כל מה שחשוב ויפה
להעיר את השד. צילומים: טוליפ אינטרטיימנט
להעיר את השד. צילומים: טוליפ אינטרטיימנט

להעיר את השד: כשלסרט יש תפקיד אחד - להפחיד

הסרט החדש מסדרת סרטי האימה הוותיקה ״מוות אכזרי״ מיועד לצופים עם סף רגישות גבוה במיוחד וקיבה מברזל, שאוהבים לזוז באי נוחות בכיסא. זה לא אומר שהוא לא טוב

מאז שעלה לאקרנים בשנת 1981 הפך סרט האימה ״מוות אכזרי״ של הבמאי ויוצר האימה סם ריימי לקאלט. אף על פי שבזמן אמת הסרט לא הצליח לכבוש את הקהל ואת הקופות, נולדו לו שני המשכים – ״מוות אכזרי 2״ (1987) ו״צבא האופל״ (1992), שכבר גלש לכיוון הקומי. במרוצת השנים קיבל המותג גם סדרת טלוויזיה, ובשנת 2012 נוצר עיבוד מחודש לסרט הראשון בסדרה. יחד עם חברו הטוב ברוס קמפבל, בדמותו של אש ויליאמס הגיבור, יצר ריימי מותג מטופש אבל חביב, שנחקק בליבם של שוחרי אימה לנצח.

כמו תקליט שרוט וישן, התשוקה הבלתי נגמרת של הוליווד לרימייקים ואתחולים נוסטלגיים לא נחה. בימים אלה מוקרן בבתי הקולנוע הסרט ״להעיר את השד״ (Evil Dead Rise), חריץ נוסף בזיכיון האימה הוותיק. ריימי וקמפבל חובשים הפעם את כובעי המפיקים ומפנים מקום לדור הצעיר: לצורך כתיבת התסריט והבימוי גויס לי קרונין, שזהו סרטו הבולט הראשון. האם הוא מצליח להחזיר עטרה ליושנה ולעשות כבוד למותג? ספוילר: אפילו יותר מזה.

כמו הסרטים הקודמים בסדרה, שהיו בעלי עלילה פשוטה על סף הלא קיימת, גם ״להעיר את השד״ מתבסס בעיקר על אפקטים, קפיצות בהלה, גלונים של דם, גועל ואינספור איברים כרותים. עלילת הסרט מתרחשת בלילה אחד: בת׳ (לילי סאליבן, ״בחזרה מטואיצ׳י) היא טכנאית גיטרות חשמליות שמגלה שנכנסה להריון לא מתוכנן. משום מה, היא מחליטה בעקבות כך לבקר את אחותה הגדולה אלי (אליסה סאת׳רלנד, ״השטן לובשת פראדה״) המגדלת לבדה את שלושת ילדיה בבניין מתפורר, לאחר שבעלה עזב את הבית.

במקביל, מתרחשת רעידת אדמה הפוערת בור בחניון הבניין, וחושפת סליק מסתורי של כתבי קודש עתיקים. בין הפריטים נמצא ספר מלא באיורי זוועה ותקליטים עליהם מוקלט קולו של כומר המקריא לחש עתיק. הלחש מעיר רוח זדונית משנתה, וכך ערב רגיל של פיצה וסרט הופך לליל סיוטים עמוס בסיטואציות מזוויעות. בראיון למגזין וראייטי סיפר קרונין שהוא רצה שהדם יהיה נוכח בסרט כמו שחקן נוסף. זה הצליח לו: במהלך הסרט נשפכים לא פחות מ־1,700 גלונים של דם מזויף. חוץ מהדם, בסרט משתתפים גם שחקנים (בשר ודם, סטגדיש), שעושים עבודה טובה לא פחות.

בראיון למגזין וראייטי סיפר קרונין שהוא רצה שהדם יהיה נוכח בסרט כמו שחקן נוסף. זה הצליח לו. במהלך הסרט נשפכים לא פחות מ־1,700 גלונים של דם מזויף. חוץ מהדם, בסרט משתתפים גם שחקנים (בשר ודם, סטגדיש), שעושים עבודה טובה לא פחות

בדרמה המשפחתית המדממת הזאת, אליסה סאת׳רלנד היא אלי. מספר השורות שלה יחסית מצומצם והיא לא מפגינה כישרון משחק עילאי שלא ראיתם בשום מקום אחר, אבל היא מצליחה להקריפ את הצופים בעזרת תנועות גוף מדויקות ומלחיצות, חיוך ג׳וקר זדוני ועיניים שועליות, ולעורר אימה וחוסר נוחות. לפעמים נדמה שהיא עוד רגע פורצת מהמסך אל החוץ וקוטלת את כל הצופים.

הסרט (קצת) מנסה לשרטט דרמה משפחתית על אחיות שאיבדו קשר, אימהות ויחסים בין משפחתיים. בתכל׳ס זה מיותר, כי לסרט יש תפקיד אחד – להפחיד. בזמן שהוא מצליח לעשות את זה באופן מושלם, כל השאר מיותר ולא חשוב. הניסיון לייצר דרמה אינו הכרחי ולכן הוא כושל מלכתחילה.

גם כשדמויות מסוימות נאלצות להתמודד עם שדים מהעבר והטחות אשמה מפיו של השד המסתורי, הסרט לא מתעכב על האלמנטים הרגשיים האלה וממשיך הלאה לחסל מישהו נוסף. הוא מדורג לצפייה מגיל 18 ומעלה, דבר נדיר במחוזותינו, ומצליח להעלות את רמות הגועל מהסרטים הקודמים (שהיו לא יותר מקומדיות אימה זולות) בכמה דרגות.

birds

אז אם חשקה נפשכם בצפייה בסרט אימה מתוחכם, עם רציונל, מסר נסתר מהעין או סימבוליקה פתוחה לפרשנות, תעשו אחורה פנה בבקשה. ״להעיר את השד״ מיועד לצופים עם סף רגישות גבוה במיוחד וקיבה מברזל, שאוהבים לזוז באי נוחות בכיסא ולא להוריד את העיניים מהמסך, גם כשכבר אי אפשר להסתכל יותר.

סם ריימי וברוס קמפבל יכולים לשבת בכיסאות שלהם ולהתרווח בנחת. קרונין הצעיר העיר את השד ואת המורשת שלהם, והצליח להפיק תוצר מוצלח למדי. הסרט מקבל תשבחות רבות ועושה רושם שגם בקופות הוא מגלגל מספרים לא רעים בכלל – ואת זה הוליווד אוהבת יותר מהכל. האם זוהי תחייה מחודשת של מותג ותיק ואהוב? ימים יגידו. סופו של הסרט משאיר פתח לסרטים נוספים בסדרה, בתקווה שיהיו באותה הרמה.


להעיר את השד
בימוי: לי קרונין
97 דקות; ארצות הברית, 2023
4.5 כוכבים

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden