כל מה שחשוב ויפה
המנדלוריאן, עונה 3. צילומים: דיסני+
המנדלוריאן, עונה 3. צילומים: דיסני+

המנדלוריאן 3: כשהיקום הקולנועי של מלחמת הכוכבים הולך לאיבוד

חסרת מיקוד, מפוזרת ומסורבלת: העונה השלישית של הסדרה מבית דיסני+ - שהתחילה ככזו שיודעת לספר את הסיפור בצורה הכי נכונה שיש  - כנראה כבר לא תילמד בבתי הספר לטלוויזיה

בתחילת דרכה המנדלוריאן הייתה ספר הדרכה ל״איך מספרים סיפור חדש בתוך יקום ועושים את זה נכון״. כשהיה כבר נדמה שאין ללוקאס פילם ודיסני על מה להישען חוץ מעל שושלת משפחת סקייווקר – הגיעו ג׳ון פאברו ודייב פילוני, האיש והכובע, עם רעיון חדש. מנדו היה טרי־טרי עם ריח של חדש מהניילונים, קאובוי גלקטי מסתורי ומסקרן, ולצידו אחד היצורים החמודים ביותר (אחרי גיזמו המוגוואי) מגזע לא ידוע, שהמעריצים כינו בחדווה ״בייבי יודה״.

המנדלוריאן הייתה ה״צ׳ארלי וחצי״ של ג׳ון פאברו. אבל במקום לרמות אנשים ולשרוק לבחורות, הצמד האינטר־גלקטי נסחף להרפתקאות ברחבי הגלקסיה. העונה השלישית של ״המנדלוריאן״ היא פשוט מארווליזציה אחת גדולה. המטרה היא אחת ויחידה: להפוך את היקום של מלחמת הכוכבים למפלצת סבוכה ומפותלת, עמוסה ברפרנסים, דמויות והופעות אורח מביכות ומיותרות כמו אלה של הזמרת ליזו, ג׳ק בלאק וכריסטופר לויד שליט״א.

המנדלוריאן גרסה 3 מתמקדת בחזרתו בתשובה של דין דג׳ארין (פדרו פסקל, נו, ג׳ואל מילר), סיפורים של דמויות מיותרות, עוד מנדלוריאנים, נבל אחד, בו קטאן קריז ויש מצב שבעוד משהו, אבל מי זוכר. כנראה כבר הבנתם – העונה הזו חסרת מיקוד ומאופיינת בחוסר אחידות. הסיפור, או האין־סיפור, מסורבל ומפוזר. דין וגרוגו, שתי הדמויות המרתקות והמעניינות בכל הבלילה הזו, נדחקו הצידה. אבל בעוד דג׳ארין שימש כדמות משנה בסיפור, גרוגו נדחק מעבר לשוליים של הפריים כמו אביזר תפאורה. הוא אמנם מנופף מדי פעם ומשחק עם ה״כוח״, אך לרוב סתם ממלמל בקולות תינוקיים.

בעונה זו המנדלוריאן הוא עוד שם תואר שאפשר לחבר לכל דמות אחרת בסדרה. מי יהיה המנדלוריאן של העונה הנוכחית? גרוגו המתלמד? או אולי בו קטאן קריז, שתפסה את מירב תשומת הלב (אשכרה אפשר לקרוא לסדרה ״המנדלוריאן: עלייתה של בו קטאן קריז״). הפיזור העלילתי בין הפרקים הוא מאכזב עד כדי חוסר רצון לצפות בכלל בפרק הבא.

להכניס אנטגוניסט ראשי בחטף לשני הפרקים האחרונים זה פשע כלפי האנושות, ובפרט כלפי המעריצים של מלחמת הכוכבים. עד לפרקי הסיום התבססה הסדרה על אירועים רנדומליים לחלוטין, ללא איום מרכזי, ועכשיו נזכרתם להכניס אותו? ברצינות?

הזלזול המכעיס שנעשה כאן גם בקשר לנבל המרכזי הוא משהו שלא כדאי ללמד בבתי ספר לטלוויזיה: להכניס אנטגוניסט ראשי בחטף לשני הפרקים האחרונים זה פשע כלפי האנושות, ובפרט כלפי המעריצים של מלחמת הכוכבים. עד לפרקי הסיום התבססה הסדרה על אירועים רנדומליים לחלוטין, ללא איום מרכזי, ועכשיו נזכרתם להכניס אותו? ברצינות? ועוד לא הזכרנו את הסיום א־לה דיסני הילדותי והמטופש.

האחראית הישירה לכישלון הזה היא אך ורק חברת דיסני. החברה מתנהלת בדיקטטורה ומכתיבה ליוצרים הנחיות ברורות כשרק כסף גדול נמצא מול עיניה. כמות על פני איכות. כמו שריפה בשדה קוצים, הרעה החולה של קשירת עלילות של שתיים, שלוש ואפילו ארבע סדרות זו בזו – הגיעה גם למלחמת הכוכבים. צופים רבים (מזדמנים בעיקר) לא הצליחו להבין איך גרוגו מצא את דרכו חזרה לחיקו של דג׳ארין.

כמות הרפרנסים לסדרות אחרות של מלחמת הכוכבים בעונה הנוכחית הייתה קשה מנשוא, ומי שלא היה בקיא בחומר ולא עשה שיעורי בית לא הצליח לקשור בין כמויות האירועים והדמויות. העונה נשתלו זרעים והקרקע רופדה לכבודה של אסוקה ועוד סדרות שקתלין קנדי מתכוונת להמטיר על המנויים של דיסני+.

birds

במצב הקיים נראה שהיקום האינסופי של מלחמת הכוכבים הולך לאיבוד במרחב הטלוויזיוני, ובקרוב גם במרחב הקולנועי. דמויות באות, הולכות, חוזרות ושוב הולכות, הסיפורים סבירים במקרה הטוב, ובמקרה הרע סתם לא מעניינים. קתלין קנדי ממשיכה להישען על כל מה שמוכר ומאוס, כמו לוק סקייווקר, שאמנם הדהים בכניסה שלו בסוף העונה השנייה, אבל במבט לאחור היא לא הייתה יותר מגימיק המצביע על חוסר האמון של היוצרים בעצמם וביצירה שלהם.

גם נוכחותו של גרוגו המיותר – אין דרך אחרת לתאר אותו כרגע – מסיחה את הדעת מהבעיה העיקרית של מלחמת הכוכבים, מארוול ודיסני בכלל – חוסר כיוון או מצפן שמורה על הדרך. לעת עתה לא נראה שיש למישהו בקומות הגבוהות של דיסני אומץ לספר סיפור עם דמויות (סליחה על הגסות) חדשות ולא מוכרות.

אפילו ״אנדור״ הבינונית, שאמנם לקחה פנייה חדה מעלילות הג׳דיי והלייטסייברים אבל עשתה זאת בפיהוק אחד ארוך, הצליחה בכל זאת לספר סיפור שונה עם דמויות מעניינות יותר. גם פרק סיום העונה של המנדלוריאן לא מצליח לפצות על הרגעים המיותרים של העונה הזו, כשבסופו מצטיירת תמונת מראה של מה שקורה בדיסני עכשיו: הכל מתקתק, חמוד, מצחיק ומשעמם.


המנדלוריאן – עונה 3
יוצרים: ג׳ון פאברו ודייב פילוני
8 פרקים; ארצות הברית, 2023
ציון: 2.5 כוכבים

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden