כל מה שחשוב ויפה
זיוה בר, נתנאל כהן. החדר שלי
זיוה בר, נתנאל כהן. החדר שלי

זיוה בר // החדר שלי

לאחר 30 שנות ניסיון בתחום זיוה בר שמה לב שאין ספר עיצוב לילדים. היא כתבה, האדריכל נתנאל כהן אייר, והתוצאה היא ״החדר שלי״, ספר ראשון מסוגו על עיצוב פנים (לא רק) לילדים

עיצוב הוא לא רק סגנון או כסות חיצונית. הוא מהות ותוכן ויש בו כוח לשנות ולהטיב. אני מאמינה ביחסי הגומלין ההדדיים בין המקומות שאנחנו חיים בהם לביננו. תפקידי כמעצבת פנים הוא להוביל את לקוחותיי בתהליך של עיצוב החללים בביתם או בעסק שלהם, כדי שיהיה להם חיבור רגשי נכון וכדי שיוכלו לבנות את סיפור ההמשך.

לאחר 30 שנות ניסיון בתחום שמתי לב שאין ספר עיצוב לילדים. למרות שזה הגיל שבו הכל מתחיל, ובעזרת העיצוב אפשר לפתח אצל ילדים כל כך הרבה דברים כמו יצירתיות, סקרנות, עצמאות, מודעות לסגנון אישי, מודעות לסביבה, ללמוד סדר ועוד. מכיוון שאני גם כותבת בתחום, חשבתי שזו תהיה הזדמנות נפלאה עבורי לתת משהו מהמקצוע לאחרים, ובעיקר לתת כלים לילדים. 

הספר מכיל נושאי עיצוב עיקריים, כמו צבעים, תאורה, חלון, וילון, שטיח, שולחן כתיבה, כיסוי מיטה ועוד. כולם מלווים באיור מתאים, שמעביר בצורה ויזואלית שובת לב ומחויכת את האפשרויות שהמלל מציע. בכל נושא בספר אפשר לקבל מפתחות לפעולה או דרכי חשיבה והסתכלות, שבעזרתם הילדים יכולים להתחבר באופן אותנטי למקום שבו הם גרים וחיים וממנו הם יוצאים אל העולם.

ו״חדר״ יכול להיות לא רק חדר, כפי שהספר מציע בפתיחה:
״חֶדֶר מִשֶּׁלִּי״ יָכוֹל לִהְיוֹת רַק פִּנָּה,
רַק מִטָּה,
רַק קִיר,
רַק שְׂמִיכָה.
אֲבָל הוּא שֶׁלִּי וְאֶרְצֶה לְהַחְלִיט בְּעַצְמִי אֵיךְ יֵרָאֶה,
בְּאֵיזֶה צֶבַע יִצָּבַע וְאֵילוּ קִשּׁוּטִים יְעַטְּרוּ אוֹתוֹ.
הוּא יִהְיֶה הַמַּמְלָכָה שֶׁלִּי,
כֻּלּוֹ בְּאַחְרָיוּתִי.

עם ההתקדמות בספר נוספים עוד פרטים על עיצוב החדר. הדמיון והיצירתיות כל הזמן מופעלים על מנת למצוא פתרונות והתאמות אישיות. בעזרת כל נושא הילדים יכולים לבחון מה כדאי לבחור לחדר האישי שלהם ולפיכך להבין גם מה נכון עבורם, עבור האיזון בחייהם. הילדים יכולים לקחת מהספר שיטות פעולה, ללמוד תהליך ולפתח יצירתיות, שיוכלו לעזור להם בכל תחום אחר בחייהם.

birds

הספר, שיצא לאור בחודש שעבר בהוצאת סער, מציע מסע משותף לחוויה, הפותחת עולם חדש של אפשרויות. כשסיימתי לכתוב אותו התחלתי לחפש את האמנות שאמורה לחבור למילים שלי, והיא האיור. בכל ספר ילדים יש לאיור מקום מרכזי. על אחת כמה וכמה בספר שעוסק בעיצוב חייבת להיות לו ויזואליות מיוחדת. 

להבדיל משלבי הכתיבה, שהיו מסודרים אצלי ונעשו לפי ראשי פרקים שכתבתי מראש, לא היה לי מושג איך אפשר להעביר את כל האפשרויות שהמלל מציע באיור. ולא רק זאת. לספר אין גיבור מרכזי והוא כתוב ללא מגדר.

היה לי ברור שאני צריכה מאייר.ת עם חיבור כלשהוא לעיצוב פנים. עד מהרה התברר לי שאין הרבה כאלו. תחושת הבטן שלי אמרה שמי שיבין את מהות הספר ויתחבר אליו ודאי ידע מה מתאים. ואז ראיתי עבודת איור של נתנאל כהן בקבוצת איור בפייסבוק. היו בה הרבה פרטים אדריכליים ובכלל ירידה לדיוק ולפרטים קטנים. הרגשתי שזה יכול להתאים. כשנודע לי שהוא אדריכל הבנתי שזו יד הגורל.

שלחתי לנתנאל מייל עם סימן שאלה. לשמחתי הוא אהב את הספר, יש לו ילד קטן, והוא שמח להתמודד עם האתגר. בתגובה למייל שלי הוא שלח לי סקיצה לדוגמה. נשימתי נעתקה מהתרגשות כשראיתי אותה. ידעתי מיד שזו בחירה נכונה. קיבלתי מאייר שהתחבר לספר מהלב ועם אמונה שלמה בו. ביקשתי מנתנאל רק בקשה אחת: צייר לי את פּוּפי, הכלב שלי (שעבר לעולם אחר ביולי האחרון) באיזשהו מקום. נתנאל החליט להפוך אותו לכוכב ראשי לאורך כל הספר.

עובדת היותו אדריכל עשתה את כל ההתנהלות בינינו לפשוטה וקלה. לא הייתי צריכה לספק הסברים, שלא בטוח שהיו לי. נתנאל הבין את המהות וכל איור חדש שקיבלתי ריגש ושימח אותי יותר.

הספר הוא ביטוי של שנות הניסיון שלי בעיצוב פנים ובכתיבה יחד עם תואר ראשון בספרות עברית ובחינוך מיוחד. הכל חבר כאן יחדיו לספר ייחודי, ראשון מסוגו, על עיצוב פנים לילדים. הספר אמנם נכתב עבור ילדים, אך מתאים לכל חובבי האסתטיקה והעיצוב באשר הם.


*כוכבית מייצגת שדות חובה

';
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden