כל מה שחשוב ויפה
שני אביבי. צילומים: מ״ל
שני אביבי. צילומים: מ״ל

מה קורה // שני אביבי

בתערוכה בגלריה 4 בתל אביב מציגה שני אביבי חלק ראשון של פרויקט שעוסק בייעור בטחוני בישראל, נושא שהתגלגלה אליו די במקרה, ואליו היא קושרת זכרונות אישיים וקולקטיביים

מי?

שני אביבי, בת 29 מירושלים. במקור ממושב עזריה שבאזור לטרון.
אינסטגרם / אתר

סטטוס זוגי?

נשואה לאלמוג, סטודנט לרפואה, חובש במד׳׳א והחבר הכי טוב שלי כבר שמונה שנים.

מה בצלחת?

טבעונית. אוהבת לארח ולהאכיל א.נשים, והכי כיף לשמוע את המשפט ״וואו, זה טבעוני??״.

איפה ומתי אפשר לראות את העבודות שלך ומה כדאי שנדע עליהן לפני שאנחנו רצים לשם?

בימים אלה אני מציגה את תערוכת היחידה הראשונה שלי ״עצים מתחזים ליער: חלק א׳״ (אוצרת: אורית מור), עד ה־21.1 בגלריה 4 בתל אביב. התערוכה היא תוצר של מחקר שהתחיל באוגוסט בשנה שעברה: הייתי עוזרת צלם על הסט של עבודה של שחר מרקוס, וכשהלכתי להטעין את הסוללות בחדר צדדי מצאתי אלבום תמונות שנראה לי כמו ביוטופ צבאי. האלבום הזה הוציא אותי למסע בעקבות ״יחידת הצמחיה הצבאית״ וחשף בפניי את המושג ייעור בטחוני בישראל.

במהלך השנה הזאת ראיינתי א.נשים רבים ונברתי בארכיונים מרתקים, ביניהם גם הארכיון של קק׳׳ל שהתמסרו למשימה על אף השאלות המורכבות. מחקר כזה לא יכול להסתיים בחלק א׳ ואני כבר תווה את חלק ב׳, שיעסוק עוד יותר בהשפעה של הייעור הבטחוני על החברה הישראלית דרך מספר דמויות מפתח במחקר שלי.

מתוך עצים מתחזים ליער, חלק א׳

מתוך עצים מתחזים ליער, חלק א׳

יחידת הצמחיה הצבאית, דימוי ארכיון

יחידת הצמחיה הצבאית, דימוי ארכיון

יער

יער

פרט מתוך וידיאו

פרט מתוך וידיאו

birds

בחלק א׳ אני מבקשת לחשוף את הפער בין הדימוי הרומנטי של היער לבין המטרות הממסדיות שהביאו להיווצרותו בישראל, תוך שאני קושרת את הזכרונות שלי מהיער לזכרונות ואסונות קולקטיביים. כאמנית אני רואה במיצב שיח מעניין על מערכת יחסים בין האמן למבקרים. במיצב אני שותלת מידע בצורה אניגמטית ומאפשרת לכל מבקר לחוות אותו ולעבד אותו בדרכו, אבל ישנה גם כוראוגרפיה סודית שתמונה באוצרות של החלל. אני מתרגשת מהאומץ להציף ולדבר על הפוסט טראומה שלי בתערוכה הזאת, ולתת נקודת מבט אחרת על המציאות המורכבת שאנחנו חיים וחיות בה.

איזה אמן מפורסם פגשת ואיך היה?

בא לי דווקא לספר על זו שרק כמעט פגשתי – מיכל רובנר שאני כל כך אוהבת. את מיכל אני חולמת לפגוש מאז התיכון. היא גרה במושב לידי וכילדה הייתי מדמיינת שאנחנו בטעות נתקלות זו בזו ברחוב. לצערי זה מעולם לא קרה, אבל כן היו יותר מדי סיטואציות שבהן זה כמעט קרה, כמו לדוגמה שכשיצאתי לחילופי סטודנטים בתואר הראשון בסמינר הקיבוצים התקיים כנס של אמנות וכלכלה ומיכל רובנר העבירה בו הרצאה (רגע נדיר בפני עצמו) שצפיתי בה מרחוק. היו המון א.נשים שניסו לקשר בינינו וזה תמיד מתפספס. אבל אני מאמינה שזה יגיע מתישהו, אני מקווה רק לא להתעלף מהתרגשות.

מהו פרויקט החלומות שלך וכמה כסף צריך כדי לממן אותו?

יש לי מחברת שלמה שבה אני מדמיינת וידיאו שמרכזו מגדל בגובה של חמש קומות המורכב מפיגומים בלבד וממוקם על נוף מדברי. מגדל בבל חסר זהות ודמויות. הפקה לא פשוטה שתעלה לא מעט, אבל אין דבר שאני רואה בו מכשול.

מה פריט הלבוש האחרון שקנית?

אני הולכת לאכזב – השופינג היחיד שחוויתי לאחרונה היה בשלל טמבוריות ומשתלות.


רוצה להשתתף במדור? שלחו לנו מייל לכתובת [email protected]
לקריאת כל המדורים לחצו כאן

ריבות שרופות

ריבות שרופות

צילום הצבה

צילום הצבה

נטיעות לצרכי העלמה

נטיעות לצרכי העלמה

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden