כל מה שחשוב ויפה
פרט מתוך פסלון פרס 2019. צילומים: פלוריאן יהא

נעמה אגסי // פרסי העיצוב המגדרי

פרויקט שעסק בשיער גוף כאלמנט קישוטי הוביל את נעמה אגסי להזמנת עבודה מפתיעה ולתהליך יצירתי ארוך שכלל מחקר במרקמים והתנהגויות של כוכבי ים

בתחילת 2018 קיבלתי שיחת טלפון מפתיעה. המעצבת יוקי פוקודה, שאותה הכרתי במהלך חילופי סטודנטים בגרמניה ב־2009, סיפרה לי שהיום היא פעילה בארגון iGDN – International Gender Design Network, ארגון בין־לאומי שבראשו עומדת כיום חוקרת העיצוב והמגדר הידועה ד״ר אוטה ברנדס. הארגון מקדם נושאים של מגדר ושוויון בפרויקטים עתירי עיצוב, וגם מעצבים שעוסקים בנושא. במסגרת פעילותו, מדי שנה מעניק הארגון פרסים בתחום העיצוב מודע־מגדרית בשלוש קטגוריות: מעצבים צעירים, מוצרים חדשניים וחברות או יוזמות שמקדמות את תחום העיצוב המגדרי בכלל.

פוקודה יצרה איתי קשר בעקבות פרויקט שיצרתי, שהתפרסם כמה ימים קודם לכן במגזין העיצוב Dezeen. הפרויקט, שעסק בשיער כאלמנט אסתטי בתכשיטי נשים, סיקרן את אנשי הארגון, והם הזמינו אותי לעצב את פסלון הפרס שיחולק לזוכים בקטגוריות השונות בטקס שהם עורכים בסוף השנה. ההצעה ריגשה אותי כבר מההתחלה: קודם כל משום שאני חושבת שמטרת הארגון חשובה ומעניינת, אבל גם משום שעיצוב של אוביקט שהוא רק סמי־פונקציונלי מאפשר לי לעבוד בחופש מוחלט ולהתפרע עם הקשר וסמליות.

רישום מתוך תהליך הפיתוח. צילומי תהליך: מ״ל

התהליך התנהל לאורך השנה במיילים ובשיחות סקייפ. הצעתי את הקונספט שבניתי בעקבות מטרת הארגון ופועלו. הם אהבו מאוד את הרעיון, ולכן נתנו בי אמון מלא להמשיך את התהליך כפי שאני רואה לנכון. חלקתי איתם סקיצות, מודלים צורניים, בחירות צבעוניות והתלבטויות בנוגע לגודל ולצורה. בתגובה קיבלתי התפעלויות, תרועות וחיוכים. הם היו הקהל האוהד ביותר שהיה לי עד היום (חוץ מאמא שלי, כמובן).

את הפסלונים יצרתי בהשראת כוכבי ים. ביולוגים מגדירים חלק מהיצורים הימיים האלה כ״דיכוגמיים״, מה שאומר שהם יכולים לשנות את מינם במהלך חייהם, ואפילו יותר מפעם אחת. זנים מסוימים של כוכבי ים משנים את מינם בהתאם לסביבה שלהם; לפי טמפרטורת המים, הימצאות מזון בסביבה וצרכי הִתרבות.

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

פיתחתי את צורת הפסלון ואת שטח הפנים שלו בהתבסס על המראה והמרקם של כוכב הים. על ידי הטמעת האזכורים הוויזואליים האלה בעיצוב, רציתי להצביע על כך שהתפיסה הקיימת של מין ומגדר מושפעת מאוד מנורמות חברתיות. אפילו בטבע, הרעיונות האלה מורכבים ונזילים הרבה יותר מכפי שאנחנו חושבים. הפסלונים עשויים ביציקת פורצלן בשתי שכבות וגילוף בעבודת יד. אפשר לקרוא עוד על כך בראיון שנערך איתי מטעם הארגון.

החשיבות של מודעות למגדר בעיצוב היא עצומה; רבות מהתפיסות החברתיות שקשורות למגדר מוכתבות או באות לידי ביטוי גם בעיצוב, ויש לו כוח להכיל או להדיר

בנובמבר שעבר הוזמנתי לעיר קלן, שם נערך טקס הענקת הפרסים, כדי לספר על תהליך פיתוח הפסלונים. הטקס היה מרגש ומעשיר, והקשר שלי עם iGDN המשיך גם אחריו. השנה הוזמנתי שוב לייצר את הפרסים, להגיע לטקס (שהתקיים אתמול) ולספר על תהליך העיצוב.

אגסי על בימת האירוע

החשיבות של מודעות למגדר בעיצוב היא עצומה; רבות מהתפיסות החברתיות שקשורות למגדר מוכתבות או באות לידי ביטוי גם בעיצוב מוצר ובעיצוב אופנה. לעיצוב יש כוח להכיל או להדיר: הוא מכתיב מה יהיה מיועד למי, וכך מקל או מקשה על השימוש במוצר. למשל, מוצרים רבים מיועדים לשימוש על ידי גברים ונשים באופן שווה, אך מעוצבים למבנה גוף גברי. מחקרים עכשוויים מראים שהטיה זו עלולה אף לסכן את חייהן של נשים, לדוגמה בעיצוב כלי רכב, אפודי מגן וכן הלאה.

הפרויקט משתלב בעבודתי כמעצבת ויוצרת בעלת סטודיו עצמאי בתל אביב, שבו אני מעצבת ומייצרת מוצרים באופן עצמאי וגם עבור חברות מקומיות ובין־לאומיות. עבודותיי הוצגו במגוון תערוכות, שבועות עיצוב ומוזיאונים ברחבי העולם. את הקולקציה האחרונה שלי, ״מלאכותי״, השקתי ביריד צבע טרי 2019 (הפרויקט נבחר לקבל את התמיכה הנדיבה של חממת המעצבים במפעל הפיס). במרץ 2020 אציג עבודות חדשות במסגרת הביאנלה לאמנות ועיצוב, שתפתח במוזיאון ארץ־ישראל בתל־אביב.


מדור הגשות כולל חומרים שהתקבלו במערכת פורטפוליו. שלחו לנו סיפורים חדשותיים, מידע בלעדי ופרויקטים מעניינים ותקשורתיים. פרטים נוספים בעמוד ההגשות שלנו

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden