כל מה שחשוב ויפה

מעיין ארליך ומעיין אזרן // מדד הדמוקרטיה

מעיין ארליך ומעיין אזרן יצרו למכון הישראלי לדמוקרטיה ״פרשנות מדויקת, אנימטיבית, מהנה ונגישה״ למדד הדמוקרטיה לשנת 2019

אנחנו צוות של שתיים: עם אותו השם, מעיין (ארליך ואזרן), ואותו הטייטל (מעצבות מושן). הכרנו במסגרת העבודה בתאגיד השידור ומאז אנחנו משתפות פעולה בפרויקטים שונים. בתחילה לחברו בינינו הדמיון, התשוקה ללמידה והתפתחות כפולה: גם בנראות של העבודה וגם בפן הטכני שלה.

קהילת מעצבי המושן בישראל קטנה יחסית, הרוב בה גברים, ותמיד מיוחד למצוא מישהו נוסף שאתה יכול להזדהות אתו וללמוד ממנו. כבר תקופה ארוכה שאנחנו תומכות אחת בשנייה, מתייעצות זו עם זו על פרויקטים בתהליך ומשתפות בין היתר רפרנסים, טוטוריאלים ותוספות לאפטר אפקטס. בעולם המושן חידושים הם עניין שבשגרה וחשוב (אבל לא פשוט) להיות הכי ״על זה״ שאפשר. השותפות בינינו מאפשרת לנו להישאר מעודכנות להיחשף ליותר מידע.

העבודה יחד חידדה לנו שלא רק הדמיון, אלא גם השוני בינינו מפתח אותנו ומסייע בתהליך היצירתי: מעיין ארליך למדה אנימציה ומעיין אזרן תקשורת חזותית; מעיין ארליך ״אנאלית״ ונצמדת לבריף ומעיין אזרן חופשייה וחושבת מחוץ לקופסה.

לאחר כמה פרויקטים שבהם שיתפנו פעולה על אש קטנה, החלטנו לעשות פרויקט שלם יחד – סרטון עבור המכון הישראלי לדמוקרטיה. במסגרת הבריף התבקשנו להנפיש את מדד הדמוקרטיה לשנת 2019, כך שהתוצר המוגמר ייתן פרשנות מדויקת, אנימטיבית, מהנה ונגישה לסוגיה המרכזית בדו״ח: אמון והערכת הציבור את המוסדות הדמוקרטיים בישראל.

השלב הראשון היה בחירת התפקידים: מי המעצבת ומי האחראית על האנימציה. הפעם מעיין ארליך בחרה לעצב ומעיין אזרן להנפיש. השלב הבא היה פירוק התסריט (המצוין!) של אלון יששכר לחלקים ובניית סטוריבורד. מדד הדמוקרטיה כולל כמות גדולה של פריטי מידע ולכן מירב העבודה הייתה לתרגם נתונים ״יבשים״ לשפה גרפית פשוטה, כדי להקל על העומס ולסייע לצופה להבין בתוך שתי דקות סוגיות מסובכות.

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

מכיוון שבכל שנה יוצא סרטון מדד הדמוקרטיה, האתגר היה כפול. היינו צריכות גם לייצר שפה אישית וגם לקשר את השפה הגרפית לסרטונים קודמים שנעשו ולדרישות של הלקוח בנושא הצבעוניות והלוק הכללי. לכן, בחרנו להשתמש בדימויים קיימים בטכניקה של ״קאט־אאוט״ ושילבנו את הטכניקה עם פלטה של צבעים שנקבעו מראש על ידי הלקוח כדי לייצג את הקצוות הפוליטיים: כחול, תכלת, ירוק וסגול. אנחנו הוספנו ״עזות״ וטקסטורות לצבעים כדי לעורר עניין.

בדימויים שילבנו אלמנטים יווניים כמו פסלים, עמודים ומבנים, לא רק בגלל הנראות האופנתית (למרות שגם), אלא כי הדימויים האלה מגיעים מערש הדמוקרטיה ומתחברים יפה לנושא הכללי. כמו כן, השתמשנו בדימויים מזרח תיכוניים / ישראלים כמו קיבוצניק, ענף של זית וחיילים מפלסטיק כדי לתת תחושה מקומית למדד. הדגש בעבודת האנימציה היה על הסיפוריות ובעיקר על מעברים חלקים בין ״סצנות״ בסטוריבורד, כדי לייצר תחושה זורמת של סיפור שלם, המחולק למספר פרקי מידע.

הרגע שבו התוצר המוגמר – סרטון מדד הדמוקרטיה – הוצג בפני נשיא המדינה, היה רגע חשוב ומרגש עבורנו. התוכניות שלנו לעתיד הן להמשיך לשתף פעולה בתחום ולהקים סטודיו נשי, עצמאי ולא מתפשר, שיאפשר לנו להמשיך ליצור וליהנות יחד.


*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. דר דוק

    אחד הסרטונים היפים והמושכים שנעשו בהקשר הזה

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden