כל מה שחשוב ויפה
החממה, סבוני מזל. צילומים: דניאל אלקיים

החממה // סבוני מזל

במהלך עבודה על פרויקט לשבוע העיצוב ירושלים שהתבטל, חממת בוגרי המחלקה לעיצוב תעשייתי בבצלאל עסקה במחקר של סבון. כך נולדו ״סבוני מזל״, הצעה לקמע המבטא מציאות שבה להיגיינה תפקיד חשוב מפעם

אנחנו החממה – דניאל אלקיים, נסטיה גולובוצקי, דניאל גרבר, קובי יהושע, אלון מנחם ויעל רוזן – שישה בוגרים טריים של המחלקה לעיצוב תעשייתי בבצלאל, שפועלים יחד בחלל עבודה משותף בבצלאל בירושלים, בהנחיית ראש המחלקה, ספי חפץ. החממה היא תכנית המהווה שנת מעבר שמאפשרת לחבריה לשלב בין תעסוקה, פעילות אקדמית, עבודה מול חברה חיצונית ויצירת יוזמות חדשות בתמיכת האקדמיה.

במסגרת הפעילות האקדמית אנו מצטרפים לקורסים השונים של המחלקה ומלווים את הסטודנטים בתהליך היצירה והלמידה, הן ברמה האישית והן בפורום הכיתתי. בשנה הנוכחית אנו עובדים יחד עם חברת מיקרוסופט על פיתוח ועיצוב של קונספטים וממשקים חדשים (לא ניתן לפרט יותר כרגע…).

בנוסף לכך במהלך החודשים האחרונים עבדנו על פרויקט משותף שהיה עתיד להיות מוצג כחלק משבוע העיצוב בירושלים. נכון לעכשיו האירוע נדחה למועד לא ידוע, אבל אנחנו מקווים ואופטימיים ביותר שהוא יתקיים במועד חדש כמתוכנן.

כקבוצת מעצבים ויוצרים המשלבים יחד תחומי עניין ויכולות מגוונות אנו רואים בשנה זו הזדמנות לפעול יחד ולערער על מוסכמות עיצוביות, חברתיות ותרבותיות, להטיל ספק בתבניות מחשבתיות אודות עיצוב, ולייצר תוכן חדשני ומעניין.

באופן מקרי וקצת אירוני במהלך העבודה על שבוע העיצוב עסקנו במחקר של סבון, נושא שהלך ונהיה רלוונטי יותר מיום ליום עם התפשטות מגיפת הקורונה. המגיפה הבהירה לנו שאנו חיים בתקופה בה המציאות משתנה במהירות של שליחת ווטסאפ, ושעלינו – המעצבים והיוצרים – להתאים את מהירות התגובה שלנו לסביבה; זו אחריותנו להביע את העמדות שלנו על המתרחש.

אנו מאמינים שבתקופה הזו למעצבים יש חשיבות רבה להמשיך ולייצר דברים שיאפשרו לנו בני האדם מציאות נעימה, בטוחה ובריאה – ללא הבדלי גזע ומין. זה לא משנה אם מדובר בכרזה, באמצעי מחאה או במסכה עתירת טכנולוגיה: עלינו ליצור בכל זמן

התקופה הזאת מצד אחד סוגרת אותנו בבתים, אך היא אינה סוגרת את יכולתנו לחשוב ולהביע את הרגשות שלנו על הדברים השונים שקורים בסביבה הקרובה והגלובלית כאחד. אנו מאמינים שבתקופה הזו למעצבים יש חשיבות רבה להמשיך ולייצר דברים שיאפשרו לנו בני האדם מציאות נעימה, בטוחה ובריאה – ללא הבדלי גזע ומין. זה לא משנה אם מדובר בכרזה, באמצעי מחאה או במסכה עתירת טכנולוגיה: עלינו ליצור בכל זמן.

מימין לשמאל: דניאל גרבר, נסטיה גולובוצקי, אלון מנחם, יעל רוזן, דניאל אלקיים, קובי יהושע

כך נולדה העבודה ״סבוני מזל״, העוסקת בבחינת הסימבוליזם החדש בעידן הפוסט קורונה. ״סבוני מזל״ היא הצעה לקמע מזל סיני, חפץ המבטא תוצר של מציאות משתנה, שבה היגיינה קיבלה תפקיד חדש וחשוב: כזה המושרש באמונות טפלות וגם ברציונליות מדעית.

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

הקמע נעשה ביציקת סבון לתבניות של מטבעות סינים, שמייצגים את הערך העולה של חומר הגלם, עם קריצה קטנה לקונספירציות הרבות והשונות שאופפות את התופעה הבלתי רגילה ועצמתית שאנחנו חווים, כמו גם לגל ההיסטריה שליווה אותנו בחודשים האחרונים. כך גם הבחירה בצבעוניות הסמלית (וגם המקומית) לחוטי המזל הנכרכים על כף ידינו למזל טוב.

הבחירה בקמע – חפץ שיכולותיו ותכונותיו תליות ברובן בכמות ואופי האמונה שאנו יוצקים לתוכו – מייצג את שטף המידע וההנחיות שמציפות אותנו מכל עבר ומותירות אותנו לרוב מבולבלים וחסרי אונים, ועלינו לבחור במה אנחנו תולים את תקוותינו, מה יגן עלינו וכמה שניות עלינו לשפשף את ידינו תחת זרם המים.


*כוכבית מייצגת שדות חובה

2 תגובות על הכתבה

  1. אלקנה

    "זו אחריותנו להביע את העמדות שלנו על המתרחש." כך דורשים טובי בוגרי ובוגרותנו לעיצוב תעשייתי – ונאה דורשים!

    ואני רק תוהה אם עמדותיהם/ן מתְמצוֹת בעיצוב קמע סיני קריפטי, או שיש סיכוי שמתחבאת שם עוד איזו עמדה בעלת משקל? המילים מאוד מדוייקות, העיצוב חושש לממש עמדה.

  2. נירה כלב

    בבולגריה קמיע הוא חוטים שזורים אדום ולבן עם פונפון בקצה במו שאתם יצרתם.

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden