כל מה שחשוב ויפה
כדורגל שפל, בית״ר עזרא. צילומים: מ״ל

כדורגל שפל // בית״ר עזרא

החיבור בין בית״ר עזרא לפרויקט כדורגל שפל היה מיידי, עם לוגו שנותן כבוד להיסטוריה של המועדון ומדים יצוגיים בשיתוף מותג האופנה התל אביבי, צ׳ופ שופ

במהלך העשור שבו הוא קיים, פרויקט כדורגל שפל (גד סלנר, ודים טרסוב, דורון שהינו) עבר לא מעט התפתחויות, כשבכל פעם מצאנו זווית אחרת שבה אנחנו יכולים לחגוג יחד עם הקהילה שלנו את תרבות הכדורגל. בתור חובבי נוסטלגיה ומשחקי מחשב, התחלנו לתור את הארץ בסקרנות של ילדים ולחפש אחרי הכדורגל השורשי ״של פעם״.

התיעודים הספורדיים הפכו לתערוכות צילום בארץ ובעולם, הסיפורים הפכו להרצאות, והתחלנו להפיק אלבומי מדבקות, תערוכות רחוב ושתי סדרות רשת. יחד עם זאת, תמיד שמרנו פינה חמה לליגות הנמוכות, לאופנת מדי הכדורגל בארץ, ולהבטים הנוסטלגיים הכרוכים זה בזה. 

חולצות כדורגל הן נושא רחב הרבה מעבר לגבולות הכדורגל, ואפשר לשמוע עליו בהרצאה שלנו על סקירת התפתחות עיצוב מדים. התהליך התחיל במונדיאל 1974, הראשון שבו ראינו חולצות ממותגות של חברות ספורט אצל חלק מהנבחרות: אדידס הגרמנית עם נבחרות פולין וזאיר, ו־UMBRO הבריטית על החולצות של אוסטרליה וסקוטלנד.

המגמה המשיכה והתפשטה במונדיאלים הבאים, וכמובן בליגות המקומיות בכל רחבי העולם, הגיעה גם לישראל לאט לאט, כשחברות הלבשה וספונסרים מבינים את הכוח השיווקי והחשיפה, כמו חברת ליוויס האמריקאית שהלבישה את נבחרת מקסיקו במונדיאל 1978.

זאיר 1974

זאיר 1974

כפי שאנחנו רואים את זה, חולצת משחק של קבוצה או נבחרת היא קפסולת זמן שמספרת סיפור עם המון רבדים. חולצה איקונית היא כזאת שזכורה בגלל משחק גדול, עיצוב יפה, או אפילו עיצוב מכוער במיוחד. כך או כך יש המון חולצות שנחרטו בזיכרון של אוהדי כדורגל ועיצבו את המחשבה שלהם על קבוצה, אופנה, מדינה ועוד.

חיפשנו מועדון כדורגל שנוכל לשתף איתו פעולה בכל הנוגע למיתוג מחדש של הסמל והמדים. מועדון הכדורגל היה צריך לדבר את השפה שלנו, והערכים שלנו היו צריכים להתחבר לערכים שלו. החיבור בינינו, כדורגל שפל, למועדון המשפחתי, היה מיידי.

את בית״ר עזרא הכרנו כמו מרבית ילידי שנות ה־80 מכתבת הצבע אודות מקים/שחקן/בעלי הקבוצה, צדוק חממי. מועדון הכדורגל הצנוע, שאותו הקים בשנת 1954, מייצג את שכונת עזרא בדרום תל־אביב, והישגיו המקצועים דלים בלשון המעטה. המועדון זכה למעמד של קאלט בעקבות כתבה, ובמיוחד הציטוט של צדוק שהופיע בה, ״גם אם אתם מובילים 0-0, אתם לא מדברים עם השופט״ – מעמד שנחקק היטב אצל מרבית בני דורנו חובבי הכדורגל השורשי.

ביקרנו את צדוק חממי בביתו יחד עם גילאור ברדס, נכדו, והם הציגו מדים ופריטים מהעבר העשיר של המועדון הוותיק: כרטיסי שחקן משנות ה־60, מדי כדורגל משנות ה־80, וגזרי עיתונים מפרקים איזוטריים שהמועדון כתב בספר הכדורגל הישראלי לאורך השנים.

בית״ר עזרא בילתה בליגה הנמוכה ביותר בפירמידת הכדורגל הישראלי את הרוב המוחלט של שנות קיומה. פרט לתור הזהב שחווה המועדון בשנות ה־60, אז הגיע לליגה ב׳, ופספוס משחק גביע מול מכבי ת״א בעקבות מלחמת יום כיפור, המועדון שיחק בליגה הנמוכה ביותר בפירמידת הכדורגל הישראל.

השקת המדים החדשים

השקת המדים החדשים

birds

ניגשנו לעיצוב סמליל המועדון מתוך הבנה שצריך לתת כבוד להיסטוריה של המועדון, ולכן בחרנו לקבל השראה מטיפוגרפיה וסמליל ישנים, להיצמד לשחור־צהוב היוקד של מועדון בית״ר, ואת מלאכת העיצוב לקחה מקצה לקצה טל גרנות. את סט המדים המלא הפקנו בשיתוף פעולה עם צ׳ופ שופ והאנשים היקרים שמאחורי מותג האופנה התל אביבי: רז רונן, אביעד ניסים ואסף ג׳רבי, וכך גם את אירוע ההשקה החגיגי בחנות בבוגרשוב שאליו הוזמנו שחקני הקבוצה וחברי קהילת כדורגל שפל.

מה הלאה? את מחזור הסיום של עונת הקורונה המוזרה המועדון חגג עם מדי הקבוצה החדשים, ולקראת העונה הבאה ולאור הדרישה הגבוהה החלטנו להוציא סט נוסף, שישמש את הקבוצה גם במשחקי החוץ שלה.


*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden