה־early adopter של פריטי היודאיקה היותר מקוריים שלנו.

מי אנחנו

סטודיו ארמדילו לעיצוב, הדס קרוק וענת שטיין. למדנו עיצוב תעשייתי במכון הטכנולוגי בחולון, ומיד בסיום הלימודים (1997) הקמנו את סטודיו ארמדילו. מאז שתינו עשינו תארים שניים (הדס באוניברסיטת תל אביב וענת בבצלאל). כבר יותר מ־20 שנה אנו מעצבות מוצרים עבור חברות תעשייתית ויזמים, ובמקביל, בעשור האחרון הלך והעמיק העיסוק שלנו ביודאיקה עכשווית – סדרות פריטים לשימושים מסורתיים שונים, שאנו מעצבות, מייצרות ומשווקות, במותג העצמאי שלנו Armadillo Judaica Lovers.

היודאיקה העכשווית צמחה על רקע העניין המשותף שלנו בתרבות. בשנים הראשונות של הסטודיו יצרנו עבודות אמנות שהוצגו בתערוכות שעסקו בביטוי עכשווי או ביהדות. הצגנו במוזאון היהודי בניו יורק ובסן פרנסיסקו, בבית התפוצות, במשכן לאמנות בעין חרוד ועוד. החלטנו לייסד מותג עצמאי של פריטי יודאיקה שימושיים לאחר שצברנו מטען רב בתחום והכרנו קהל, בעיקר אמריקאי, שמשתוקק לשלב עיצוב עדכני בחיים היהודיים העכשוויים. אנו מעצבות ומייצרות בישראל פריטי יודאיקה מודרניים שיכולים להגיע לכל בית.

נשמח לראות את צלחת תוף מרים על שולחן הסדר של רות ביידר גינסבורג, שופטת ביהמ״ש העליון בארה״ב – יהודייה, פמיניסטית, לוחמת צדק עוד מילדותה

צלחת פסח של סטודיו ארמדילו. צילומים: הגר דופלט

מצילתיים בהיקף, בהשראת תוף מרים

העבודה

צלחת סדר תוף מרים היא פריט יודאיקה פמיניסטי, שנותן כבוד למרים, אחותם של משה ואהרון, שהנהיגה ביחד איתם את עם ישראל ביציאת מצרים. בטקסט המסורתי מרים נמצאת (כמקובל) במקום שולי בסיפור. צלחת הסדר שעיצבנו מתחברת למגמה העולמית של סיפור היא.סטוריה (herstory), שעושה תיקון ומזכירה את מקומן המשמעותי של נשים לאורך הדורות. בדומה לכך, לפורים עיצבנו ״דגל ושתי ואסתר״ ליצירה עצמית. הדגל משמש כחלק מטקס פמיניסטי חדש יחסית, הנותן מענה מעורר מחשבה לרעש הגדול שמקימים כשקוראים את שמו של המן.

אנחנו נשים חילוניות, עירוניות, בעלות עסק עצמאי בישראל, שהתחנכו על ערכי העיצוב המודרני ובאופן טבעי כל המרכיבים הללו באים לידי ביטוי במוצרים. בפריטי היודאיקה שלנו ניתן לראות שפת עיצוב עכשווית, נקיה, ובכל פריט יש טוויסט – זו יכולה להיות אמירה ביוגרפית; משחקיות ומודולריות; השראה ושילוב אלמנטים מתרבויות אחרות (כמו אוריגמי או שיבורי יפני).

סט פסח שיבורי

דגל ושתי ואסתר. צילום: סטודיו ארמדילו

בשנותיו הראשונות של הסטודיו יצרנו מספר עבודות אמנות שהתייחסו ליהדות ולמרכיבים נשיים בסיפור החיים היהודיים העכשוויים: מפת שבת תפורה ומעומלנת, שכל מרכיבי שולחן השבת כלולים בה זה מכבר; משחק שחמט מכיפות סרוגות בעבודת יד. עם הזמן שמחנו לשלב את התכנים הללו גם בסדרות החפצים השימושיים שלנו.

צלחת הסדר מעוצבת בהשראת תוף מרים: עגולה, בהיקפה חמישה זוגות מצילתיים עשויים פליז, שמשמיעים צליל עדין בכל נגיעה או תזוזה. הצלחת עשויה שלוש שכבות של אקריליק (פרספקס) בגוונים שונים, היוצרים עומק, ומעוטרת בחריטת לייזר. באמצעות העיטור ושילוב החומרים והגוונים אנחנו שואפות למתוח את תכונות החומרים התעשייתיים וליצור פריט בעל אסתטיקה עשירה, שמעוררת רגש. השכבות והצבעוניות מאפשרים ליצור שילובים ייחודיים בסדרה.

תעבירו את זה הלאה

אנחנו תמיד חושבות על הבית והאנשים שישתמשו בחפצים. דוגמה מרגשת במיוחד הייתה כשחנוכיית ״כלים שלובים״, שעיצבנו בהשראת כלי מעבדה מזכוכית, ניתנה כשי מוועדת החינוך של הכנסת לכלת פרס נובל לכימיה, פרופ' עדה יונת. זו הייתה בחירה מדוייקת ומרגשת, שהחמיאה לנו כמו זכייה בפרס או תצוגה במוזיאון.  

נשמח לראות את צלחת תוף מרים על שולחן הסדר של רות ביידר גינסבורג, שופטת ביהמ״ש העליון בארה״ב – יהודייה, פמיניסטית, לוחמת צדק עוד מילדותה, שהפכה לסמל תרבות של העידן שלנו. גילינו שעיטור הצלחת שעיצבנו מתכתב עם צווארוני התחרה הלבנים שהשופטת ביידר אוהבת לענוד על גבי בגד כהה ושהפכו לאייקון אופנתי עכשווי.

סטודיו ארמדילו, בתי מזוזה

פלוס אחד

בתי מזוזה. המזוזה היא תכשיט בכניסה לבית או לחדר. בית מזוזה מקרמיקה בהשראת אוריגמי היה הפריט הראשון שייצרנו באופן סידרתי. ב־2009 השתתפנו בתערוכה במוזיאון היהודי בניו יורק – re inventing rituals, שם הוזמנו להציג את סט השחמט ״חברותא או מיטותא״ שיצרנו מכיפות סרוגות. חנות המוזיאון ביקשה למכור פריטים בעיצוב האמנים המשתתפים בתערוכה, וזו הייתה תחילתו של קו מחשבה ועיצוב שהפך עם הזמן לאחד מעיסוקינו העיקריים.

במסגרת השגשוג הכללי של תרבות עיצוב הבית, יש כיום חשיבה לפרטים עד אחרון האביזרים בבית. כמעצבות שפונות לשוק היהודי הבין־לאומי המוצרים שלנו מגיעים לקהלים חדשים ולקהילות מרוחקות (בעיקר בארצות הברית), מהם גם מגיעים רעיונות ודרישה לגדלים, צבעים ודגמים חדשים. כך שאנחנו ממשיכות לחדש תמיד את סדרת בתי המזוזה.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden