כל מה שחשוב ויפה
דנה ברלב, מר דיכאון
דנה ברלב, מר דיכאון

דנה ברלב // מר דיכאון

הספר ״מר דיכאון״ הוא אסופה של סצינות שאיירה דנה ברלב כשהתמודדה עם דיכאון. התסכול והכבדות הפכו לסיטואציות מלאות עצב אבל גם הומור, והיא מקווה שהוא יסייע לאחרים שמתמודדים עם מצב דומה

מאז ומתמיד חוויתי קושי עם מילים. כמוזיקאית התבטאתי באמצעות צלילים וכתבתי מוזיקה אינסטרומנטלית. כמאיירת אני מעבירה רעיונות, רגשות ומסרים באמצעות דימויים. הספר ״מר דיכאון״ הוא דוגמה טובה לכך: הוא ברובו ויזואלי ומכיל מעט טקסט, ומסיבה זו הוא משאיר הרבה מרחב לפרשנות אישית.

בעבר, וגם כיום, אני מפרסמת קומיקס יומי ברשתות. הקומיקס הוא בדרך כלל הומוריסטי ובנושאים אקטואליים. הספר נוצר בעקבות משבר אישי שעברתי, ובאופן טבעי חל שינוי בתוכן ובמהות של הקומיקס. מקומיקס קליל שעוסק לרוב בנונסנס הגיחה לפתע דמות שחורה ועגלגלה, שנראית לכאורה חביבה ובלתי מזיקה, אבל מעבירה מסרים קודרים ומדאיגים. הדמות הזו השתלטה על המדיום לחלוטין, ותפסה מקום עיקרי ביצירה.

אחרי שפרסמתי את האיורים שבהם הופיעה הדמות החדשה, התחלתי לקבל תגובות רבות שנחלקו לשני סוגים: אלה שהביעו דאגה למצבי, ואלה שהזדהו ושיתפו מהחוויה האישית שלהם. הרגשתי שהקומיקס מצליח לגעת. זה עודד אותי להמשיך ליצור ולפתח את היחסים שלי עם הדמות הזו.

בעמוד האחרון של הספר נראית צלליתו השחורה של מר דיכאון עוזבת את הבית באישון לילה, ואת דמותי בחלון מואר מחייכת בהקלה. הספר, ובעיקר העמוד הזה, הוא תזכורת עבורי לכך שיש לברנש המעיק הזה תוקף ומתישהו הוא מסתלק

תהליך היצירה כלל לילות ללא שינה ובקרים מדוכדכים, שבהם איירתי באייפד מהמיטה. התסכול והכבדות הפכו כל יום לסיטואציה מאוירת עם הרבה הומור עצמי מחד ועצב עמוק מאידך. באותם ימים הרגשתי שליצירה יש כוח מרפא, ואחרי כל איור שסיימתי הרגשתי הקלה ושהיום שלי קיבל מהות ותכלית.

מאבק עם אורח לא רצוי

אחרי מספר שבועות המשבר חלף ונותרתי עם אסופה של איורים. היה לי ברור שאני רוצה לאגד אותם לספר. גם בגלל התגובות הרבות שקיבלתי, אבל בעיקר כי הרגשתי שהמשבר הצליח להוציא ממני מבחינה אמנותית משהו צלול, אישי ומשמעותי. בהמשך העבודה על הספר ניסיתי לסדר את הדפים ברצף כרונולוגי שיהיה תואם כמה שיותר למציאות ולרצף האירועים כפי שקרו. איירתי חומרים נוספים שהשלימו את הסיפור, עיצבתי כריכה, שלחתי לעריכה ותוך כמה ימים היה לי קובץ מוכן עם ספר לדפוס.

birds

הספר נפתח בכך שמר דיכאון מתדפק על דלתי כאורח לא קרוי, נכנס לחיי ללא הזמנה, משבש לי את תכניות היום יום וגורם לי לסבל. בהמשך הספר נראה כי מתפתח מאבק עם האורח הלא רצוי המתפשט לכל תחומי החיים, גם כשמובהר לו מראש שהוא אינו מוזמן ואינו רצוי.

בעמוד האחרון של הספר נראית צלליתו השחורה של מר דיכאון עוזבת את הבית באישון לילה, ואת דמותי בחלון מואר מחייכת בהקלה. הספר, ובעיקר העמוד הזה, הוא תזכורת עבורי לכך שיש לברנש המעיק הזה תוקף ומתישהו הוא מסתלק. אין ספק שהוא עוד ישוב, אבל חשוב מאד לזכור שהשהייה שלו זמנית.

הספר יצא לאור בהוצאה עצמית והוא הספר השלישי שאני מוציאה לאור. הוא מיועד לכל הגילאים, לאלה המתמודדים ומתמודדות עם דיכאון או עצבות וגם לאלה שלא חוו זאת, אבל מעוניינים לקבל הצצה לתחושות ולהתמודדות עם התופעה.

ב־21.8 בשעה 19:30 תתקיים בסלון העירוני בספריית בית אריאלה בתל אביב השקה לספר. היא תכלול הרצאה של ד״ר ליאת אדרי, שתיתן כלים פרקטיים להתמודדות עם דיכאון, תעסוק בסיבות להופעתו ותציג נתונים מעניינים ממחקריה.


מדור הגשות כולל חומרים שהתקבלו במערכת פורטפוליו. שלחו לנו סיפורים חדשותיים, מידע בלעדי ופרויקטים מעניינים ותקשורתיים. פרטים נוספים בעמוד ההגשות שלנו

*כוכבית מייצגת שדות חובה

3 תגובות על הכתבה

 1. אורלי ניצן

  נהדר!!!

 2. שולי לסינג מנספלד

  איורים נפלאים. המחברת עשתה לימון מהלימונדה. ונהדר שהיא מראה בדרך כל כך אוניברסלית שיש אפשרות למצוא שבילים מרפאים.

 3. יהודית ארדיטי

  דנה מאיירת מוכשרת ומרגשת, מעבירה רגשות ומסרים בצורה כל-כך ברורה ובהירה.
  ההומור שלה יוצא מן הכלל , הכניסה לפרטים הקטנים עשוייה בטוב טעם מטריף.

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden