כל מה שחשוב ויפה
נוני׳ס גלרי. צילומים: ערן תורג׳מן
נוני׳ס גלרי. צילומים: ערן תורג׳מן

אשת העיצוב נוני מלכא מנסה לצוד את היופי

פורטפוליו Promotion: נוני מלכא משיקה גלריה חדשה בשם נוני׳ס גלרי שבה היא מתאימה עיצוב, חומרים, מוצרים, חיפויים וריצופים לכל לקוח.ה באופן אישי

סביר להניח שאם שנים אחורה היו אומרים לנוני מלכא שהיא תמצא את עצמה כבעלת גלריה לחומרי עיצוב, היא הייתה מבטלת את הרעיון. ״תמיד אמרתי שאפרוש מעבודתי בבנק בגיל 50 ואמצא לעצמי משהו אחר. חשבתי על עשייה בכיוון חברתי או קהילתי. ממש לא על עיצוב״, אומרת מלכא על התחום שעד היכרותה הקרובה איתו היה זר לה. אבל עם כניסתה אליו – היא נשביתה בקסמו ומהר מאוד צללה עמוק לתוכו. ״אהבתי את העבודה בבנק, אבל אין ספק שעיסוק בעיצוב זה עולם אחר בתכלית שמשמעותו היא לחיות ולנשום אסתטיקה ויופי״.

אחרי 34 שנות עבודה בבנק, שבמסגרתן מילאה תפקידי ניהול, מלכא פרשה כמו שהבטיחה לעצמה, ועוד לפני שהספיקה לחשב את המשך הדרך החיים סללו לה אותה. ״בדיוק רכשנו דירה חדשה וחוויתי את תהליך העיצוב שלה כתהליך מרתק, שבמסגרתו נחשפתי לערך הרב ולמשמעות הרבה שיש לחומרים בעיצוב שפתו האסתטית של בית. במקביל, חברתי הטובה דרורית ורטהיים, שהייתה בעלת המותג ׳קאנטרי פלורס׳, החליטה למכור אותו כדי להתפנות לעיסוקים אחרים. כך יצא שבסופו של יום רכשתי אותו״.

נוני מלכא. צילום: מיכל הדר

נוני מלכא. צילום: מיכל הדר

מאז אוקטובר האחרון, לאחר יותר מעשור שהיא בתחום ושנים של שיתוף פעולה עם חברת ״אבני טל״, יצאה מלכא לדרך עצמאית תחת השם נוני׳ס גלרי והתמקמה במתחם הלח״י – מעוז העיצוב המשגשג בבני ברק. את החלל המשתרע על פני 200 מ״ר תכננה ועיצבה האדריכלית איריס רוזנהיימר, כדיאלוג משותף עם מלכא, שהייתה מגובשת לחלוטין לגבי האופי שרצתה לשוות לו.

״ידעתי שאני רוצה מקום שיגלם ייחוד ואיכות מובחנת עם אפיל אמנותי. היה לי חשוב שהוא ישמר צביון גלריסטי וישדר אווירה בוטיקית־אינטימית״. האולם עוצב כמארג של קומפוזיציות, מעין לוחות השראה המדגימים את מנעד החומרים והמוצרים, וכך גם החיפויים השונים של הקירות והריצופים שיוצרים יחד סוג של תערוכה.

לצוד את היופי

זירת חומרי העיצוב ככלל וחומרי החיפוי בפרט היא זירה דינמית שמתחדשת תדיר, ועוד יותר בעידן טכנולוגי כמו זה שבו אנחנו חיים. בתוך כך, החיפוש אחרי חומרים ומוצרים חדשים הוא חלק בלתי נפרד מעולמה של מלכא, שבביקוריה בתערוכות בעולם מנסה, לדבריה, ״׳לצוד את היופי׳. את האיכויות שמייצרות אמירות צורניות רעננות ופרשנויות חדשות בחומר. כך לדוגמה פסיפס: מרתק לראות איך אלמנט עתיק יומין מטופל היום באופן כל כך יצירתי ומגוון, תוך שהוא מייצג שילוב של אמנות ואומנות ומסורות מלאכת יד עם עכשוויות במיטבה״.

המוצרים בגלריה הם תוצרים מדוקדקים של חיפושיה: יש כאלה שמגיעים מבית מיטב החברות הבינלאומיות שאותן היא מייצגת, ויש כאלה שהם תוצרי עבודת יד אותנטית של אמנים ויוצרים, וההיצע מקיף מנעד עשיר: מחומרי חיפוי כאבן, שיש, פסיפס, זכוכית, פרקטים, משטחי רזין ולבה, טרקוטה וזליז׳ (אריחים/פסיפסים מרוקאיים) בעבודת יד, ועד משרביות ופריטי ריהוט, תאורה, נוי ואמנות. ״ההנאה הגדולה היא לתפור ללקוחות מענה כולל ופתרונות בהתאמה אישית״ אומרת מלכא. ״המוצרים הם לא ׳עוד׳ מוצרים, אלא כאלה שנבחרים בקפידה על סמך איכויותיהם המיוחדות, ופותחים ללקוחות עולם ומלואו של אפשרויות בחומרים, צורות וצבעים״.

בחלל הגלריה הם מוצגים כדוגמאות המאפשרות להתרשם מהם, אבל אינם קיימים כמלאי. ״כשהלקוחות מגיעים להחלטה מגובשת, אנחנו מבצעים הזמנה אישית בהתאם למבוקש והרצוי. אחת החברות שאנחנו מציגים, לדוגמה, היא SESSIA – יצרנית פרקטים שמציעה קונספט ייחודי המאפשר להתאים את צבע הפרקט, מרקמו וצורתו למרכיבי הטקסטיל שקיימים בחלל כמו שטיחים, וילונות וריפודים, ולייצר בצורה הזו טוטאל לוק מהודק״.

birds

על ההצע בנוני׳ס גלרי נמנה, בין היתר, גם המותג האיטלקי המוביל SICIS, שהחל את דרכו כיצרן פסיפסים ועם הזמן גלש גם לייצור פריטי ריהוט אנינים המגלמים את האיכות הנודעת של הפסיפסים מבית המותג. במקביל, לשוחרי המראה האותנטי בסגנון אתני־אוריינטלי מוצעים אריחים ופסיפסי זליז׳, ועבור מי ששיש הוא הסיפור שלו הוא קיים במגוון דוגמאות מקוריות. ״המחשבה שאתה שותף, ולו קטן, להגשמת חלומות של אנשים לגבי עיצוב ביתם משמחת ומעניקה סיפוק רב״.

לגדול זה לפעמים גם לאבד משהו

אג׳נדת האיכות של הגלריה לא מתמצית רק במוצרים עצמם, אלא גם באיכות הממד האנושי כחלק בלתי נפרד – אם בכל הקשור למקצועיות הצוות ואם בכל הקשור לטיפול בלקוחות ובשירות אמין ובלתי מתפשר. הצוות בנוני׳ס גלרי, כולו על טהרת המין הנשי, כולל נשות מקצוע עם ותק וניסיון – אדריכליות ומעצבות שמכירות היטב ולעומק את עולמות החומרים ומודעות לתהליכים הנקשרים בתכנון ועיצוב בית.

אלה מאפשרים להן לנהל סיעור מוחות עם האדריכלים והלקוחות, ולסייע להם להרכיב את הפאזל באמצעות פרזנטציות שממחישות את האפשרויות השונות. למלכא עצמה אין העדפה לחומר מסוים או לאלמנט כזה או אחר: ״כולם היו בניי. העובדה שמתוך השפע העצום שקיים בתחום הם אלה שנבחרו ומצאו את דרכם להיכלל בתצוגה מדברת בעד עצמה״.

אחד הדברים הבולטים בגלריה הוא האווירה המחבקת שבמקום. ״הרוח הטובה של הצוות חשובה באותה מידה כמו המקצועיות שלו. אנחנו סוג של משפחה שמקפידה על ׳שעת ביחד׳ יומית״. ואכן, מי שהזדמן לגלריה בשעת צהריים יכול לראות איך הצוות מתכנס לארוחת צהריים משותפת מעשה ידיה של מלכא, שטורחת לפנק אותו במטעמיה.

גם מי שנמצאים במקום באותו זמן, מוזמנים בחום להצטרף לארוחה. ״אני מאמינה גדולה באווירה ביתית ובכלל אוהבת לארח. חשוב לי שמעבר לתכלית של התרשמות מההיצע ורכישת מוצרים, האדריכלים, המעצבים והלקוחות שמגיעים לגלריה יחוו את השהייה בה כחוויה נעימה. אחרי הכל מדובר בתהליך של עיצוב בית או חלל מסחרי, שמעצם הווייתו כרוך בהחלטות ובפגישות שאורכות זמן, ואנחנו רוצות שהם ירגישו במהלכן בנוח, כמו בבית״.

הגלריה דורשת את שלה והשעות שמלכא מבלה בה ארוכות, אבל לדבריה היא לא מרגישה כאילו היא הולכת לעבודה – אלא לבלות שעות של הנאה. ״להיות בתוך עולם כל כך עשיר ביופי ובקשרים אישיים שנרקמים עם לקוחות ואנשי מקצוע – שווים כל רגע. הגלריה כפי שהיא היום מדויקת למידותיי ואין לי שום רצון או צורך להתרחב.

״לגדול זה לפעמים גם לאבד משהו כי זה לרוב בא על חשבון משהו אחר. כל מה שאני רוצה זה לשמור על הקיים, לשמר את האיכויות שאנחנו מציעים ולהיות שם עבור הלקוחות שלנו עם חווית שירות מיטבית. אני מרגישה שמצאתי בגלריה את חלקת אלוהים הקטנה ופשוט רוצה להמשיך ליהנות ממנה״.


Noni's Gallery

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden