כל מה שחשוב ויפה
לורנס שימל, אין כמו המשפחה שלי. איורים: אלינה ברסליניה
לורנס שימל, אין כמו המשפחה שלי. איורים: אלינה ברסליניה

גילי בר־הלל // אין כמו המשפחה שלי‎‎

הפצת ספרי הפעוטות של לורנס שימל, שמציגים ברקע זוגות הורים חד־מיניים, הוגבלה בארצות שונות בהיסמך על חקיקה הומופובית. הספרים, שתורגמו כבר ליותר מ־25 שפות בכ־30 ארצות, ייצאו לאור בהוצאת עוץ, לאחר קמפיין גיוס המונים

״אין כמו המשפחה שלי״ הוא פרויקט חריג להוצאת עוץ שלי, שבדרך כלל עוסקת בספרי נוער ארוכים יותר ולא בספרי טף קצרצרים. מדובר למעשה בשני סיפורים, ״חומוס על הבוקר״ ו״פיפי ולישון״, שמפאת קוצרם לפעמים נכרכים יחד כספר אחד. הכותב לורנס שימל הוא מתרגם, משורר ומו״ל יליד ארצות הברית, שחי כבר שנים במדריד ומעורב בשלל פרויקטים בינלאומיים, משירה הומואירוטית ועד ספרי פעוטות (לעברית תורגם ספרו ״מתנה לאמא״ והופץ על ידי ספריית פיג׳מה). 

במרוצת השנים התיידדתי עם לורנס ונהגנו להיפגש כל שנה ביריד ספרי הילדים בבולוניה, שכבר שנתיים אינו מתקיים בשל הקורונה. בהתכתבות שאל אותי לורנס אם בישראל היתה תהודה כלשהי לפולמוס סביב ספרי הפעוטות שלו, שמציגים ברקע זוגות הורים חד־מיניים, ובשל כך הפצתם הוגבלה בארצות שונות בהיסמך על חקיקה הומופובית.

לדוגמה: בהונגריה הוטל קנס כבד על רשת חנויות ספרים שמכרה את הספר ללא תווית שהוא ״מכיל תכנים לא מסורתיים״, וברוסיה נאסרה מכירתו המסחרית, והמלכ״ר שמפיץ אותו נדרש להדפיס על עטיפת הספר התוויה שהוא מוגבל לגיל 18 ומעלה ושהוא ״נוצר על ידי סוכנים זרים״.

מאחר והספרים תורגמו כבר ליותר מ־25 שפות בכ־30 ארצות (כל שבוע השקה במדינה אחרת), שאלתי את לורנס איזו הוצאה בישראל הרימה את הכפפה. התברר שאף הוצאה ישראלית לא התעניינה בכותרים. מכאן נולד הרעיון שאני בעצמי אנסה להוציא לאור מהדורה ישראלית, ואשתמש בהדסטארט כפלטפורמה גם לגיוס כספים וגם למדידת העניין הציבורי בכותרים הללו.

birds

את הסכום המינימלי גייסנו בתוך 11 ימים. הגיוס יימשך עד 28.9, וכולי תקווה שנצליח להגיע ליעדי המשך שיאפשרו לנו לממן הדפסה איכותית יותר של הכותרים כספרי קרטון מתאימים לילדים קטנים. הסכום הנוכחי מספיק לנו להדפסת חוברת בכריכה רכה שתשלב את שני הכותרים: אם נגיע ליעד של 40 אלף ₪, נדפיס את הכותרים בנפרד כשני ספרי קרטון.

במהלך המגעים סביב הספר יצא לי להכיר מעט גם את המאיירת של הפרויקט, אלינה ברסליניה מלטביה. כמו לורנס גם היא מלאת התלהבות ורצון לשתף פעולה ולקדם את הפצת הספרים מתוך תחושה של שליחות חברתית. באתר שלה התרשמתי שהיא מאיירת ורסטילית ומוכשרת בצורה בלתי רגילה, שאינה מפחדת מצבעוניות עזה ומקווים חזקים ובוטחים. 

צבעי היסוד הבוהקים של העטיפות של ״חומוס על הבוקר״ ו״פיפי ולישון״, בשילוב עם הקווים השחורים העבים, יוצרים אימפקט ויזואלי חזק כמעט כמו תמרור דרכים. הכפולות בספר שופעות תנועה, הומור וחיוניות, ומשקפות את התמות שעולות גם מהטקסט הקצרצר: של לבד וביחד, של בגרות מול משחק, של הפרת איזון וחזרה לאיזון.

כתבה לי אלינה: ״סגנון האיור בספרים שאב השראה מטכניקת הדפוס האהובה עלי: חיתוכי לינוליאום. ככל שמושך אותי הרעיון להכין חיתוכים של ממש, מדובר בתהליך שגוזל זמן רב, במיוחד אם עושים שימוש ביותר משני צבעים – והוא אינו סלחני לשגיאות!

״לכן, במקום זאת בחרתי לחקות את הטכניקה באמצעים דיגיטליים. תחילה הכנתי רישומים של הקומפוזיציה, צבעתי בצביעה גסה את הצורות, ואז השתמשתי בכלי מחיקה כדי ׳לחרוט׳ את הצורות, כפי שעושים בכלי חריטה בלינוליאום. לבסוף הוספתי טקסטורות כדי לתת לכל זה תחושה מעט ׳מלוכלכת׳: voila!״. (צירוף מקרים מעניין הוא שגם בפרויקט יוצא דופן אחר של הוצאת עוץ, ספר השירה ״שוק הגובלינים״, בחרה המאיירת עפרה עמית לשאוב השראה מטכניקת דפוס של תחריטי עץ).

לורנס שימל, אין כמו המשפחה שלי. איורים: אלינה ברסליניה

לורנס שימל, אין כמו המשפחה שלי. איורים: אלינה ברסליניה

בין התשורות הזמינות כרגע בהדסטארט, אפשר להזמין מאלינה ברסליניה דיוקן אישי עם חית מחמד בסגנון האיור של הספר. נתרמו לפרויקט גם תשורות אמנותיות אחרות, כמו איור כבקשתכם של אילנה זפרן, רישומי עיפרון של רוני יפה והדפסים ממוסגרים של שרה מקינטייר. במקביל להדסטארט בישראל מתנהל כרגע מימון המון בגרמניה, שכל תמיכה בו היא תמיכה גם במהדורה הגרמנית וגם בהפצת עותקים בפולנית כתרומה, שכן הספר נאסר למכירה מסחרית בפולין.

את העיבוד הגרפי למהדורה העברית יעשה דור כהן שהוא דה פקטו מעצב הבית של הוצאת עוץ. הפונט שבחרנו עבור המהדורה העברית הוא פונט שעיצבה לילך תפילין: את הפונט קיבלתי כתשורה מפרויקט הדסטארט של לילך לספרה ״להעז, לצייר״ לפני כשנה, ולילך נתנה בשמחה את הסכמתה שנשתמש בו בספרים הללו.

יש בכלל איזו קארמה טובה שזורמת סביב הספרים הללו, שמתקדמים בשיתוף פעולה יוצא מן הכלל, ברוח של נדיבות וסיוע הדדי והמון רצון טוב: כמו הרוח העולה מהספרים עצמם.


*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden