כל מה שחשוב ויפה
דורית יעקובי. צילום: אבי חי

הדס קידר היא הזוכה במענק למחקר אוצרותי מטעם הבית לאמנות ישראלית

פורטפוליו News: הדס קידר, אוצרת ודוקטורנטית בתכנית האוצרות של אוניברסיטת רדינג, בריטניה והאקדמיה לאמנות, ציריך, שוויץ, היא הזוכה הראשונה במענק למחקר אוצרותי מטעם הבית לאמנות ישראלית

המענק למחקר אוצרותי מטעם הבית לאמנות ישראלית נועד לאפשר לאוצר/ת להקדיש זמן למחקר ולפיתוח של תזה אוצרותית מקורית שתתממש כתערוכה במוזיאון או בחלל תצוגה מוכר אחר. המענק ניתן לאוצרת הדס קידר, לשם מחקר מקיף של גוף יצירתה של האמנית דורית רות יעקובי (2015-1952), שחיה ופעלה בערד. קידר צפויה לאצור תערוכה מקיפה מעבודותיה של יעקובי במוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית בקיץ 2021. הפרס בגובה 42,000 ₪ יועבר ישירות לאוצרת. 

מנימוקי השופטים: ״גוף העבודה רחב ההיקף שהותירה אחריה האמנית דורית רות יעקובי הוא זירת מחקר מרתקת שמשוועת להתבוננות מעמיקה, לקריאה חדשה ולטיפול אוצרותי רגיש. הדס קידר משלבת בהצעתה פרשנות חדשה של עבודתה של יעקובי המבוססת הן על היכרות אישית עם האמנית ומשפחתה והן על היכרות מעמיקה של העיזבון שהותירה אחריה.

הדס קידר. צילום: דן חיימוביץ

״יתרה מכך, כבת המקום (הדס הגיעה בגיל העשרה מארצות הברית לערד) וכמי שפועלת מזה שנים על קווי התפר שבין מרכז לפריפריה ומאתגרת אותם, לקידר יש יתרון ברור בהבנת יחסי הגומלין הרעיוניים והחומריים שנטוו בין אופיה המיוחד של ערד המדברית לבין עבודתה של יעקובי שקבעה בה את משכנה ואת הסטודיו שלה. הדגשים הפרשניים של קידר, שמתמקדת בזיקתה של האמנית לסביבה המדברית בשפה החזותית שפיתחה ובפרספקטיבה נשית פמיניסטית, עשויים אף להיות רלוונטיים לבחינה מחודשת של מגמות רחבות יותר בשדה האמנות הישראלי״.  

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

חבר השופטים כלל את פרופ׳ אילון ועדיה, עדנה מושנזון, עידית עמיחי, יונה פישר וד״ר אסנת צוקרמן רכטר. המענק החדש מעמיק את מחויבותו של הבית לאמנות ישראלית לאוצרות מקצועית ומדגיש את אמונתנו בחוסנה של האמנות הישראלית גם בימים אלו. ״אנו ממשיכים בפעילות שוטפת של הוראה מקוונת ופועלים לקידום הלימוד, המחקר והפרסום של אמנות ישראלית. בעקיפין עתיד הפרס לסייע גם בחיזוק המוזיאונים ומרחבי אמנות אחרים בישראל שעל פי רוב אין בידיהם תקציב ראוי למימון מחקרים מבוססים ומעמיקים לקראת הצגתן של תערוכות מתחלפות״.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden