כל מה שחשוב ויפה
דניאל אלקיים, Matter of Time. צילומים: מל

מילאנו 2020 // דניאל אלקיים

השבוע היה אמור להתקיים שבוע העיצוב של מילאנו - אירוע הפסגה של עולם העיצוב - שבוטל עקב מגיפת הקורונה. דניאל אלקיים מספר על הפרויקט שהיה אמור להציג: סדרת מיכלים שבוחנת האצה של תהליכים טבעיים וכפייה של חומר אחד על משנהו

מעצב־אמן ירושלמי שמייצר ריהוט בחומרים מקיימים ומתמחה בעיצוב קונספטואלי, במחקר וגילוי חומרי, ובתגובות עיצוביות לסביבתי. בוגר המחלקה לעיצוב תעשייתי בבצלאל וזוכה מלגת הצטיינות של קרן התרבות ישראל אמריקה 2019. חבר פעיל בחממת הבוגרים של בצלאל ועובד כמעצב עצמאי.

אתר / אינסטגרם

דניאל אלקיים. צילום: אלון מנחם

מה הכנתי למילאנו

את העבודה שהייתי אמור להציג השנה במילאנו, Matter of Time, יצרתי במהלך לימודיי בבצלאל, בקורס שעוסק במיכלים בהנחיית נועם דובר. הפרויקט מתעסק בהאצה של תהליכים טבעיים ובכפייה של חומר אחד על משנהו, ומציג מעין מקרה מבחן לחקירה חומרית נרחבת של קורוזיה והטמעתה בחומרים סופחים (קרמיקה).

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

האוביקטים משמשים ככלי מדידה חזותיים לתהליך. הם מבטאים את השפעתו של משתנה הזמן על קשת הצבעים של האוביקטים, וכך מביעים תהודה של הזמן בחפצים. יצרתי שבעה מיכלים זהים, שעברו את אותו התהליך המואץ במקטעי זמן שונים, ולצידם מיכל יחיד, שימשיך להשתנות לנצח בקצב הטבעי לו, ללא כל התערבות חיצונית.

סדרת המיכלים הייתה אמורה להיות מוצגת כחלק מהתערוכה 1,000 אגרטלים (1000VASES) שאצר ג׳וליו קאפליני, ושנועדה להציג מבחר גדול של ואזות ייחודיות שנעשו על ידי מעצבים עצמאיים מיותר מ־35 מדינות. הכל כבר היה ארוז ומוכן למשלוח, אבל לפי המצב באיטליה היה נראה שמשהו הולך להשתנות, ולכן חיכיתי עם המשלוח עד שקיבלתי מייל מהאוצרים על ביטול שבוע העיצוב השנה.

מה עכשיו

מצד אחד המשבר תפס אותי לא הכי מוכן, וגרם להרבה פרויקטים ותכניות שלי להדחות או להתבטל. מצד שני אני לא יכול להתעלם מהזמן הכל כך לא מובן מאליו הזה, שנותן לי שקט ופנאי להעמיק יותר בעצמי, כמעצב וכאינדיבידואל, ללמוד ולהרחיב את היריעה שלי, ולהשקיע בדברים לא פחות חשובים, שבשגרה רגילה נוטים להישכח בקלות. גם קצת לנוח זה חשוב.

נשארים בבית

עכשיו זה לגמרי הזמן להוציא מהמגירה את מחברת הרעיונות (מאמין שלרובנו יש כזו) ולהתחיל לעבוד על פרוייקטים ישנים שנזנחו. ואם לא, יש הרבה אתגרים שעולים באינסטגרם, שלגמרי כיף ומרענן לקחת בהם חלק וליצור ממקום יותר ראשוני וחופשי, ובהשראת המצב.


*כוכבית מייצגת שדות חובה

';
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden