כל מה שחשוב ויפה
מעיין בן יונה, מתוך התערוכה Color Touch. צילום: איה וינד

הרשימה המשותפת // 13.2.2020

תלמידי בצלאל משתלטים על מוזיאון העיצוב; זריקת צבע בתערוכת פופ־אפ לעיצוב מקומי; טל גולני בגלריה זימאק; האם הגדולה בבית נחושתן

EXTREme  – התואר השני של בצלאל משתלט על מוזיאון העיצוב

תלמידי התכנית לתואר שני בעיצוב תעשייתי בבצלאל ישתלטו בסוף השבוע (14-15.2) על מוזיאון העיצוב חולון, באירוע שיכלול סיורים אלטרנטיביים, הייד־פארק, הדפסת פנזין, הרצאות בנושא חיים בתנאי קיצון, תא וידויים שקוף בפני אלכסה ומרחב דינמי של פרפורמנס ויצירה.

Extreme, תערוכת העשור למוזיאון, עוסקת בתגובות להקצנה בתופעות חברתיות, סביבתיות וגלובליות ומבקשת להציג את הפוטנציאל לביקורת על התהליכים הגלובליים דרך עיצוב. מהלך ההתערבות EXTREme יציע למבקרים לבחון את מקומם ביחס למציאות המשתקפת בתערוכה; להציב את ה״אני״ מול תופעת הקיצון ולאפשר מבט נוסף, אישי, קרוב ומעורב יותר על מה שבדרך כלל נתפס מרוחק ומאיים. סדרת המהלכים שייצרו הסטודנטים, בליווי מיה דבש ורונה זינגר, ידגימו את כוחו של העיצוב לקרב לציבור סוגיות בוערות ולהניע לפעולה.

מוזיאון העיצוב חולון, אקסטרים. צילום: אלעד שריג

אדיר עקובי, מתוך התערוכה Color Touch. צילום: מ״ל

דובי רונן. צילום: מ״ל

נועה רזר. צילום: איה וינד

Color Touch – תערוכת פופ־אפ לאמנות ועיצוב ישראלי

אבני טל ו־Two Curators נותנים במה לקהילת המעצבים המקומית בתערוכת מכירת אמנות ועיצוב ישראלי. תערוכת הפופ־אפ Color Touch תתקיים בסוף השבוע (14-15.2) באבני טל, בית לחומרים וגלריה לאדריכלים ולמעצבי פנים בתל־אביב. במטרה להאיר אמנים ומעצבים הפועלים בזירה המקומית לקהל הרחב ובפרט לאדריכלים ומעצבי פנים, זו תהיה הראשונה מתוך סדרה של תערוכות עיצוב שיתקיימו השנה.

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

בתערוכה יוצגו פרטי ריהוט, תאורה, כלי קרמיקה, טקסטיל לבית, אמנות, עבודות עץ וכלי זכוכית. אוצרות ויוזמות הסדרה: Two Curators, תמר למדן וכרמית אדרי. משתתפים: שרון וזנה, מאיה בן יהונתן, מעין בן יונה, נעמה בן משה, אדיר יעקובי, טומי לוי, איל פומרנץ, שי פרי, מיכל צדרבאום ונועם דובר, דובי רונן, נעה רזר.

טל גולני בגלריה זימאק

תערוכת יחיד לאמנית טל גולני תפתח הערב (13.2) בגלריה זימאק. Window Box, התערוכה הראשונה של גולני בזימאק, מסמנת נקודת שיא בעבודתה החוקרת את גבולות החלל האדריכלי. בגופי העבודות הקודמים שהציגה הופיעו זירות התרחשות ומרחבים מקבילים שבחרה להקים מחדש בתוך מרחב הקוביה הלבנה כאולמות תיאטרון, מגרשי ספורט שונים וגני שעשועים. גולני מתיקה חלל תצוגה אחד אל תוך אחר, ומתערבת לתוך חלל אדריכלי שלא נלקח בחשבון בזמן היצירה. החלוקה שמכתיב החלל משנה את מקצב הצפיה, מזמנת התבוננות בכל רגע בציור כיחיד. מהלך זה של דה־קונסטרוקציה, המתקיים גם באדריכלות עכשווית, מציע גישה מחודשת להסתכלות בציור ובמרחב.

בדומה לקו רציף שנחשף בתקריב כאוסף של נקודות צמודות, חושפת התצוגה בגלריה את המיצב המצויר כרצף של ציורים מחוברים. פירוקו של רצף זה מאפשר לבחון ולהגדיר מחדש את גבולות המרחב, ואת ההפרדה שלכאורה מתקיימת בין החוץ והפנים, והציורים הופכים לחלונות הנפתחים אל המציאות המצוירת.

לצד התערוכה של גולני תפתח הערב בגלריה גם Prima Facie, תערוכת יחיד לאמן קובי אסף, בעבודות ציור שמתוות את הנראה והבלתי־נראה, ומעודדות את הצופה לפקפק במוצג לפניו. נעילה: 20.3.

טל גולני. צילומים: דוריאן קרידו

אם גדולה בבית אורי ורמי נחושתן

״אם גדולה״, מקבץ תערוכות חדש שנפתח השבוע במוזיאון בית אורי ורמי נחושתן, מאגד ארבעה פרויקטים אישיים וסדרת ציורים המפגישים, כל אחד בדרכו, בין מושג האימהוּת לבין היסטוריה חומרית. המיצב אִשְתָר של אסתר שניידר משלב גופים אדריכליים ממשיים, ארכיטקטורות של מרחבים ציוריים, ייצוגים גאומטריים, צמחיים ואנושיים, ומעלה את דמות האישה היוצרת, הבוראת יש מאין. דוריס ארקין מציגה את ההצבה Matter, הממזגת בין חומר כמוליך יצירתי לבין אימהות כאופציה אתית וקיומית. תערוכתה של נטעלי שלוסר, יִרְמְסוּך, משלבת אבנים, תצלומים, קולאז׳ים דיגיטליים, רישומים ופסלים, החושפים תרבות חומרית המחברת בין שני קצוות ההיסטוריה – בין הפרהיסטורי לעידן החדש.

נועה תבורי, בעבודה סלע קיומה, מסכמת מסע שהחלה לפני כשנתיים בעקבות פסל האם ובנה של חנה אורלוף; כסוכנת־נוסעת בשליחות עצמה, תבורי עוטה על עצמה את דמות הפסל ויוצרת אינטראקציות גופניות עם אנדרטאות ופסלים נוספים. לצד ארבעת הפרויקטים מוצגת הסדרה ״אהל הגר״ של גרשון קניספל, ובה ציורי הכנה לפסל חוצות שיצר בנצרת. הופעת הגר המקראית ביצירות נוספות של קניספל מבהירה את זיקתה כביטוי פייטה מובהק של אם מקוננת, כהזדהות עם גירוש העם הפלסטיני. אוצרת התערוכות: סמדר קרן. נעילה: 2.5.

דוריס ארקין, Matter. צילום: מידד סוכובולסקי

נועה תבורי, סלע קיומה. צילום: דורית פיגוביץ גודאר

נטעלי שלוסר, נשר ציפור כתר קוברה

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden