כל מה שחשוב ויפה
שרית שני חי בהשראת באוהאוס. צילום: רוני כנעני

צבע טרי 2019 // 5 תערוכות לוויין

במסגרת סופ״ש הגלריות ויריד צבע טרי יתקיימו ברחבי תל אביב תערוכות לוויין באתרים לא שגרתיים. בחרנו כמה הפתעות פופ־אפ שיוצגו רק עד 2.6 ולא כדאי להחמיץ

1. אוהד בנית ל־COS

חברת האופנה COS בישראל הולכת בעקבות החברה העולמית, והזמינה את המעצב אוהד בנית שיציג את Down To Earth: מיצב פיסולי שיפתח לקהל בסוף השבוע בחלל של בנק החקלאות הישן, ברחוב קרליבך פינת החשמונאים בתל אביב (ניהול אמנותי: אייל דה ליאו). המיצב כולל קומפוזיציות צורניות גיאומטריות, התלויות על גבי צינורות עשויים זכוכית תעשייתית, מוארים מבפנים, שמעניקים תחושה של עומק הודות למשחק של אור וצל.

היצירה פותחה בהשראת 100 שנה לתנועת הבאוהאוס, והיא מתכתבת במיוחד עם עבודותיו של הצייר והצלם ההונגרי לסלו מוהולי־נג׳י. לדברי בנית: ״אני שואב השראה מהסביבה היום־יומית שלי. השימוש בחומרים לוקליים זמינים מביא איתו הזדמנויות אין־סופיות: לקחת את המוכר ועל ידי מניפולציה לייצר משהו חדשני שמושך ומפתיע. בעבודה הזו רציתי להעניק ביטוי ויזואלי ופיזי למשחקים שבין מרקמים, צורות, וצבעים. סוג של עיסוק אובססיבי במשקלים וקומפוזיציות. יצרתי דיסוננס וחיברתי בין הקטבים החומריים של האלמנטים השונים. נוקשה הופך רפוי כמו בגד תלוי על חבל כביסה״.

אוהד בנית, COS. צילום: איתי בנית

נורית ירדן במלון אוטופיה

2. מלון אוטופיה בלייטהאוס

קולקציית מלונות בראון משתפת פעולה עם דנה גילרמן, שאצרה תערוכת פופ אפ מרשימה בקומה מינוס אחת של מלון לייטהאוס, בצומת הרחובות אלנבי – בן יהודה. קומה זו עתידה להפוך מיד לאחר התערוכה למתחם כנסים ואירועים וכן לספא וחדר כושר – ולדברי גילרמן ״מרחב מנותק מהחוץ המתכתב עם המונח הטרוטופיה שטבע מישל פוקו״. כ־40 אמנים משתתפים בתערוכה מלון אוטופיה המייצרת מרחב רב־מדיומלי ורב־תרבותי שמצליח להעביר את תחושת הבו־זמניות של המינימליסטי והעמוס, המקורי והמשוכפל, הגבוה והוולגרי, המוכר והזר. עבודות קיר גדולות מידות, יצירות סאונד, וידאו, ציור ומיצב יוצרים ״מרחב שברור איך נכנסים אליו אך לא ברור איך יוצאים ממנו״.

רשימת המציגים בתערוכה כוללת את אביב גרינברג, אורי הולבן, אורית רף, אריאלה ורטהיימר, בלה וולובניק, גיא חיות, גיל יפמן, דידי שמאלי המבורגר, דניאל ורטהיימר, דפי רייס דורון, ורד ניסים, טל אמיתי־לביא, יעל פרנק, יפעת בצלאל, לטיסיה בולו, מורן ויקטוריה סבג, מרים כבסה, נאוה אוזן, נבט יצחק, נורית ירדן, נועה יפה, סלי קריסטל, סשה סרבר, עדי גרשון, ענת בצר, קורין קיציס, רחלי שרפשטיין, רע בן־דוד, שחר מרקוס ושירה זלוור.

שרית שני חי, באוהאוס. צילום: רוני כנעני

3. קולקציית באהאוס בסטודיו שרית שני חי

סטודיו שרית שני חי, ברחוב נחמני 39, ישיק במסגרת סופ״ש צבע טרי קולקציית רהיטים חדשה בהשראת הבאוהאוס. שני חי היא אמנית ומעצבת הנמצאת בתהליך תמידי של חקירה סקרנית, בדיקת גבולות שילוב של מנעד רחב של אסכולות, תחומים ודיסציפלינות, ברבדים השונים של עיצוביה. בקולקציית ״באוהאוס״ היא מקשרת בין מיקומו של הסטודיו בלב ״העיר הלבנה״, אתר מורשת עולמי של הסגנון הבין־לאומי, ומנסחת מחדש צורות מוכרות לשפה עיצובית הנעה בין האמורפי לגיאומטרי ובין הגריד לאסימטרי. הקולקציה כוללת מערכת ישיבה מודולרית, ספריות, שולחנות, מיטות, שטיחים בעבודת יד ופריטים משלימים נוספים.

בדומה לרוח הבאוהאוס, שני חי שואפת לייצר סביבת חיים הומניסטית, שלאדם יהיה יותר נוח, נעים וטוב. בתשומת לב לפרטים היא מקפידה על עבודת יד אמנותית בעץ ומשלבת מוטיבים אדריכלים נקיים עם מרקמים וטקסטורות המבטאים יכולות עיצוביות ואמנותיות גבוהות. הניסיון הרב שלה בעיצוב הסביבה הביתית, וההבנה העמוקה של ההשפעה הסביבתית על התפתחות הילד בשלבי הגדילה השונים, מוסיפות לקולקציה של שני חי ממד חשוב שמעבר להיבט העיצובי.

עפרה אייל עם עדי ושי לחובר. צילום: ארז בן שחר

4. עפרה אייל בסטודיו עדי ושי לחובר

זוג הצורפים עדי ושי לחובר מארחים את הציירת עפרה אייל בסטודיו שלהם ברחוב דיזנגוף 203, ויוצרים מפגש בין מלאכת הצורפות המסורתית וציורי מיניאטורות. קולקציית GOLDEN AGE, המוצגת במקביל גם ביריד (בביתן 11B) קושרת בין דימויים מהטבע לנפש האדם. דימויים זעירים משובצים בין אבני חן וזהב טהור, כקישוטי גוף שהם ביטוי למצבי נפש ורוח. אייל ולחובר הן חברות קרובות מגיל שש, וזוהי הפעם הראשונה שהן יוצרות יחד ומשלבות ציור במכחולים זעירים וצבעי שמן עם צורפות מגרגירי זהב, חוטים דקיקים, פנינים זעירות, יהלומים צבעוניים, טיפות אמרלדים קטנטנות, ועוד. ״הדימויים נלקחו מהטבע, מסערות, סבך, קוצים, דם, טיפות וריצודי אור, נימפות, אהבה, מוות וגולגלות, אותם הפכנו לקפסולות של רגשות, שניתנים לענידה כמו קמיעות״, אומרת לחובר.  

שם הקולקציה מתייחס לתכשיטים ולתור הזהב באיור אנגלי. תקופה שבה מוטיב ״גן העדן האבוד״ עבר כחוט השני בין יצירות ספרותיות והיצירה האמנותית. לדבריהן, החזרה לרומנטיקה ולמסורות קלאסיות אקטואלית גם לימינו, והפרוייקט קורא תיגר על המעבר ליצור המוני, לעיצוב ממוחשב, לטכנולוגיזציה של תחומי היצירה.

לורה לי ברץ׳ בתערוכה אני מובייל בסטודיו קוצ׳ינטה. צילום: כרמית שיין אדרי

5. סטודיו קוצ׳ינטה וגיל יפמן

קוצ׳ינטה – קולקטיב פליטות אפריקאיות יציגו בסטודיו פתוח את התערוכה ״אני מובייל״, שיתוף פעולה עם האמן גיל יפמן, אמנית הטקסטיל לורה לי ברץ׳, והאוצרות תמר למדן וכרמית שיין אדרי. הסטודיו ברחוב שביל התנופה 1 בקריית המלאכה יהפוך לסדנה חיה, שבו זמנית מציגה את קולקציית המוביילים שיצרו חברות הקולקטיב ואת העבודה בתהליך. המובייל הוא אובייקט המבטא תנועה מתמדת, מושפע מכוחות חיצוניים ותלוי באוויר. האוצרות רואות בו ביטוי סימבולי למשבר הפליטים בעולם. תערוכה זו היא המשכה של התערוכה ״תלוי באוויר״ שהציגו השתיים במסגרת שבע האיור 2018, וזכתה להתעניינות רבה של הקהל.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden