כל מה שחשוב ויפה
נועה קלסגבלד, GOAL
נועה קלסגבלד, GOAL

RCA 2022 // נועה קלגסבלד

בפרויקט הגמר ב־RCA מכניסה נועה קלגסבלד את הצופים אל אחורי הקלעים של עולם הכדורגל, ומספרת סיפור שמייצג את המיקרוקוסמוס הישראלי (שהגיע עד החלל)

למדה במסלול MA Photography. בת 30, בוגרת בית הספר לאמנות רב תחומית בשנקר (2019).  www.noakl.com


היה לי חלום ללמוד תואר שני בחו״ל. כמו שבפרויקטים שלי אני מגשימה לעצמי חלומות (מקימה לעצמי קבוצת כדורגל, בונים עבורי מגרש טניס, פרויקט הגמר שלי הגיע לתחנת החלל הבינלאומית), כך החלטתי להגיש מועמדות לתואר שני בבית ספר החלומות שלי: ה־RCA. התכנית שבה למדתי היא מהבודדות שבהן מהווה הצילום את ליבת התואר. כן קיימת עכשיו בעולם מגמה הולכת וגדלה של לימודי ניו מדיה, אבל לי היה חשוב ללמוד בתוכנית שיסודה הוא צילום.

ואז הגיעה הקורונה 

הקורונה החלה מעט לפני שהייתי אמורה לעבור ללונדון. הלימודים התקיימו אונליין (בית הספר, הסטודיו והמעבדות היו סגורים רוב הזמן) ולכן החלטתי להישאר בארץ בשנה הראשונה. באופן אירוני, למרות האכזבה הגדולה מחוסר המעבר, דווקא ההישארות הייתה מתנה גדולה, ובזכותה צילמתי את פרויקט ״שוויון זמני״ שהפך לתערוכת היחיד הראשונה שלי. בסוף התערוכה עברתי ללונדון וזכיתי ללמוד בין גלי קורונה גם באופן פיזי בקולג׳. רק אז הבנתי מה החמצתי בשנה הראשונה.

פרויקט הגמר

פרויקט הגמר שלי נקרא GOAL. אני רואה במגרש הספורט במה – מקום שבו הספורטאים הם האמנים. כאוהדת ספורט מושבעת, אני משלבת בעבודות שלי את האווירה והאדרנלין שקיימים בספורט. כאמנית, אני שואפת להשתמש בידע שלי בספורט כדי ליצור אמנות שממסגרת מחדש דינמיקות של כוח.

אחת הדרכים שבהן אני משלבת ספורט ואמנות היא על ידי בימוי מחדש של ציורים היסטוריים מפורסמים של מאסטרים (כמו מאנה, דגה וולסקז) המתרחשים בזירת הספורט. כך אני מייצרת מבט חדש על אמנות וספורט עבור שני הקהלים- צרכני אמנות וספורט.

המיצב שהצגתי בתערוכת הגמר כלל שני צדדים: הקדמי – יחידת הלוקרים, והאחורי – חדר ההלבשה, את שניהם ממסגר שער כדורגל. באמצעות המיצב אני מזמינה את הצופים להציץ לחלק נסתר ואינטימי של עולם הספורט, מאחורי הקלעים שלו – חדר ההלבשה. המטרה היא לאפשר להם לחוות איך זה מרגיש להיות בחדר ההלבשה, להיות אינסיידר.

הפרויקט מספר סיפור שעוד לא סופר על הספורט בישראל, סיפור של חברות ואחדות המתרחש בקבוצת הכדורגל המעורבת של לוד. הקבוצה, המורכבת משחקנים ערבים־ישראלים ויהודים־ישראלים, מהווה מיקרוקוסמוס של החברה העכשווית בישראל. במהלך השנים האחרונות, בעוד הסכסוכים הלאומיים חילקו את הקהילות המעורבות בישראל (במיוחד זו של לוד) והחלישו את הקשרים בין פלסטינים, ערבים־ישראלים ויהודים־ישראלים – קבוצת הכדורגל של לוד התחזקה ומאוחדת מתמיד.

birds

GOAL מציע נקודת מבט שונה על דעות קדומות ונושאים חברתיים, כולל גבריות ודו קיום. המיצב מזמין את הצופה לבחון ולאמץ נקודות מבט חדשות ולהעריך מחדש את אלה הקיימות כדי ליצירת עולם, סביבה וחברה טובים יותר.

הפרויקט עשה היסטוריה בכך שהפך את קבוצת הכדורגל הפועל בני לוד לראשונה בעולם ש״הגיעה״ לתחנת החלל הבינלאומית. זה קרה כחלק ממשימת האמנות של פרויקט רקיע, שבמסגרתו לקח האסטרונאוט הישראלי איתן סטיבה את אחד מהצילומים בפרויקט איתו והציג אותו בתחנת החלל.

הדבר הבא 

פרויקט נוסף שאני עובדת עליו עם חברתי הטובה והאמנית המופלאה שני דגן יציג בשנה הבאה בסדנאות האמנים בתל אביב באוצרותו של איתן בוגנים. זה פרויקט שצילמנו בשנה וחצי האחרונות במהלך הביקורים שלי בארץ והוא מאוד שונה ממה שהצגתי עד עכשיו. רמז: הוא לא עוסק בספורט.

עתידות

אני מציגה את GOAL בתערוכת יחיד בגלריה OOF בלונדון לצד שתי תערוכות יחיד נוספות, אחת מהן היא של מרצה בכיר מתוכנית הציור של ה־RCA. הגלריה ממוקמת בתוך(!) אצטדיון טוטנהאם ונחשבת למובילה בעולם בהצגת אמנות העוסקת בכדורגל.

אני שמחה לא רק בגלל שאני מציגה תערוכה שזירתה כדורגל, אלא גם בגלל שזו תערוכה שיש בה מסר חברתי. בנוסף יוצג הפרויקט בבית נשיא המדינה כחלק מאירוע ״הענקת אות מגן הכבוד בכדורגל הישראלי״, שאליו יוזמנו חברי הקבוצה ויפגשו את כבוד הנשיא ורעייתו.

*הפרויקט מומן על ידי עסקים מקומיים ובעלי עסקים ישראלים ערבים ויהודים המאמינים בדו קיום: עיריית לוד, הקרן לפיתוח לוד, בנק מזרחי טפחות, איתן סטיבה (״רקיע״), מכללת שנקר, Lotto, AllCargo, EEH Ventures Limited, אמיר אבו קפיטן, מוהאנד ריהאן, נוי השדה, מזנון אליסון וגיל טייכמן.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden