כל מה שחשוב ויפה
נדב גורן, עיצוב תעשייתי מכליל, מכללת הדסה

בוגרים 2020 // המחלקות לעיצוב תעשייתי, שנקר ומכללת הדסה

עיצוב כמיצג; מכשיר נחייה לעיוור; אפליקציה לשימור זכרון; אופנת מסכות; מושב לשדה התעופה; מכשירי כושר וריהוט רחוב; ז׳קט אופנוענים מציל חיים; בטונדות פוליטיות

נדב גורן | בטון מזוין (הדסה)

הפרויקט בוחן את אחד האייקונים הישראלים – הבטונדה – סמל וביטוי לשליטה, ריבונות ונוכחות צבאית. הבטונדות הן עצם בולט בשטח, שאי אפשר להעלים אותו או להתעלם ממנו. הן מגינות, חוסמות ומסמנות, ומציינות את מי שתובע מונופול על השטח. הן מפוזרות במרחב כפתרון מהיר וזמני לשמירה על ביטחון המדינה והאזרחים. הימצאותן במרחב קובעת את התפיסה שלנו למושגים ביטחון ותחושת ביטחון, ומשפיעה על האופן בו החברה חווה את הסכסוך הישראלי־פלסטיני.

״בטון מזוין״ מציג נקודות מבט ביקורתיות, ספקולטיביות ואישיות לגבי נוכחותן של בטונדות ומשמעות הצבתן במרחב. את רוב שירותו הצבאי כלוחם ומפקד בחטיבת כפיר העביר נדב גורן בשטחים, וכחייל צעיר נחשף לראשונה לנעשה בשטחי יהודה ושומרון. החשיפה למקומות, לאנשים ולאירועים במהלך השירות הצבאי, גרמו לו להבין שהמציאות בשטח מורכבת ואינה דיכוטומית כמו שחינכו אותנו. החוויות שעבר מלוות אותו עד היום, והן הבסיס לפרויקט.

נדב גורן | בטון מזוין


אורי שיפרין ענבי | תרגיל בהעלמות (שנקר)

הפרוייקט נוצר מתוך סקרנות רבה להבט הפרפורמנס (מיצג) בשדה העיצוב. נקודת המוצא ההיסטורית הייתה סדנת הבמה של הבאוהאוס בניצוחו של אוסקר שלמר, וכן הבלט הטריאדי.

אורי שיפרין עוסק בשאלות על תהליכי עיצוב, ייצור ויצירה, הבאים לידי ביטוי דרך יצירת סדרה בת שלושה אוביקטים גדולים, שתהליך יצירתם משלב פרפורמנס וקראפט. כל אחד מהאובייקטים נוצר מחומר אחר, בדרך פעולה שונה, החוזרת על עצמה עד היווצרות האוביקט הסופי – מיצב המסמל סוף של תהליך ולידתו של אוביקט. התהליך הפרפורמטיבי של יצירת האוביקטים מוצג כיצירה קולנועית הפתוחה לפרשנות. 

האובייקט המרכזי עשוי משרשרת של כסאות מונובלוק של כתר, אייקון עיצובי ותרבותי שנחקר לאורך השנה האחרונה. אוביקט שני עשוי נייר גרוס ממגרסת מסמכים, שנקלע בצורת סל ענק, ואוביקט שלישי עשוי מפנימיות אופניים שחוברו יחד לגליל בגובה אדם.

אורי שיפרין ענבי | תרגיל בהעלמות. צילום: מיכאל שבדרון

צילום: אחיקם בן יוסף

צילום: אחיקם בן יוסף


תהילה בן חורין כמוס | Verlo (שנקר)

VERLO הוא מכשיר נחייה חדש, טכנולוגי, המאפשר לאדם לקוי ראייה או עיוור ללכת בבטחה ברחוב, באופן עצמאי, ללא צורך במלווה, בכלב נחייה, במקל הליכה ובתכנון מוקדם של מסלול ההליכה. המכשיר מתבסס על השיפורים הטכנולוגיים האחרונים בתחומי המכוניות האוטונומיות, ובכך מצליח לענות על צרכים ותכונות שעד היום לא ניתן עליהם מענה – הוא יכול לחוש, להתריע ולהתאים את התנועה הרגלית לתנאי השטח, ולהגיע ליעד באמצעות מערכת ניווט פנימית.

הוא מורכב משני גלגלים בעלי מנוע קטן המאפשר למשתמש לנוע במרחב, בהתאם לקצב הליכתו. המשתמש אוחז בידית והמכשיר קורא את תוואי הדרך, מפלס ומנתב את דרכו במסלול בזהירות ובדייקנות.

תהילה בן חורין כמוס | Verlo. צילומים: אחיקם בן יוסף


ירין ארביב | Local Athlete (הדסה)

סדרת רהיטי רחוב המצויים במרחב הציבורי – ספסלים, עמודי תאורה, מחסומי מדרכה וציליות – שמעוצבים כך שיוכלו לשמש גם כמתקני כושר ולהשתלב באימון היומי של התושבים. כשארביב החל לעבוד על הפרויקט הוא הפסיק את המנוי למכון הכושר במטרה להכיר את עולם הכושר במרחב הציבורי. הוא הצליח להשלים את האימון אך היה חסר לו מתקן מתח. מתוך כך צמח הפרויקט, שנועד להנגיש ולהטמיע יותר ויותר מתקני ספורט וכושר ברחבי העיר.

ירין ארביב | Local Athlete


קורל משה | Overup (שנקר)

סדרת מסכות המיועדת לא.נשים עם חיבה לאופנה. המסכות בסדרה, המיועדות לסנן ולהגן על מערכת הנשימה, משנות את מערכת היחסים בין מסכה לעוטה שלה, תוך שהן קושרות יחד בין פריט נחשק וחפץ שימושי – בין הפונקציונלי לאופנתי. מצד אחד המסכה מגנה מפני זיהומים, ומצד שני היא אביזר בעל אמירה אופנתית. ההשראה לפרויקט היא התייחסות מודרנית לעולם עתידני אופנתי, בו המסכות יהיו חלק בלתי נפרד מחיינו.

קורל משה | Overup. צילומים: טום מרשק


תמיר מלכה | Lay (שנקר)

עיצוב מושב ליחיד עבור אולמות המתנה בשדות תעופה. דרך מחקר ותהליך התבוננות התגלה שברוב שדות התעופה המושבים לא ארגונומיים ואינם נוחים לישיבה ממושכת. הפרויקט עוסק בפיתוח חלק של מושב המתייחס לפרטיות ולציוד האישי (תיק גב, לדוגמה), ותוך יצירת מושב מודולרי בעל קווים נעימים. 

תמיר מלכה | Lay


מיכאל אלטשולר | Live Light Jacket (הדסה)

מעיל רכיבה אוטונומי טכנולוגי, להגברת הבטיחות והנראות של הרוכב. המעיל מתחבר אוטומטית לחיישנים המותקנים על האופנוע; המערכת פועלת בצורה אוטונומית ומזהה סיטואציות הדורשות תגובה בכביש, כמו גם תנועות ופעולות של הרוכב. כתוצאה מעיבוד הנתונים האלו מופעלים אורות בוהקים במקצבים שונים על גבי מעיל הרוכב. האורות הבוהקים מושכים את תשומת לב משתמשי הכביש לנוכחות הרוכב, ובכך מהווה המערכת נדבך חדש במעטפת המיגונים שנועדה להגן על חיי הרוכבים.

מיכאל אלטשולר | Live Light Jacket


נופר לאור | ממנטו (הדסה)

מערכת ממנטו היא כלי טיפולי אישי לחולי דמנציה. המערכת מציעה גישה חדשנית לטיפול במחלה בשלב מוקדם באמצעות איסוף ותיעוד מקיף של זכרונות משמעותיים מעברו של המטופל, שיש להם גם ערך היסטורי ומשפחתי, ובנוסף תיעוד של החפצים החשובים.

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

המידע שנאסף נאגר באפליקציה ומאפשר למשפחה ולמטפלים להכיר טוב יותר את המטופל, גם לאחר שמצבו מתדרדר. בנוסף הוא משמש ליצירת ממשק חכם המיועד למשחקי תרגול קוגניטיביים, ברמות קושי שונות. כך, החזון של ממנטו הוא להוות כלי טיפולי המחזק את הקשר בין המטופל לבני המשפחה ולקדם את ההתייחסות למטופל כאל אדם שלם ולא רק כחולה.

נופר לאור | ממנטו

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden