כל מה שחשוב ויפה
ירום ורדימון ודן ריזינגר בערב פתיחת התערוכה ״נאמן למקור״. צילום: אחיקם בן יוסף

דן ריזינגר: הצהרה גדושה להתפקע של צבעוניות

״פורץ דרך נועז, חדשן רב־תחומי, מביא בשורת עיצוב ודוברה״. המעצב ירום ורדימון, חתן פרס ישראל לעיצוב, מספיד את המעצב דן ריזינגר שמת הבוקר בביתו בגיל 85

יוליוס קיסר (1962), חור בלבנה (1964), דיאלוג עם האופארט בכרזה לפסטיבל ישראל (1969), הסגנוּן לתפארת בדימוי בכרזה לתחרות הנבל הבינלאומית (1976), הסדרה הבלתי נשכחת לכרזות יעדי אל על (1968-1972); דרך again? הנשכני (1993), יום העצמאות (2004) ודארפור (2007), כרזות שהיו לאייקונים בלתי נשכחים בטנא תרבות ישראל, מברקים חזותיים ממעוזו של יוצר חזותי שהביא חכמה, ברק, חדשנות וצבע לסביבתו ותיעוד להיסטוריה של אומה במסרים עוצמתיים וזכירים. 

דן נולד בקאניצה, סרביה, ב־1934 למשפחה של צבעים שפעלה באוסטרו־הונגריה והבלקנים. אביו, כרוֹב המשפחה, נספה בשואה. בגיל 15 עלה ארצה ובטרם מלאו לו 17 התקבל לבצלאל – הצעיר ביותר שזכה להערכה שכזו. לאחר לימודיו יצא להרחיב ידע בתחום עיצוב במה ב״סנטרל סקול אוף דיזיין״ בלונדון. לאחר כמה שנים שבהן פעל באנגליה ובבלגיה חזר לישראל וקבע כאן את ביתו.

דן ריזינגר. כרזת מישהו ישמח למברק ממך, 1964

לוח שנה בעיצוב דן ריזינגר לישקר

בשנות ה־60 טווה דן שפה חזותית חדשה שנעה מהקיים לקוסמופוליטי. ביטוייה העוצמתיים מאופיינים בחופש יצירתי והטיפוגרפיה מתרחקת מהמסורת השולטת. בכך פתח במהפכה של ממש והציב מראה לחזונה של אומה נבנית, בהעדפה על עיסוק בזיכרונות העבר. מכאן הוא פורץ בהצלחה לכל כיוון שסקרנותו לוקחת אותו וזוכה להערכת הקהילה. דן הוא הראשון מתחומו שלו מוענק פרס ישראל בעיצוב. עבודותיו הוצגו בתערוכות רבות בארץ ובחו״ל. המגזין היוקרתי ״גרפיס״ פרסם לאחרונה כתבה על דרכו המקצועית.

מוזיאון ישראל שם הציג עבודותיו בשנת 1976 בתערוכת היחיד הראשונה למעצב מקומי. לימים הוגדר האירוע על ידי ג׳יימס סניידר, מנהל המוזיאון, כ״הצהרה גדושה להתפקע של צבעוניות״. המוזיאון העלה עוד תערוכה, רטרוספקטיבית, מלווה במונוגרפיה נרחבת ב־2016.

דן ייזכר כפורץ דרך נועז, חדשן רב־תחומי, מביא בשורת עיצוב ודוברה. הכרזות שלו, לוחות השנה החכמים, עבודותיו פורצות הדרך בעיצוב תדמית, בנושאים בשלושה־ממדים ובסביבה, מתעדות התפתחות החברה המקומית על פני חמישה עשורים.

שלום דן, נתגעגע אליך כאן למטה. שם למעלה, למד אותם משהו על החיים הצבעוניים.

לחיים, מאסטרו!

כרזת שלח את עמי, 1969

כרזת אמסטרדם מסדרת יעדי אל על, 1972-1968

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. אלכס רינגר

    דן היקר שלנו הלך מאיתנו ואני עצוב וכואב, שולח תנחומי העמוקים לאנאבל, לילדיו ונכדיו היקרים. הכרתי אותו במסגרת פעילותי באגודת המעצבים הגרפיים בישראל שדן היה שותף לפעילותה וחרד לגורלה בתקופות קשות ונתן מעצמו ככל יכולתו. בשנים האחרונות זכיתי להיות חבר שלו בפייסבוק דרכו יכולתי לעקוב אחר פועלו בחיי היומיום ולברכו על אירועים חשובים שעברו עליו. הפייסבוק של דן רייזינגר (Dan Reisinger face book) הוא ספרון מחוייך בשחור־לבן עם 52 פרצופים המשלבים טיפוגרפיה של מספרים ורישומי עפרון, פראפראזה על הרשת החברתית.
    נזכור אותך, דן, כאדם שהכניס לחיינו צבע וחום, אהבת אדם ועמידה איתנה כנגד כל עוול.
    יהי זכרו ברוך לעד.

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden